4 نماینده ترکیه در میان شهرهای با بیشترین تورم مسکن

بیشترین و کمترین رشد قیمت خانه در جهان

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 175
  • 0
  بیشترین و کمترین رشد قیمت خانه در جهان

  کسی نیست که در سال‌های اخیر از تورم و رشد قیمت‌ها به خصوص در بخش مسکن و خرید خانه بی‌خبر باشد. شاید برای بسیاری این سوال پیش آمده باشد که وضعیت تورم مسکن در سایر شهرهای جهان چگونه است؟ امسال با شیوع کرونا خرید و فروش مسکن در بسیاری از شهرهای جهان با مشکلاتی روبرو شد. با این حال برخی از کشورها رشد قابل توجهی در قیمت مسکن مشاهده کردند. ترکیه از جمله این کشورها است. از سوی دیگر، خرید و فروش و قیمت مسکن در شهرهای زیادی با افت زیادی روبرو بود که شهرهای هند و امارات در این دسته جای می‌گیرند. در ادامه نگاهی به شهرهای با بیشترین و کمترین تورم در بخش مسکن می‌پردازیم و در پایان تهران را با آنها مقایسه می‌کنیم.

  10 شهر با بیشترین تورم مسکن

  بر اساس گزارشی که موسسه نایت فرانک منتشر کرده است، در فصل سوم سال 2020 (اوایل مهر ماه 1399) از میان 150 شهر مورد بررسی در جهان، مانیل پایتخت فیلیپین، در صدر گران شدن خانه قرار داشته است. به نظر می‌رسد قیمت مسکن در این شهر، در مقایسه با فصل سوم سال 2019 افزایش 35 درصدی داشته است.

  پس از مانیل، شهر ازمیر با رشد قیمت 27.8 درصدی در رده دوم بیشترین تورم مسکن شهرهای مورد بررسی موسسه نایت فرانک قرار گرفته است. جالب است که تورم ترکیه و نمود آن در گران شدن خانه موجب شده شهرهای این کشور در میان بیشترین شهرهای دارای تورم مسکن، حتی در روزگار شیوع کرونا قرار گیرند. پس از شهر ازمیر، آنکارا و استانبول هم به ترتیب با رشد 27.2 و 25.7 درصدی در رتبه‌های بعدی بیشترین تورم قرار گرفته‌اند.

  سایر شهرهای صدرنشین تورم مسکن

  در رتبه پنجم بیشترین تورم مسکن، شهر سنت پیترزبورگ روسیه با تورم 18.6 درصدی در این بخش قرار گرفته است و سئول، پایتخت کره‌جنوبی نیز شاهد 14.7 درصدی در بخش مسکن بوده است. پس از این شهرها، اتاوای کانادا، هوبارت اتریش، لوگزامبورگ پایتخت کشور لوگزامبورگ و در نهایت میلان ایتالیا در رده‌های هفتم تا دهم بیشترین تورم مسکن جای گرفته‌اند. تورم مسکن در این شهرها بین 13.3 تا 14.3 درصد بوده است.

  شهرهایی با تورم منفی در مسکن

  صرف نظر از شهرهایی که شاهد تورم بالایی در مسکن بوده‌اند، به نظر می‌رسد برخی شهرها تورم منفی در مسکن را مشاهده کرده‌اند. یعنی خانه خریدن در این شهرها نسبت به سال گذشته ارزان‌تر شده است. در این میان دوبی با افت 8 درصدی قیمت بیشتر از سایر شهرها با کاهش قیمت روبرو شده است. پس از دوبی نیز به ترتیب شهرهای ابردین در بریتانیا، چنای هند، ابوظبی امارات، پونه، دهلی و کلکته در هند، جنوای ایتالیا، احمدآباد هند و در نهایت کالگری کانادا بیشترین کاهش قیمت در بخش مسکن را شاهد بوده‌اند. این شهرها بین 2.6 تا 8 درصد نسبت به سال قبل ارزان‌تر شده‌اند.

  تهران و رشد بیش از 100 درصدی مسکن در سه ماهه سوم 2020

  درست است که در شاخص موسسه نایت فرانک شهر تهران مورد بررسی قرار نگرفته است اما بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی در یک سال اخیر، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران 98 درصد افزایش پیدا کرده است. بر همین اساس هر متر خانه در تهران از 13 میلیون و 809 هزار تومان در دی ماه 1398 به 27 میلیون و 386 هزار تومان در دی ماه امسال رسیده است. با در نظر گرفتن تغییرات قیمت شهریور ماه امسال نسبت به پایان شهریور ماه سال گذشته (ماه نهم سال 2020-2019)، بهای مسکن در شهر تهران حدود 92 درصد افزایش قیمت یافته است. این یعنی افزایش قیمت مسکن در شهر تهران با صدرنشین این فهرست اختلاف بسیار قابل توجهی دارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها