سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پس از کرونا اقتصاد چگونه است؟>

پس از کرونا اقتصاد چگونه است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 41
  • 0
پس از کرونا اقتصاد چگونه است؟

با شروع همه گیری کرونا سوالات بسیاری در ذهن افراد در مورد وضعیت اقتصاد پس از کرونا شکل گرفته است. آیا تورم ادامه خواهد داشت یا اوضاع اقتصادی بعد از کرونا به حالت رکود درخواهد آمد؟ شکل سوالات در سال 2020 به شکل دیگری بود و امروز با ورود واکسن کرونا به عرصه جهانی این سوالات تغییر کرده‌اند. تا همین 6 ماه پیش این موضوع مشخص نبود که آیا کرونا نیز در حال خروج از چرخه همه گیری است و یا مانند آنفولانزا اسپانیایی موج‌های مکرر دارد؟ اما آن چه امروز ذهن ما را درگیر کرده شرایط اقتصادی بعد از کرونا خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

شتاب در فناوری

با کمی دقت متوجه می‌شویم که سرعت فناوری از زمان شیوع کوید-19 سرعت چند برابری گرفته است. شتاب فناوری به حدی شده است که بیش‌تر شبیه یک تحول است تا رشد مداوم صنایع. با حضور ایده‌های نو و شرکت‌هایی مانند (Service Now) و (Atlassian) این تخمین زده می‌شود که نسبت به 5 سال پیش رشد فناوری افزایش یافته است. اما چیزی که واضح است این است که بحران کوید-19 باعث شده تا سرمایه گذاران و مشتریان بسیاری به فناوری و بسترهای دیجیتالی روی بیاورند و شرایط اقتصادی بعد از کرونا روی خوش خود را از بازارهای سنتی به سمت تالارهای دیجیتال جهانی نشان دهد.

وضعیت وخیم بازارها

سقوط تجارت یکی از بارزترین نشانه‌های شرایط اقتصادی بعد از کرونا به حساب می‌آید. بازارها آن چنان دچار رکود شده‌اند که عده زیادی از کارشناسان وضعیت کنونی و آینده بازارها را شبیه به رکود بزرگ می‌دانند. بازارها در طول هر سه ماه در سال 2020 سعی بر آغازی دوباره کردند اما با ایجاد موج‌های سهمگین بیماری کرونا توقف‌های پی در پی صورت گرفت و هر توقف تقریبا 18 تا 24 ماه، احیای دوباره بازارها را به تعویق انداخته است. از آن‌جا که بازارها در شیوع کرونا ضربه‌های مهلکی دیده‌اند، پر واضح است که شرایط اقتصادی بعد از کرونا با دشواری رو به جلو حرکت خواهد کرد.

شتاب در کارآفرینی

خبر خوب در شرایط اقتصادی بعد از کرونا این است که کارآفرینی شتاب می‌گیرد. حوزه‌های فناوری و مخابرات پیشگام‌های تغییرات نوین هستند. حتی حمل و نقل نیز به طور کامل از شکل سنتی خود خارج شده و امروز در میان اپلیکیشن‌ها و فردا به شکل ربات‌های حمل بار چهره جدیدی به خود خواهد گرفت. اصطلاح کارآفرینی تاب آور در طول شرایط اقتصادی بعد از کرونا به استارت آپ‌هایی اشاره خواهد داشت که توانستند در دوران قرنطینه به بقای یک صنعت و رونق آن کمک کنند. در حالی که بسیاری از شرکت‌های موفق و ثروتمند قدیمی سهام خود را از گود مسابقه خارج کردند بسیاری از استارت آپ‌هایی که جدی گرفته نمی‌شدند شروع به فروش سهام رو به رشد خود کردند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها