سرمایه+>سرمایه‌گذاری>4 توصیه برای زمانی که اوضاع بازارها روبراه نیست>

هنگام افت بازارها چه کنیم؟

4 توصیه برای زمانی که اوضاع بازارها روبراه نیست

  • اشتراک‌گذاری
  • 70
  • 0
4 توصیه برای زمانی که اوضاع بازارها روبراه نیست

نوسانات در بازارهای مالی و زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری اتفاقی کاملا طبیعی است. گاهی همه چیز به نفع ما در حال اتفاق است و گاهی به طور غیر منتظره‌ای همه چیز فرو می‌پاشد و با این که هزاران تحلیل انجام داده‌ایم اما همه چیز بر خلاف پیش بینی‌ها اتفاق می‌افتد. بنابراین باید واقع بین بود و قبل از هر اتفاقی، نکاتی را به خاطر سپرد که در زمان سقوط بازار با کمک از آن‌ها بتوان به معاملات و زندگی در فضای سرمایه گذاری ادامه داد. در ادامه به برخی از نکاتی که به شما کمک می‌کنند تا در این شرایط بر اوضاع مسلط باشید، اشاره می‌کنیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

پذیرش عدم اطمینان

بارها و بارها شنیده‌ایم که عده‌ای وعده و وعیدهای توخالی از اوضاع آینده بازار در روزهای آتی می‌دهند و ما را ترغیب به خرید بعضی از سهم‌ها می‌کنند. این که اقدام به خرید و فروش سهام کنیم و به جای وعده‌های بی اساس از متخصصین مشاوره بگیریم کار بسیار درست و به جایی است. اما باید عدم اطمینان بازارها را نیز بپذیریم و بدانیم که همان‌طور که منفعت و بازدهی وجود دارد، احتمال ضرر هم یکی از ابعاد بالقوه بازار است. اگر با چنین روحیه‌ای پیش بروید می‌توانید یکی از سرمایه گذارانی باشید که به صورت بلند مدت و هدف‌دار اقدام به سرمایه گذاری می‌کند.

دوری از سطحی نگری

متاسفانه بسیاری از کسانی که وارد عرصه معاملات سهام می‎‌شوند تنها به قسمت بالای جداول و آن چه که در ماه‌ها و حتی روزهای اخیر اتفاق افتاده است، توجه می‌کنند. در صورتی که باید برای بررسی نمودارها بازه 5 تا 10 سال گذشته را در نظر گرفت. رشد چشمگیر سرمایه گذاری‌های بلند مدت که حداقل 5 تا 10 سال بوده است موجب می‌شود بازدهی هنگفتی از آن سرمایه گذاران شود.

اخبار را کنار بگذارید

دقت داشته باشیم که ما برای آینده خود و فرزندان‌مان اقدام به سرمایه گذاری می‌کنیم. می‌خواهیم سنگ بنای آینده‌ای مطمئن و شکوفا را از همین الان بگذاریم. اما گاهی در این مسیر بسیار خوب موانعی به وجود می‌آیند که با این که می‌توانیم نسبت به آن‌ها بی اهمیت باشیم اما با اهمیت دادن به آن‌ها به سلامتی خود آسیب می‌رسانیم. یکی از این موانع، اخبار است. توجه داشته باشیم که اخبار مالی را باید از وبسایت‌ها و خبرگزاری‌های درست پیگیر باشیم. متاسفانه عده‌ای بوده‌اند که به خاطر اخبار بی اساس و هراس‌انگیز متحمل آسیب‌های روحی و جسمی جدی شده‌اند. در زمانی که بازار در حال سقوط است امید خود را از دست ندهید و بدانید که شما همچنان در میدان سرمایه گذاری هستید؛ بنابراین سعی کنید با فروش سهام پرضرر در سهام صنایع دیگر که در حال رشد هستند سرمایه گذاری کنید.

در لحظه عمل کنیم

دلیل عمده‌ای که بسیاری از متخصصان و مشاوران سرمایه گذاری در روش مستقیم سرمایه گذاری در بورس پیشنهاد می‌کنند که برای راحتی خاطر و امنیت سرمایه یا برای سهام خود حد ضرر مشخص کنید این است که هیچ کس از زمان نزول و صعود بازار خبر ندارد. عده‌ای هم اصلا نمی‌خواهند این میزان از تلاطمات و اضطراب را تحمل کنند به روش غیر مستقیم روی می‌آورند و سرمایه گذاری خود را در صندوق های سرمایه گذاری آغاز می‌کنند. در روش غیر مستقیم به خاطر حضور کارشناسان مجرب و تحلیل روزانه بازار و شفافیت مالی می‌توان با خیال راحت سرمایه گذاری را انجام داد.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها