5 نکته که هر سرمایه گذار بهتر است بداند

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 139
  • 0
  5 نکته که هر سرمایه گذار بهتر است بداند

  برای این که بتوانیم یک سرمایه‌گذار فوق العاده شویم باید پا به میدان بگذاریم. سرمایه‌گذاری در گزینه‌های مختلف به همان میزان که در شرایط رونق بازار لذتبخش و حس برنده بودن را به سرمایه گذاران می‌دهد، در روزهای دیگر با افت و نوسان مواجه می‌شود و عده‌ای را نگران می‌کند. اما عده‌ای دیگر با دانستن دسته‌ای از نکات می‌توانند همچنان در بازارها بمانند و سود کسب کنند. اما دسته دوم چه نکاتی می‌دانند و از چه راهکارهایی استفاده می‌کنند که می‌توانند در شرایط ناپایدار هم پایدار بمانند؟ به کارگیری مهارت، سازگاری مداوم با شرایط و یادگیری سریع سه نکته اصلی است که باید در چنین شرایطی رعایت شود. اما شاهرگ‌های این سه نکته از نکات دیگری تشکیل می‌شود که به نوبت به هر کدام از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  واکنش به موقع

  تا زمانی که همه چیز خوب است و نمودارها در مسیر متعادل و رو به بالا در حال حرکت هستند باید به طور روزانه به بررسی خط حرکت آن‌ها بپردازیم و تحلیل خودمان را از شرایط داشته باشیم. بی شک، اصطلاحاتی مانند "خط مقاومت" و "حد ضرر" را بارها شنیده‌ایم. این دو اصطلاح را برای مواقعی که اوضاع متزلزل می‌شود در نظر داشته باشید. تمام بازارهای سرمایه دچار ضرر و رفتن به مسیر نامطلوب می‌شوند اما بازارها ممکن است در شرایطی، از آن میزان که حد انتظار است بیش‌تر دچار نزول شود. اصطلاح "حد ضرر" را از قبل برای چنین مواقعی به کار ببندید. به این معنی که از قبل و حتی در شرایطی که بازار اوضاع خوبی دارد با خود تعیین کنید که به عنوان مثال اگر بیش از 5 درصد منفی متوجه فلان سهم در پرتفو شد، ما آن سهم را خواهیم فروخت. به این نکته بسیار مهم می‌‎گویند واکنش به موقع. این نکته که به موقع عمل کنیم با سازگاری مداوم شرایط همپوشانی دارد.

  انحصار گرایی

  متاسفانه انحصار گرایی یکی از آفت‌های سرمایه گذاری در مواردی مانند بورس به شمار می‌آید. بسیاری از افرادی که در بورس سرمایه گذاری کرده‌اند گاهی به دلیل افت سهام خود اقدام به سرمایه گذاری و انتقال پول نقد به یک سهام می‌کنند. در بیش‌تر مواقع، سهامی که منحصرا مورد انتخاب سرمایه گذاران قرار می‌گیرند همگی به توصیه عده‌ای غیر متخصص انجام می‌شوند که از قضا دچار افت ارزش و در حال سقوط هستند. حتی در شرایطی که شاخص کل بورس در حال ریزش است باز هم متنوع سازی از بهترین گزینه‌هایی است که با آن می‌توان تا حد قابل توجه‌ای از ضررهای احتمالی جلوگیری کرد. قرار دادن کل سرمایه در یک سهم می‌تواند تا حد زیادی خطر سقوط سرمایه را بالا ببرد.

  اعتماد بی جهت

  گاهی پیش می‌آید که برخی از سهام یا گزینه‌های سرمایه‌گذاری موجود در بازار بدون هیچ پشتوانه و ویژگی مشخصی اقدام به جذب سرمایه گذار می‌کنند. متاسفانه این دسته به خاطر قیمت بسیار پایینی که دارند موفق به جذب تعداد زیادی از سرمایه گذاران غیر حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای می‌شوند. توده‌های مردم بدون توجه به زیرساخت‌های فعال این دسته سعی می‌کنند با کل سرمایه خود تا آن جا که می‌توانند خرید کنند. اما بی خبر از این که این گزینه‌ها تا حد زیادی ممکن است در خطر باشند، بعد از مدت کوتاهی متحمل ضررهای بسیاری می‌شوند.

  توصیه‌های غیر حرفه‌ای

  واژه "سیگنال" در سرمایه گذاری‌های مختلف بسیار شایع شده است. هر کس خود را یک تحلیل‌گر تمام عیار و مشاور سرمایه گذاری موفق نشان می‌دهد و عده زیادی را ترغیب به خرید سهام یا گزینه‌ای مانند ارزهای دیجیتال معرفی شده از جانب خودشان می‌‎کنند. گذشته از این که ممکن است این اشخاص بخواهند از اعتماد شما سواستفاده کنند اما بهتر است حتی اگر از صداقت آن‌ها آگاه هستید، خودتان با مشاوره گرفتن از مشاوران سرمایه گذاری معتبر و دارای مجوز از خرید سهام خود مطمئن شوید.

  سرمایه گذاری آگاهانه

  صندوق های سرمایه گذاری سهامی معتبر در کشور به این مهم دست پیدا کرده‌اند که باید وجوه نقد سرمایه گذاران خود را برای خرید سهام شرکت‌هایی کنار بگذارند که از درآمد آن‌ها مطمئن هستند. تعدادی سهام در بازار وجود دارند که ما نسبت به نوع فعالیت آن‎‌ها هیچ آگاهی نداریم. این دسته از سهام را فراموش کنید و به طرف سهام شرکت‌هایی بروید که هم به حوزه کاری‌شان آشنا هستید و هم می‌دانید که می‌توانند درآمد و بازدهی کافی از فعالیت‌شان را در بازارهای مالی به دست آورند. هدف گذاری صنعتی که می‌خواهید با سرمایه گذاری در بورس اقدام به خرید سهام آن کنید را بررسی کنید. این سوال را قبل از خرید سهام یک شرکت بپرسید: "صنعتی که این شرکت در آن فعال است می‌خواهد به کجا برسد؟". شما به عنوان یک سهام‌دار باید نسبت به آینده صنعتی که سهام دار آن شده‌اید آگاه باشید.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نتیجه گیری

  نداستن عیب نیست ، نپرسیدن عیب است! این جمله را بارها شنیده‌ایم. قرار نیست همه چیز را بدانیم. اما باید نسبت به مسیرهایی که در زندگی انتخاب می‌کنیم آگاهی داشته باشیم. سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی ما است که باید مسیر انتخاب شده در آن را به خوبی بررسی کنیم و یا از مشاوران معتبر مشورت بخواهیم.