سرمایه+>بورس>رشد 3.5 درصدی شاخص کل بورس در یک هفته>

بازار سهام در هفته‌ای که گذشت

رشد 3.5 درصدی شاخص کل بورس در یک هفته

  • اشتراک‌گذاری
  • 11
  • 0
رشد 3.5 درصدی شاخص کل بورس در یک هفته

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با رشد همراه بود و شاخص کل آن به حدود یک میلیون و 149 هزار واحد رسید. این رشد با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد نیز همراه بوده است. قیمت هر دلار در بازار آزاد در 7 روز اخیر از 23 هزار و 220 تومان افزایش یافت و به بیش از 24 هزار تومان رسید. در روز پایانی کاری این هفته نیز 8191 واحد به شاخص کل بورس افزوده شد. در ادامه به وضعیت بورس تهران در 7 روز اخیر می‌پردازیم.

رشد بورس با اهرم دلار

همان طور که در ابتدا گفتیم، بورس تهران در یک هفته اخیر همگام با دلار با رشد روبرو بود. دلار در 7 روز اخیر حدود 3.57 درصد رشد کرده است و به نظر می‌رسد این رشد قیمت بر فعالان بازار نیز تاثیراتی داشته است. از سوی دیگر، مذاکرات برجامی در حال انجام است و در صورت رسیدن به یک نتیجه مشخص و تقویت احتمال آزاد شدن دارایی‌های ارزی مسدود شده ایران در کشورهای دیگر، می‌تواند تاثیرات قابل توجهی روی قیمت ارز و سایر بازارهای مالی بگذارد. بنابراین به نظر می‌رسد بازارها اکنون در یک دو راهی قرار گرفته‌اند. البته برخی از فعالان بازار اعتقاد دارند که بورس تهران در حال حاضر قیمت‌ دلار در صورت افت را پیشخور کرده و در خود لحاظ کرده است. اگر این ایده درست باشد، تغییرات قیمت دلار بر این بازار تغییرات خیلی زیادی نخواهد گذاشت.

برندگان و بازندگان بورسی این هفته

همان طور که اشاره شد در هفته جاری بورس تهران با رشد همراه بود و شاخص کل از یک میلیون و 109 هزار واحد به حدود یک میلیون و 149 هزار واحدی رسید. با این حساب، شاخص کل در طول یک هفته شاهد رشد 3.54 درصدی بوده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سرمایه نشان می‌دهد که میزان این شاخص از 383 هزار و 150 واحد به 382 هزار و 37 واحد افت کرده است. این تغییر 0.03 درصدی به معنای آن است که برندگان این هفته بورس تهران، عمدتا سهامداران شرکت‌های بزرگ بورسی بوده‌اند.

وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام در هفته اخیر

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در یک هفته اخیر نیز از جوّ کلی بازار تاثیر پذیرفته‌اند. صندوق آوای سهام کیان در 6 روز اخیر (از 6 تا پایان 11 خرداد) توانسته است 5 درصد بازدهی در این هفته عاید سرمایه‌گذارانش کند و بهتر از شاخص کل بازار سهام عمل نماید. از سوی دیگر، صندوق آهنگ سهام کیان نیز توانسته است در همین بازه بازدهی 4.69 درصدی به دست آورد که باز هم بهتر از شاخص کل بازار است. به این ترتیب، برندگان اصلی این هفته بازار سهام را می‌توان افرادی دانست که در برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام سرمایه‌گذاری کرده بودند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها