سرمایه+>سرمایه‌گذاری>راهنمای سلحشور شدن در بازارهای بی‌ثبات>

چطور بر ترسمان در سرمایه گذاری غلبه کنیم؟

راهنمای سلحشور شدن در بازارهای بی‌ثبات

  • اشتراک‌گذاری
  • 33
  • 0

  فراز و نشیب‌های بازارهای مالی بخش طبیعی مسیر سرمایه گذاری و یا هر تجارتی است. شاید بتوان نام عده‌ای از این بالا و پایین شدن‌ها را بلایای بازار گذاشت. بلایایی که از آمدن‌شان آگاهی نداریم. درست مانند شیوع بیماری کوید 19. اضطراب داشتن در چنین شرایطی کاملا طبیعی است. در بسیاری از مواقع، همین ترس و دلهره از این که چه اتفاقی برای آینده بازار می‌افتد باعث فروش گسترده و زیان در بازارهای مالی می‌شود. دلیل بیش‌تر فروش‌هایی که در چنین شرایطی انجام می‌شود، به خاطر افت ارزش پرتفو و نوسانات و رکود بازارهای مالی است. اما باید دقت داشت که در عوض این تغییرات و نزول‌ها، واکنش شتابزده‌ای نداشته باشیم. اما چطور؟

  1- به تکانه ها واکنش نشان ندهید

  تحقیقات نشان می‌دهد که بازار خرسی که همان بازار دچار رکود است، مدت زمان دوام آن زیر یک پنجم بازار گاوی یا پررونق است. عده‌ای از سرمایه گذاران با هوشمندی تمام اقدام به فروش قسمت کمی از پرتفو خود می‌کنند و به این ترتیب خود را برای فرصت‌های آینده و افزایش قیمت‌ها آماده می‌سازند. در گام اول، بهتر است که ترس و وحشت از اوضاع پیش آمده را بپذیریم. بلایای بازار زمانی بی اثر می‌شوند که ما دلایل اساسی برای سرمایه گذاری‌مان داشته باشیم و آینده بلند مدت را بر اساس منطق، روشن ببینیم. بنابراین می‌توان به تکانه‌های بازار که کوتاه مدت هستند واکنش سریع نشان نداد. این نکته را باید به خاطر داشته باشیم که تکانه‌های کوتاه مدت نمی‌توانند بر حال اوضاع بازار در بلند مدت تاثیر جدی بگذارند.

  2- پرتفو را با تغییر شرایط تغییر دهیم

  در زمانی که بالایای بازار به وقوع می‌پیوندند می‌توانیم کمی در پرتفوی خود تغییراتی ایجاد کنیم. برای اطمینان خاطر، اندکی از دارایی‌های خود در پرتفوی را بفروشیم تا در زمان بازگشت بازار – با سود حاصله – قسمت متضرر شده را جبران کنیم. از طرف دیگر، اگر بازار همینطور به نزول خود ادامه داد، می‌توان وجه نقدی که از فروش قسمتی از سهام به دست آوردیم را به مرحله پس انداز ببریم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  3- سبد سرمایه گذاری متنوع داشته باشیم

  یکی از راهکارهای علمی سرمایه گذاری در بازارهای مالی، تنوع در سرمایه گذاری است. این روش در هر زمانی و شرایطی پیشنهاد می‌شود. اما زمانی که سرمایه ما دچار بلایای بازار می‌شود، بیش از همیشه می‌فهمیم که تنوع در سرمایه گذاری یکی از راه‌های گریز و نجات از چنین دورانی است. سهام، ارز، اوراق سپرده بانکی همگی از گیزنه‌هایی هستند که با انتخاب آن‌ها می‌توان در سرمایه گذاری تنوع ایجاد کرد. در حال حاضر، صندوق های سرمایه گذاری از مزیت تنوع در سرمایه گذاری برخوردار هستند و به خاطر داشتن تیم متخصص می‌توانند راه نجات سرمایه ما در زمان بلایای بازار باشند.

  4- پیش از ورود برنامه ای برای زمان خروج داشته باشیم

  بی شک، عباراتی مانند «حد ضرر» و «حد سود» به گوش‌مان خورده است. تعیین حد ضرر و سود باعث می‌شود که ما در برنامه ریزی خود یک استراتژی برای خروج نیز داشته باشیم. در زمانی که بالایای بازار نازل می‌شود، این نوع استراتژی بسیار به کار می‌آید. این که تعیین کنیم حد ضرر هر کدام از سهام ما تا چه اندازه‌ای باشد باعث می‌شود زودتر از سقوط آزاد بتوانیم خروج کنیم و سرمایه خود را در زمانی که هنوز بازدهی مناسبی دارد، بیرون بیاوریم.

  5- اخبار مالی را به درستی ارزیابی کنیم

  یک واقعیت در مورد اخبار مالی وجود دارد که باید بدانیم. بیش‌تر اخباری که در حوزه اقتصاد منتشر می‌شوند بر اساس سیاستی خاص از جانب بنگاه‌های خبری نشر پیدا می‌کنند. ما دو دسته اخبار داریم: یکی اخبار محلی یا همان داخلی و دیگری اخبار بین المللی. هر کدام از این اخبار می‌توانند تاثیرات ویژه‌ای بر فروش معامله گران بازار داشته باشند. مهم این است ما بتوانیم ارزیابی درستی از هر خبر انجام دهیم. بسیاری از مواقع پیش می‌آید که اخبار موجود دروغ و یا فاقد هر گونه منبع معتبر هستند. اول از همه باید اعتبار سنجی کرد و دید که اصلا چه کسی و یا چه منبعی خبر پیش روی‌مان را منتشر کرده است. واکنش سریع به هر نوع خبر باعث سردرگمی و اضطراب و در نهایت، از دست دادن سرمایه می‌شود. بعد از اعتبار سنجی باید با مقایسه خبر موثق با دیگر خبرهای منتشر شده که از قضا آن‌ها هم معتبر هستند باید به تحلیل درستی برسیم. مهم این است که اجاز ندهیم اضطراب وارده ما را به سمت تصمیم گیری‌های شتاب زده هدایت کند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نتیجه گیری

  سواد مالی و دانستن نکاتی که در این مطلب مانند ارزیابی درست اخبار، استراتژی‌های کارآمد و تنوع در سرمایه گذاری و اصلاحات منطقی در پرتفو می‌تواند مسیر سرمایه گذاری ما را به سمت اهداف مشخص شده‌مان دقیق‌تر و متمرکزتر کنند. قبل از هر اقدامی باید بررسی‌های لازم را انجام دهیم.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...