تحولات بورس در هفته‌ای که گذشت

بازار سرمایه در دو راهی افت و صعود

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 21
  • 0
  بازار سرمایه در دو راهی افت و صعود

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام با رشد اندکی همراه بود و در پایان هفته کاری به حدود یک میلیون و 152 هزار واحد رسید. این در حالی است که در هفته پیش شاخص کل در حدود یک میلیون و 149 هزار واحدی به کار خود خاتمه داده بود. این رشد اندک همگام با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و خبرهای جسته و گریخته از طولانی‌تر شدن مذاکرات سیاسی احیای برجام بوده است. به نظر می‌رسد هنوز هم بازار سهام در گیرودار واکنش دلار به سیگنال‌های سیاسی قرار دارد و با وجود تحرک آهسته در هفته اخیر، هنوز صعود خاصی را تجربه نکرده است. در ادامه به مروز وضعیت بازار سهام در هفته جاری می‌پردازیم.

  تحرکات دلار در 7 روز اخیر

  افزایش اندک بورس در هفته اخیر با افزایش قیمت دلار در بازار همراه بوده است. دلار در این یک هفته از 23 هزار و 900 تومان به 24 هزار و 100 تومان افزایش پیدا کرد که به معنی رشد 0.84 درصدی دلار در 7 روز اخیر است. اگر مذاکرات سیاسی بر سر احیای برجام طول بکشد یا با بن‌بست مواجه شود، احتمال رشد قیمت دلار در بازار افزایش می‌یابد و به این ترتیب ممکن است پتانسیل رشد بورس فراهم شود. از سوی دیگر، اگر توافق و آزادسازی دارایی‌های ارزی ایران و سیاست ارزپاشی شکل بگیرد، افت شدید قیمت دلار می‌تواند روی بازار سرمایه نیز تاثیر منفی بگذارد. در حال حاضر خبرهای موجود حاکی از پیچیدگی‌هایی در این زمینه است. باید منتظر بود و دید آیا این پیچیدگی‌ها در مدتی کوتاه قابل رفع و رجوع هستند یا خیر.

  تحولات بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

  همان طور که در بالا اشاره شد، در این هفته شاخص کل بازار سهام رشد اندکی داشت و در حدود یک میلیون و 152 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. این افزایش شاخص کل به معنای رشد 0.28 درصدی بازار سرمایه در هفته جاری است. البته این هفته به دلیل تعطیلی عمومی بازارها دو روز کمتر باز بودند. از سوی دیگر، بررسی شاخص هم‌وزن بازار سهام نشان می‌دهد این شاخص در طول یک هفته گذشته از 382 هزار واحد به حدود 381 هزار واحد افت کرده است. این افت اندک نشان می‌دهد که شاخص هم وزن 0.34 درصد در این بازه زمانی افت کرده است. این رشد و افت اندک در شاخص کل و شاخص هم وزن به معنای آن است که در هفته‌ای که طی شد، شرکت‌های بزرگ بورسی بودند که همین رشد اندک را رقم زده‌اند و وضعیت شرکت‌های کوچک‌تر به طور کلی رشد نداشته و حتی با اندکی افت همراه بوده است.

  وضعیت سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

  حال تصور کنید سرمایه‌تان را در صندوق‌‎های سرمایه‌گذاری در سهام قرار داده بودید. این صندوق‌ها در این هفته عملکرد بهتری داشتند و سرمایه شما را افزایش می‌دادند. سوددهی صندوق آهنگ سهام کیان تا روز گذشته (یعنی فاصله 6 روزه 12 تا 18 خردادماه) 3.2 درصد و سوددهی صندوق آوای سهام کیان در همین بازه زمانی 2.8 درصد بود. مقایسه این سوددهی نشان می‌دهد که عملکرد صندوق‌ها به چه میزان از شاخص کل و هم وزن بهتر بوده است. در این بازه 6 روزه، شاخص کل 1.05 درصد و شاخص هم وزن نیم درصد رشد کرده بودند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها