سرمایه+>سرمایه‌گذاری>3 خطای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و راه‌های پرهیز از آنها>

3 خطای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و راه‌های پرهیز از آنها

  • اشتراک‌گذاری
  • 26
  • 0
3 خطای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و راه‌های پرهیز از آنها

از سال گذشته بورس و بازار سهام هم خاطرات خوش به یاد داریم و هم تلخ. بسیاری از ما با هزار امید و آرزو وارد این بازار شدیم و مشغول به خرید سهام شدیم. اوایل سال پیش با رشد شاخص مواجه بودیم و حضور افراد و خرید سهام بیش از حالت عادی بود. اما در بخش دیگر سال نزول شاخص کل را شاهد بودیم. عده‌ای از افراد با مشورت مشاوران سرمایه گذاری توانستند حد ضرر مشخص کنند و زودتر از ضررهای بیش‌تر سهام خود را بفروشند. اما عده دیگری از سهام‌داران با هوای بازگشت اوضاع، سهام را گران خریدند و بعد از تحمل ضررهای هنگفت ارزان فروختند. تجربیات تلخی بود ولی آیا راهی بود که بدانیم چطور در این شرایط بر خود مسلط باشیم و کمتر دچار زیان‌های ناشی از رفتارمان نشویم؟ در ادامه بیشتر به این موضوع و راهکارهای آن می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس بیش از حد دو جزء دارد؛ اول، اعتماد به نفس در مورد میزان کیفیت اطلاعات و دوم، توانایی عملکرد حداکثری. اعتماد به نفس زیادی در مورد کیفیت اطلاعاتی که داریم، باعث می‌شود شخص با توجه به اطلاعات بسیار کمی که دارد دست به معامله بزند و احساس کند با همان میزان اطلاعات می‌تواند با ورود تمام سرمایه‌اش موفق شود. در گونه دوم، کسانی که اعتماد به نفس بیش از حدشان به عملکرد بیش از حد مرتبط است کسانی هستند که بیش از حد معامله می‌کنند و حساب پرتفو و تعداد سهام از دست‌شان درمی‌رود. این دسته از افراد بعد از مدتی متوجه می‌شوند که تعدادی از سهام‌شان را فراموش کرده و هیچ کدام از آن‌ها را رصد نکرده‌اند یا از موقعیت‌های طلایی خرید و فروش به دلیل مشغله زیاد غفلت نموده‌اند. یکی از راهکارهای مهم برای این که گران نخریم و ارزان نفروشیم این است که از این دو اعتماد به نفس بیش از حد دوری کنیم.

دامنه توجه محدود

هزاران سهام برای انتخاب وجود دارند. اما فرد سرمایه گذار نه وقت و نه تمایل به تحقیق در مورد هر کدام از این هزاران سهم دارد. هربرت سایمون، اقتصاددان و روانشناس در مورد سرمایه گذاری و معاملات به عبارت "عقلانیت محدود" اعتقاد دارد. از آن جایی که ذهن برای نگه داشتن اطلاعات موردنیاز سعی می‌کند باقی اطلاعات را به ناخودآگاه و لایه‌های عمیق‌تر خود بسپارد؛ بنابراین ذهن برخی سرمایه گذارانی که هر روز پیگیر سهام خود هستند نیز باید محدود به اطلاعات اصلی باشد و نباید گستره دامنه سرمایه گذاری را بیش از حد کند.

پیگیری الگوها

انسان‌ها استعداد خارق العاده‌ای در کشف الگوها دارند. یکی از فاکتورهای الگوها از نظر عده‌ای این است که خاصیت تکرار شوندگی دارند. اما جالب است بدانیم که الگوهای معاملاتی که در بازار سهام اتفاق می‌افتند، قبل از کشف شدن‌شان قیمت گذاری شده‌اند و مورد استفاده قرار گرفته‌اند. همیشه این نکته خاطر نشان شده است که پیروی گله‌ای در سرمایه گذاری کار نادرستی است؛ بنابراین سعی کنیم هر چه بیش‌تر از این نوع ذهنیت و کنش رفتاری نادرست فاصله بگیریم.

نتیجه

گاهی پیش پا افتاده‌ترین کنش‌های رفتاری در ما دلیل اصلی ضرر دیدن ما می‌شوند. بهتر است قبل از این که تحت تاثیر نظرات پیش پا افتاده قرار بگیریم، با نظر مشاوران سرمایه گذاری پیش برویم و یا اگر ریسک‌گریز هستیم به نهادهای دارای مجوز مانند صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کنیم.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها