پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم مرداد 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 242
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم مرداد 1400

  این هفته کجا سرمایه‌گذاری می‌کردیم سود بیشتری به دست می‌آوردیم؟ کدام بازارها در این هفته رشد و کدام افت کردند؟ چه تحولاتی روی بازارهای سرمایه‌گذاری تاثیر گذاشت؟ در هفته‌ای که گذشت، مهمترین اتفاق آغاز به کار دولت جدید بود. آثار و سیاست‌گذاری‌های دولت سیزدهم در هفته‌های آتی مشخص خواهد شد. از اتفاقات مهم این هفته می‌توان به تداوم دلار در کانال 25 هزار تومانی و تنش‌های روزهای اخیر بر سر انفجار یک کشتی در آب‎‌های عمان اشاره کرد. این اتفاق بر قیمت طلا نیز موثر بود هرچند به نظر می‌رسد فعلا این موضوع حل شده باشد. در ادامه به بررسی بهترین بازار هفته جاری می‌پردازیم.

  تحولات قیمت دلار در هفته دوم مرداد

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد تا حدودی افت کرد. با این حال دلار هنوز هم در میانه کانال 25 هزار تومانی قرار دارد. در فاصله پنجشنبه هفته گذشته تا الان دلار از 26 هزار و 30 تومان به 25 هزار و 460 تومان رسیده است که به معنای افت 2.19 درصدی دلار در یک هفته اخیر است. با این حال این افت تاثیری بر بازاری همچون بورس نداشته است. علت آن هم به نظر برخی کارشناسان این است که فعلا دلار در کانال 25 هزار تومان قرار دارد و بازار در این محدوده دلاری ارزنده تصور می‌شود.

  بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

  بورس در سقف 7 ماهه

  در پایان این هفته، بورس برای هفتمین هفته متوالی بازده مثبتی را پشت سر گذاشت. حدود یک ماه و نیم است که بازار سهام روند رو به رشد خود را آغاز کرده است. در ادامه این روند صعودی، شاخص کل بورس در پایان این هفته به یک میلیون و 406 هزار واحد رسید که از 9 دی ماه 1399 به این سو بی‌سابقه است. در طول این هفته شاخص کل بورس حدود 90 هزار واحد معادل با 6.8 درصد رشد کرد. البته شاخص هم وزن بازار نیز در هفته جاری رشد کرد اما این رشد تنها 1.64 درصد بود. مقایسه رشد شاخص کل و شاخص هم وزن یک نکته را به ما نشان می‌دهد: شرکت‌های بزرگ بورسی برندگان بزرگ این هفته بازار سرمایه بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: کدام بازارها در 4 سال اخیر از تورم عقب ماندند و کدام جلو افتادند؟

  رشد طلا با وجود افت دلار

  در این هفته قیمت طلا در بازار داخلی با افزایش همراه بود. بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار در این هفته به یک میلیون و 100 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته 0.47 درصد رشد کرده است. از طرف دیگر هر سکه امامی نیز در پایان هفته جاری در بازارهای داخلی به قیمت 11 میلیون و 338 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته 1.6 درصد رشد کرده است. در پایان هفته قبل سکه 190 هزار تومان ارزان‌تر بود. این موارد در حالی است که در 7 روز گذشته قیمت طلا در بازار جهانی افت کرده و در حال حاضر 1805 دلار است.

  بورس برنده بزرگ بازارها در این هفته

  در بالا بازدهی بازارها در هفته جاری را بررسی کردیم. همان طور که مشخص است برنده بازارها در این هفته بورس و به ویژه شرکت‌های بزرگ بوده‎اند. با این حال شاید تجربه افت سال گذشته بازار سهام بسیاری را از سرمایه‌گذاری در این بازار بترساند. توصیه ما به افراد ناآشنا با بازار سهام خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری در سهام مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان است. این صندوق‌ها در یک بازه بلندمدت 3 تا 5 ساله عملکرد خوبی داشته‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها