3 درس مالی بزرگی که از شکست‌ها می گیریم

  • اشتراک‌گذاری
  • 195
  • 0
3 درس مالی بزرگی که از شکست‌ها می گیریم

راه موفقیت با ضربه‌های سخت و شکست و ناکامی هموار شده است. این شکست‌های ما نیستند که ما را معرفی می‌کنند بلکه نوع برخورد ما با این مشکلات است که ما را به دیگران و مهم‌تر از آن به خودمان معرفی می‌کند. شکست یک مفهوم اجتناب ناپذیر است و تجربه ثابت کرده که تعداد شکست به مراتب بیش‌تر از پیروزی است. کودکی را متصور می‌شویم که برای بلند شدن و ایستادن به دفعات زمین می‌خورد اما از هر شکست درس جدیدی می‌گیرد تا بالاخره روی دو پای خود و بدون هیچ وسیله کمکی دیگر می‌ایستد. افراد موفقی در جهان هستند که از زمین خوردن‌های‌شان درس گرفتند و به موفقیت دست پیدا کرد‌ه‌اند. شخصیت‌هایی که امروز به چهره‌هایی نمادین برای ادامه دادن به مسیر موفقیت تبدیل شده‌اند. در ادامه به برخی از درس‌های بزرگی که از شکست‌ها یاد می‌گیریم، می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال


اشتباه بیش از توان کار کردن


آریانا در کشور باستانی یونان و در پایتخت این کشور یعنی آتن بزرگ شد و همیشه رویای تحصیل در دانشگاه کمبریج را در سر می‌پروراند. او بعد از کلی تلاش و شکست و دوباره تلاش توانست به دانشگاه کمبریج راه پیدا کند. او به هدف کودکی خود رسیده بود و در حال تحصیل در این دانشگاه در رشته اقتصاد بود. اما بعد از مدتی فهمید آن چیزی که او به دنبالش است متفاوت از رشته اقتصاد است. آریانا نویسنده شد و اولین کتاب خود را در سن 23 سالگی منتشر کرد. هافینگتون معتقد بود که کار زیاد منجر به موفقیت می‌شود. در سال 2007 این شعار باعث شکست سختی در زندگی او شد. خستگی و کار زیاد باعث شد تا او در اتاق کارش دچار بیهوشی شود و سرش به میز کار برخورد کند. بعد از مدتی استراحت و مراقبت‌های پزشکی تصمیم گرفت رویکرد خود را تغییر دهد و برای موفقیت، برنامه خواب و استراحت خود را تنظیم کند. سلامتی همیشه در اولویت هر موفقیتی قرار دارد.

هرگز تسلیم نشدن

نام ایلان ماسک با برند جهانی تسلا گره خورده است و کم‌تر کسی را می‌توان یافت که از ثروت و هوش و ذکاوت این شخص خبر نداشته باشد. بر خلاف شهرت و سرشناس بودن ایلان باید نگاهی هم به شکست‌های او انداخت. بین سال‌های 2006 و 2008 میلادی، شرکت موفق خودروهای الکتریکی ایلان ماسک دو پرتاب ناموفق موشک به فضا را تجربه کرد. سومین موشک در سال 2008 پرتاب شد اما آن هم از کار افتاد. در پایان سال هم اسپیس ایکس و هم تسلا هر دو تقریبا در آستانه ورشکستگی بودند. اما در مدت زمان کمی از این سه شکست پر هزینه ایلان ماسک با 19 میلیارد دلار سرمایه توانسته در رده‌های اول ثروتمندان جهان بنشیند.

استقبال از ریسک معقول

مارک زاکربرگ یک جمله معروف دارد که می‌گوید؛ "در دنیایی که به سرعت تغییر می‌کند، تنها استراتژی که شکست می‌خورد ریسک نکردن است." مارک معتقد است حداقل زمانی که شکست می‌خوریم می‌توانیم طعم یک تجربه باارزش را بچشیم. بهتر است کاری را امتحان کنیم و نتیجه هم ندهد تا این که اصلا آن کار را انجام ندهیم. می‌دانیم که مارک با تمام ثروتی که دارد اما در متوسط‌‌ترین حالت ممکن زندگی می‌‍‌کند. او می‌تواند لیموزین تشریفاتی مانند رئیس جمهورها سوار شود اما ترجیح می‌دهد از همان فولکس واگن خود استفاده کند. بزرگ‌ترین ریسک‌ها را آدم متفاوتی مانند او انجام داده است که بارها و بارها برای راه اندازی پروژه‌هایی که امروز به اسم شبکه‌های اجتماعی می‌شناسیم شکست خورده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها