پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم تیر 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 354
  • 0
پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم تیر 1400

در کدام بازار سرمایه‌گذاری کرده بودیم این هفته بیشترین سود عاید ما می‌شد؟ تحولات بازارها در این هفته چطور بود؟ در ادامه قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم و تحولات بازارها را مورد بررسی قرار دهیم. از آنجا که مهمترین اتفاق در بازارهای سرمایه‌گذاری وضعیت مذاکرات احیای برجام و نیز تحولات قیمت دلار است، این موضوع را در ابتدای کار بررسی می‌کنیم.

کشمکش دلار در کانال 24 هزار تومانی

مهمترین اتفاقی که در روزهای اخیر افتاد، اعلام تسهیل برخی تحریم‌ها بود. این سیگنال مثبت باعث شد بهای دلار تا حدود 24 هزار و 500 تومان افت کند. با این حال، به نظر نمی‌رسد دور بعدی مذاکرات به این زودی آغاز شود. همین مساله موجب شد قیمت دلار با اندکی افت و خیز در روزهای پایانی هفته روبرو باشد. دلار در پایان روز پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 25 هزار تومان در بازار آزاد معامله می‌شد اما در پنجشنبه این هفته به 24 هزار و 700 تومان رسید. با این حساب، دلار در این 7 روز، شاهد افت 1.2 درصدی بوده است. این تحولات قیمت دلار روی بازارهای سرمایه‌گذاری تاثیراتی داشت که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

چهارمین هفته متوالی رشد بورس

بورس این هفته را نیز با صعود پشت سر گذاشت تا چهارمین هفته متوالی رشد را به نام خود ثبت کند. این بازار تابستان را خوب آغاز کرده و توانسته است از ابتدای تیر تاکنون 137 هزار واحد افزایش یافته و 11.7 درصد رشد کرده است. مقدار فعلی شاخص کل در 3.5 ماه اخیر بی‌سابقه است. در این هفته نیز شاخص کل بورس از 1.282 میلیون واحدی به 1.305 میلیون واحدی رسید که به معنی رشد 1.83 درصدی بازار سهام در هفته اخیر است.

از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز در این هفته 9 هزار واحد افزایش پیدا کرد. این شاخص در این هفته از مرز 401 هزار واحدی نیز گذشت و به این ترتیب در طول یک هفته 2.3 درصد رشد داشت. این عدد بیش از رشد شاخص کل بورس است، به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در این هفته، به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی رشد بهتری نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تر داشته‌اند. از ابتدای تیر تاکنون شاخص هم وزن حدود 8.5 درصد رشد داشته است. همان طور که مشخص است، بورس تابستان خوبی را آغاز کرده است، اما سمت و سوی هفته‌های آتی بازار به نتیجه مذاکرات و قیمت دلار بستگی دارد که فعلا چندان واضح نیست.

افت درخشش طلا در هفته چهارم تیر

در هفته‌ای که گذشت با افت قیمت دلار طلا هم دچار کاهش قیمت شد. بهای هر گرم طلای 18 عیار در روز پنجشنبه این هفته به یک میلیون و 59 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته افت 0.48 درصدی نشان می‌دهد. همچنین، قیمت هر سکه امامی نیز در بازار داخلی به 10 میلیون و 598 هزار تومان رسید که در مقایسه با 7 روز پیش، 1.05 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در یک هفته گذشته قیمت جهانی طلا 1.45 درصد رشد داشته و به 1824 دلار به ازای هر اونس رسیده است.

پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم تیر 1400

همان طور که از مقایسه اعداد و ارقام بالا مشخص است، بورس همچنان برنده رقابت بازارها است. با این حال بسیاری از افراد راه و رسم این بازار را نمی‌دانند و به دلیل ناآشنایی با آن نمی‌توانند از رشد آن بهره‌مند شوند. چه کاری می‌توان کرد؟ راهی که ما پیشنهاد می‌کنیم، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهام و استفاده از تخصص مدیران این صندوق‌ها است. با خرید صندوق‌های سهام می‌توانید از رشد بازار سهام بهره‌مند شوید و بدون دانش خاصی در مورد این بازار از مزایای آن سود ببرید. به عنوان مثال صندوق آهنگ سهام کیان و صندوق آوای سهام کیان بازدهی بهتری حتی در مقایسه با شاخص کل و هم وزن داشته‌اند. از ابتدای تیر ماه تا 22 تیر، صندوق آوای سهام کیان نزدیک به 17 درصد و صندوق آهنگ سهام کیان 17.4 درصد سود داشته‌اند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها