سرمایه+>بورس>4 راهکار حفظ آرامش هنگام افت بازارها>

4 راهکار حفظ آرامش هنگام افت بازارها

  • اشتراک‌گذاری
  • 34
  • 0
4 راهکار حفظ آرامش هنگام افت بازارها

گاهی اوقات رویدادهایی پیش می‌آید که بازارها به هم می‌ریزند و به آنها شوک وارد می‌شود. شوک‌های بازار وقتی نزولی باشد، برای سرمایه‌گذاران رنج‌آور است. این رنج گاهی منجر به این می‌شود که افراد تصمیمات غلطی بگیرند که روی دارایی آنها تاثیرگذار است. اما در این شرایط چه می‌شود کرد؟ قطعا نشستن و نگاه کردن به کوچک شدن سرمایه‌ها کار سختی است اما شاید این موضوع راهکارهایی داشته باشد. در ادامه به بررسی 4 راهکار برای عبور از شرایط بحرانی بازارها می‌پردازیم.

شوک‌های بازار همانند ویروس‌های دنیای واقعی

بسیاری از تحلیلگران مالی بروز شوک در بازارها را مانند پراکنده شدن و شیوع ویروس در جهان می‌دانند. آنها معتقدند باید با احساساتی که در این مواقع بروز می‌کنند، مقابله کرد. آنها راه‌هایی برای برخورد با این مساله پیشنهاد می‌دهند که نخستین مورد آنها کسب دانش در مورد روندهای بازار و اجتناب‌ناپذیری نوسانات بازارهای مختلف است. آنها معتقدند در صورت شناخت این مساله، افراد بهتر می‌توانند خود را کنترل کنند. این در حالی است که در غیر این صورت پس از تحمل ضرر، با فروش زود هنگام دارایی خود، از بازگشت و افزایش مجدد قیمت آن بی‌بهره می‌مانند.

بازبینی برنامه بلندمدت

یکی دیگر از مواردی که مورد تاکید کارشناسان قرار دارد این است که هر سرمایه‌گذار باید طرح بلندمدتی داشته باشد. گاهی وقت‌ها باید این طرح‌ها را با توجه به شرایط بازار اصلاح کرد و مورد بازبینی قرار داد. در این صورت می‌توان از بروز احساسات جلوگیری کرد.

نگاه کردن از منظر تاریخی

راه سومی که برخی از فعالان بازارها برای شرایط به هم ریختگی بازار پیشنهاد می‌کنند این است که به شوک‌های بازار و نوسانات آن به عنوان پدیده‌های تاریخی نگاه کنیم. یعنی اگر وضعیت بازارها را در مدت زمانی طولانی مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم ببینیم که تاریخ پر از چنین شوک‌هایی به بازارها است. در واقع، درست است که بازارها در کوتاه‌مدت نسبت به اخبار واکنش نشان می‌دهند اما مزد واقعی را سرمایه‌گذاران صبوری می‌گیرند که روی عایدی خود در بازه‌های بلندمدت‌تر حساب کرده‌اند.

آگاهی از قدرت احساسات

چهارمین چیزی که فعالان سرمایه‌گذاری و مشاوران مالی برای شرایط به هم ریختگی بازار پیشنهاد می‌دهند این است که از قدرت احساساتمان و تاثیرگذاری آنها بر رفتار و کردارمان آگاه باشیم. در واقع آنها فکر می‌کنند زمانی که احساسات ما بر ما غالب شود، نتیجه تصمیم‌گیری ما چندان مناسب نخواهد بود و می‌تواند به سرمایه ما آسیب بزند. افراد به دلایل زیادی می‌تواند غیرعقلایی عمل کنند و کاملا مبتنی بر احساسات تصمیم بگیرند. به همین دلیل نیز فهم و درک احساسات و کنترل آنها به خصوص برای بازارهای پرنوسان و در هنگام به هم ریختگی شرایط بازار، اهمیت زیادی دارد.

جمع‌بندی

در بالا به ارائه برخی راهکارها برای شرایطی که وضعیت بازارها مساعد نیست، پرداختیم. در این روزها نیز بازارهای سرمایه چنین وضعیتی دارند. اگر انتخاب یک گزینه سرمایه‌گذاری را با دقت و آگاهی انجام داده‌اید و بازبینی‌هایی طبق شرایط به عمل آورده‌اید، از این نوسانات نترسید. همان طور که در بالا گفته شد، بازارها به سرمایه‌گذاران صبوری پاداش واقعی می‌دهند که نگاه چندان کوتاه‌مدتی نداشته باشند. البته این نکته هم مهم است که نقطه ورود به آن سرمایه‌گذاری و خود آن گزینه را به درستی انتخاب کرده باشید.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها