پرسودترین بازار دارایی هفته آخر اردیبهشت 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 55
  • 0
پرسودترین بازار دارایی هفته آخر اردیبهشت 1400

بازارهای دارایی در این هفته نیز عمدتا از اخبار مربوط به احیای توافق برجام و اخبار سیاسی منتشر شده تبعیت کردند. صعود دلار در این هفته و افت بازارهای دارایی از جمله اتفاقاتی بود که در این روزها رخ داده است. در ادامه به تغییرات بازارهای دارایی در هفته اخیر خواهیم پرداخت و پرسودترین بازار دارایی هفته پایانی اردیبهشت 1400 را بررسی خواهیم کرد.

صعود قیمت دلار در هفته اخیر

قیمت دلار در این هفته تاکنون با نوساناتی روبرو بوده است. در پایان هفته گذشته بهای هر دلار در بازار آزاد به 22 هزار و 550 تومان رسیده بود اما در این هفته به کانال 23 هزار تومان نیز رسید و در حال حاضر 22 هزار و 960 تومان معامله می‌شود. به این ترتیب دلار در طول هفته اخیر بازدهی 1.8 درصدی را ثبت کرده است. با وجودی که در این هفته بهای دلار در بازار آزاد افزایش یافته است، اما بازارهای دارایی به ویژه بورس، با افت روبرو بوده‌اند. علت آن احتمالا گمانه‌زنی در خصوص تقویت احتمال احیای برجام است. اگر چنین موضوعی محقق شود، در هفته آتی باید انتظار کاهش دلار را داشت. با این حال هنوز چیزی دقیقا مشخص نیست و باید منتظر اخبار بیشتر ماند.

بیشتر بخوانید: بازارها در پسابرجام به کجا می‌روند؟

افت شدید بورس در روز پایانی هفته

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با افت قابل توجهی روبرو بود. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 184 هزار واحد رسیده بود، در پایان هفته در عدد یک میلیون و 155 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. این افت به معنی از دست رفتن 2.47 درصد ارزش بازار سهام در این هفته است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن نیز که در پایان هفته گذشته در عدد 417 هزار و 870 واحد قرار داشت، این هفته به 396 هزار و 981 واحدی رسید و 5 درصد افت کرد. این افت نشان می‌دهد که به طور کلی سهامداران شرکت‌های کوچک‌تر بیش از شرکت‌های بزرگ در هفته اخیر بازنده بوده‌اند.

صعود طلا و سکه در هفته اخیر

قیمت طلا و سکه در هفته جاری همگام با افزایش دلار رو به صعود گذاشت. با این حال رشد سکه و طلا بسیار بیشتر از دلار بوده است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به 968 هزار و 500 تومان رسیده بود، در این هفته با رشد 5.2 درصدی همراه بود و به یک میلیون و 19 هزار تومان رسید. در مورد سکه امامی نیز همین مساله برقرار بود. هر سکه امامی نیز در حال حاضر به بالای 10 میلیون تومان صعود کرده است.

بیشتر بخوانید: پرسودترین صندوق طلا در هفته سوم اردیبهشت 1400

پرسودترین بازار دارایی

همان طور که از اعداد و ارقام ارائه شده مشخص است، پرسودترین بازار دارایی این هفته نیز مانند هفته گذشته طلا بوده است. با این حال، یک نکته مهم در این میان وجود دارد. اگر توافقی صورت بگیرد، بهای دلار و بالطبع آن طلا با افت روبرو خواهند شد. در این شرایط ریسک برجامی این بازار را در کوتاه‌مدت تهدید می‌کند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها