تحولات بازار سهام در هفته‌ای که گذشت

بورس این هفته به کام بزرگان بازار

  • اشتراک‌گذاری
  • 61
  • 0
بورس این هفته به کام بزرگان بازار

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت شاهد عملکرد مثبتی بود و بازدهی مثبتی برای سرمایه‌گذاران خود به دنبال داشت. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 172هزار واحد رسیده بود، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته با رشد همراه بود و در پایان هفته به مرز یک میلیون و 184 هزار واحد رسید. افزایش میانه هفته دلار از دلایل مثبت شدن بازار این هفته و افزایش شاخص بورس بوده است. در ادامه نگاهی به وضعیت بازار در هفته اخیر می‌اندازیم.

کش و قوس دلار در محدود 22 هزار تومان

دلار در هفته اخیر کش و قوس قابل توجهی را تجربه کرد. این ارز معتبر در پایان پنجشنبه هفته گذشته حدودا 21 هزار و 580 تومان بود اما در هفته جاری به 22 هزار و 640 تومان نیز افزایش یافته است. این روند افزایشی دلار موجب شده است نگاه‌ها نسبت به بورس اندکی بهتر شود و در معاملات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز تا حدودی صعود را نشان داد. اما برندگان این هفته بورس تهران چه کسانی بودند؟

برندگان بورس در هفته جاری

همان طور که اشاره کردیم، در هفته جاری شاخص کل بورس از یک میلیون و 172 هزار واحد به یک میلیون و 184 هزار واحد افزایش یافت. به نظر می‌رسد این رشد به معنای آن است که بورس توانسته در یک هفته اخیر بازدهی 1 درصدی عاید سرمایه‌گذاران خود کند. اما این تمام قضیه نیست. اگر نگاهی به شاخص هم وزن بورس بیندازیم، نکته مهمی را می‌بینیم.

شاخص هم وزن بورس تهران در یک هفته اخیر افت کرده است. این شاخص که در واقع وزن یکسانی به تمام شرکت‌های حاضر در بورس می‌دهد، در پایان هفته جاری به 417 هزار و 868 واحد رسید که در مقایسه با هفته گذشته افت 1387 واحدی پیدا کرده است. این افت 1387 واحدی به معنای آن است که در یک هفته جاری، شاخص هم وزن بورس تهران با 0.33 درصد افت همراه بوده است. اما این اختلاف بین شاخص کل بورس و شاخص هم وزن چه معنایی دارد؟

بازار سهام این هفته به کام شرکت‌های بزرگ

رشد شاخص کل بورس و افت شاخص هم وزن به معنای آن است که شرکت‌های بزرگ بورسی در این روزهای بازار توانسته‌اند رشد کنند و به سرمایه‌‎گذاران خود عایدی بدهند. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر رشد چندانی نداشته‌اند و برخی نیز هنوز در صف فروش به سر می‌برند و قابل نقد شدن نیستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

به طور کلی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز این هفته از وضعیت بازار تبعیت کرد. صندوق آوای سهام کیان در مدت 6 روز (15 تا 21 اردیبهشت و یک روز کمتر) حدود یک درصد عایدی داشته است و صندوق آهنگ سهام کیان در این بازه زمانی 0.01 درصد عایدی کسب کرده است. به این ترتیب، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام کیان نیز در این بازه زمانی عملکرد مثبتی داشته و سودی هرچند اندک عاید سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. یکی از نکات مثبت صندوق‌ها در این شرایط امکان نقدشوندگی آنها است، آن هم در شرایطی که بسیاری از سهم‌های کوچک قابل نقد شدن نیستند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها