رشد 93 درصدی اجاره بها در کمتر از 3 سال

  • اشتراک‌گذاری
  • 171
  • 0
رشد 93 درصدی اجاره بها در کمتر از 3 سال

قیمت مسکن و اجاره آن یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های خانوارها است. در کشور ما قیمت مسکن هر چند سال یک بار به دلایل اقتصادی رشد قابل توجهی می‌کند و برای بسیاری از خانوارها مشکلاتی به وجود می‌آورد. سال گذشته نیز قیمت مسکن رشد چشمگیری داشت و بر اجاره نیز تاثیر گذاشت. تازه‌ترین گزارش مرکز آمار به این موضوع پرداخته و میزان رشد اجاره را در استان‌های مختلف مورد بررسی قرار داده است. در ادامه به این موضوع و صدرنشینان تورم اجاره در کشور می‌پردازیم.

اجاره‌ها چقدر رشد کردند؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در زمستان سال 1399 قیمت اجاره نسبت به پاییز 99 حدودا 4.4 درصد افزایش داشته و در مقایسه با زمستان سال 98 حدود 29 درصد رشد کرده است. این میزان افزایش با توجه به این که قیمت مسکن بخش بزرگی از هزینه خانوارها را تشکیل می‌دهد، اهمیت زیادی در بودجه خانوارها دارد.

رشد 93 درصدی اجاره‌بها در کمتر از سه سال

اگر بازه مورد بررسی خود را از پایان بهار سال 1397 در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که شاخص اجاره‌بها در طول دو سال و 9 ماه رشد 93 درصدی پیدا کرده است که رقم بسیار قابل توجهی است. درست است که مسکن در سال 99 رشد چشمگیری نمود اما معمولا سرعت رشد اجاره به ویژه هنگام رشد سریع قیمت مسکن، کمتر از نرخ خرید بالا می‌رود. البته این نرخ 93 درصدی میانگین کشور است و ممکن است در استان‌های مختلف متفاوت باشد و در مواردی کمتر یا بیشتر شود.

صدرنشینان تورم اجاره مسکن در کشور

داده‌های مرکز آمار حاکی از این است که بیشترین نرخ تورم فصلی اجاره مسکن، یعنی رشد اجاره فصل زمستان نسبت به پاییز 99، متعلق به استان سمنان بوده است. نرخ اجاره استان سمنان در فصل زمستان 10.5 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر کمترین رشد اجاره مسکن نیز متعلق به استان لرستان است که در مدت یک فصل 1.22 درصد به اجاره فصل پاییز افزوده شده است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش ارائه شده، بیشترین نرخ تورم اجاره‌بها در زمستان سال 99 نسبت به زمستان 98 متعلق به استان همدان است. در این استان نرخ تورم اجاره‌بها در یک سال منتهی به زمستان 99 حدود 39.4 درصد بوده است. کمترین میزان تورم نقطه به نقطه اجاره‌بها در زمستان 99 نیز متعلق به استان سیستان و بلوچستان است که نرخ تورم اجاره در آن 12.9 رشد کرده است. در واقع، این آمارها نشان می‌دهند که همدانی‌ها 10.5 درصد بالاتر از نرخ میانگین کشور و سیستان و بلوچستانی‌ها 16 درصد کمتر از میانگین کشور رشد اجاره‌بها را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر، در زمستان 99 متوسط افزایش نرخ اجاره‌بها برای خانوارهایی که تغییر قیمت داشته‌اند، به 38.6 درصد ‌رسیده است.

رکوردشکنی بیشترین تورم فصلی در سال 99

در بخشی از این گزارش میزان تورم فصلی اجاره‌بهای واحدهای مسکونی برای خانوارهای شهری در بازه زمانی 1399-1395 مطرح شده است. بر این اساس، نرخ تورم فصلی در تابستان سال گذشته به 11.8 درصد نسبت به فصل بهار همان سال رسید که در بازه زمانی 5 ساله فوق، بی‌سابقه است. در واقع، نرخ اجاره از تابستان سال 1397 تاکنون رشد قابل توجهی پیدا کرده است.