سرمایه+>ملک و آپارتمان>تغییر ذائقه خریداران خارجی مسکن ترکیه؟>

آمار ماه فوریه مسکن ترکیه اعلام شد

تغییر ذائقه خریداران خارجی مسکن ترکیه؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 54
  • 0
  تغییر ذائقه خریداران خارجی مسکن ترکیه؟

  انتشار جدیدترین آمار از خریداران خارجی مسکن در کشور ترکیه نشان می‌دهد ایرانی‌ها در ماه فوریه 2021 (13 بهمن تا دهم اسفند امسال) همچنان در صدر خریداران خارجی مسکن در کشور ترکیه قرار داشته‌اند. خرید مسکن از سوی ایرانیان در ماه فوریه 477 دستگاه ذکر شده است که حدود 16 درصد از خانه‌های فروخته شده به خارجی‌ها را در این کشور شامل می‌شود. بر این اساس، ایرانیان در مجموع دو ماه اول سال 936 خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که بیشتر از هر کشور دیگری است. این تعداد خرید هرچند نسبت به ماه قبل افزایش یافته اما در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته کاهش حدودا 34 درصدی نشان می‌دهد. اما این آمار یک نکته جالب در خود دارد: تعداد خریداران خارجی مسکن در ترکیه کاهش قابل توجهی نشان می‌دهد. در ادامه بیشتر این موضوع را بررسی می‌کنیم.

  افت میزان خرید مسکن در ترکیه

  آمار ماه فوریه نکته جالبی را نشان می‌دهد. به روایت این آمار و ارقام، مجموع خانه‌های خریداری شده در ترکیه 2995 واحد است. این در حالی است که این میزان در فوریه سال 2020 برابر با 4048 واحد بوده است. این کاهش 26 درصدی نسبت به سال گذشته نشان دهنده کاهش استقبال از خرید مسکن در ترکیه از سوی خارجی‌ها است. این موضوع دلایل متفاوتی دارد. از کرونا و شرایط خاص آن گرفته تا دشوارتر شدن شرایط اقتصادی برای بیشتر صاحبان کسب و کارها در دنیا و افزایش ریسک‌های ترکیه، همگی از دلایلی هستند که بر تقاضای مسکن در این کشور تاثیر گذاشته‌اند. در مجموع دو ماه نخست امسال 5707 خانه در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شده است، در حالی که این عدد برای مدت مشابه سال 2020 برابر با 7993 واحد بود.

  صدرنشینان رتبه‌بندی ماه فوریه

  آمارهای ماه فوریه نشان می‌دهد در این ماه مجموعا 2995 واحد مسکونی در ترکیه به خارجی‌ها فروخته شده است. پس از ایرانی‌ها، عراقی‌ها با 432 واحد، روس‌ها با 259 واحد، افغانستانی‌ها با 230 واحد و قزاقستانی‌ها با 119واحد، بزرگترین خریداران خارجی مسکن در ترکیه بوده‌اند. رتبه‌های بعدی نیز در اختیار آلمان، فلسطین، اردن، یمن و آذربایجان قرار دارد. نکته جالب حضور چینی‌ها در این بازار از سال 2020 است. هرچند تعداد خریدهای آنان در این بازار زیاد نیست، اما در مجموع دو ماه نخست سال 2021 آنان در رتبه دهم خریداران خارجی مسکن در ترکیه قرار دارند. در مجموع خریدهای دو ماهه نیز پس از ایران، به ترتیب عراق با 817، روسیه با 519، افغانستان با 398 و قزاقستان با 188 واحد مسکونی رده‌های دوم تا پنجم بزرگترین خریداران خارجی را به خود اختصاص داده‌اند. رتبه‌های بعدی نیز به ترتیب در اختیار یمن، فلسطین، آلمان، آذربایجان و چین قرار دارد.

  تداوم صدرنشینی ایرانیان در ترکیه

  تغییر ذائقه خریداران مسکن پس از اصلاح قانون شهروندی

  در سال‌های اخیر و به ویژه پس از تغییر قانون شهروندی ترکیه در کنار خروج از برجام، تقاضای ایرانی‌ها برای خرید مسکن در ترکیه افزایش قابل توجهی یافت. از سوی دیگر در پی قانون ذکر شده، اتباع برخی کشورها مانند فلسطین، عراق، افغانستان و یمن که دچار نااطمینانی در صحنه سیاسی- اقتصادی هستند، بر خرید خانه در این کشور افزودند و به نوعی ترکیب خریداران سنتی پیش از اجرای این قانون را تغییر دادند. قبل از این قانون که در میانه نهمین ماه سال 2018 اعلام شد، ترکیب خریداران مسکن ترکیه تفاوت داشت. در سال 2017 عراقی‌ها با 3805 خانه صدرنشین بودند و پس از آنها اتباع عربستان سعودی، کویت، روسیه و افغانستان قرار داشتند. این در حالی است که در سال 2020 به ترتیب ایرانی‌ها، عراقی‌ها، روس‌ها، افغانستانی‌ها و آذربایجانی‌ها قرار داشتند. در جدول زیر تغییر خرید سالانه مسکن در برخی کشورها را مشاهده می‎کنید.

  میزان خرید مسکن در ترکیه از سوی اتباع کشورهای منتخب

  شاید کرونا و ریسک‎های سیاسی عواملی باشند که بار دیگر ذائقه خریداران مسکن در ترکیه را تغییر داده‌اند. برای جواب قاطع به این موضوع باید منتظر ماند و گزارش‌های ماه‌های آینده را بررسی کرد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها