سرمایه+>ارز دیجیتال>بیت کوین بالاخره سد 61 هزار دلار را شکست>

قیمت ارز دیجیتال برتر تا کجا بالا می‌رود؟

بیت کوین بالاخره سد 61 هزار دلار را شکست

  • اشتراک‌گذاری
  • 67
  • 0
بیت کوین بالاخره سد 61 هزار دلار را شکست

امروز بالاخره پس از مدت‌ها نزدیک شدن به کانال 60 هزار دلار و عقب‌نشینی از آن، ارزش هر بیت کوین سد 61 هزار دلاری را شکست. ارز دیجیتال برتر اکنون در مرز 63 هزار دلار معامله می‌شود. برخی از کارشناسان معتقدند بیت کوین با شکستن مقاومت قیمتی که حدودا یک ماه آن را در کانال 50 هزار دلار نگه داشته بود، می‎تواند با رشد قابل توجهی روبرو شود. در ادامه به وضعیت بیت کوین در روزهای اخیر و گمانه‌زنی‌ها از میزان افزایش قیمت آن خواهیم پرداخت.

ارزش بازاری بیت کوین 1.18 هزار میلیارد دلار شد

همان طور که گفتیم به نظر می‌رسد بیت کوین بالاخره توانسته است قیمت خود را به کانال 60 هزار واحدی برساند و با شکستن این مقاومت مدتی در این محدوده ماندگار شود. به این ترتیب ارزش کل بازار بیت کوین به هزار و 180 میلیارد دلار رسید که حاکی از رشد قابل توجه این ارز دیجیتال مهم است. از سوی دیگر، با این رشد، میزان بازدهی دلاری بیت کوین با گذشت سه ماه و نیم از ابتدای سال 2021 به حدود 115 درصد رسید. این بازدهی قابل توجه پای بسیاری از سرمایه‌گذاران را در یک سال‌ اخیر به بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال باز کرده است.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست و چقدر برق مصرف می‌کند؟

بیت کوین تا کجا بالا می‌رود؟

برخی از تحلیلگران «اف‌اکس امپایر» معتقدند با شکسته شدن سد 61 هزار دلاری بیت کوین، قیمت ارز دیجیتال برتر می‌تواند در این هفته به 65 هزار دلار نیز صعود کند. البته به دلیل نوسانات قابل توجه ارزهای دیجیتال این نظرات قطعی نیست، اما چشم‌انداز مثبتی نسبت به افزایش قیمت نخستین ارز دیجیتال به وجود آمده است.

چرا بیت کوین رشد کرد؟

عوامل زیادی بر رشد بیت کوین در یک سال موثر بوده‌اند اما شاید عامل اصلی را بتوان درگیر شدن سرمایه‌گذاران نهادی و تلاش آنها برای حمایت از بیت کوین دانست. پس از آن نیز کارآفرینانی مانند ایلان ماسک بر اهمیت آن تاکید کرده‌ و تلاش کرده‌اند اقبال عمومی را نسبت به آنها ایجاد کنند. سرمایه‌گذاری و خرید ارزهای دیجیتال و فراهم آوردن امکان تبادل و پرداخت با استفاده از آنها عامل مهمی در رشد بیت کوین در یک سال اخیر بود.

بیشتر بخوانید:چگونه بهترین ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

ترس‌های بیت کوین چیست؟

در کنار رشد قابل توجه بیت کوین برخی عوامل هم وجود دارند که می‌توانند برای سرمایه‌گذاران ریسک به حساب بیایند. متمرکز نبودن ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین باعث شده نوسانات آن زیاد باشد و سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز چندان گرایشی به آن نداشته باشند. از سوی دیگر تلاش‌هایی از سوی فدرال رزرو برای اثرگذاری بر آن دیده می‌شود. از موارد فوق که بگذریم، به نظر می‌رسد گشایش‌های سیاسی در روابط سیاسی ایران بر بازدهی بیت کوین اثر بگذارد.

بیشتر بخوانید:همه چیز در مورد آشنایی با ارزهای دیجیتال

اگر توافق‌هایی صورت بگیرد و بهای دلار در ایران کاهش پیدا کند، بازدهی ریالی بیت کوین هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال فرض کنید بهای یک بیت کوین 63 هزار دلار و قیمت هر دلار در بازار آزاد 25 هزار تومان باشد. خرید یک بیت کوین به قیمت روز حدود یک میلیارد و 575 میلیون تومان خواهد بود. این در حالی است که اگر بهای دلار به محدوده 20 هزار تومان برسد و قیمت بیت کوین به 65 هزار دلار هم افزایش یابد، قیمت روز یک بیت کوین یک میلیارد و 300 میلیون تومان خواهد شد. یعنی حتی با رشد بیت کوین ممکن است به دلیل افت دلار زیان کنید. البته این موضوع صرفا بررسی ریسک‌های موجود بر سر راه بیت کوین است و در عمل کسی نمی‌داند قیمت بیت کوین در بلندمدت چقدر افزایش یا کاهش خواهد یافت و علاوه بر آن، سرنوشت مذاکرات هم هنوز چندان روشن نیست.

بیشتر بخوانید: 10 نکته که بهتر است در مورد بیت کوین بدانید

جمع‌بندی

بیت کوین مهمترین ارز دیجیتال است و در یک سال اخیر رشد قابل توجهی کرده است. سرمایه‌گذاری در بیت کوین در این شرایط می‌تواند برای شما مفید باشد اما پیش از آن تمام جوانب را بسنجید و پیش از ورود به بازار ارزهای دیجیتال اطلاعات و آگاهی لازم را در خصوص آنها کسب کنید. فراموش نکنید تنها بخشی از پورتفو و سبد دارایی خود را به این ارزها اختصاص دهید زیرا این ارزها به واسطه نوسانات قابل توجه می‌توانند زیان چشمگیری هم برای شما داشته باشند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها