افت و خیز بازار سهام در 1.150 میلیون واحد

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 29
  • 0
  افت و خیز بازار سهام در 1.150 میلیون واحد

  بازار سهام در هفته‌ای که گذشت عملکرد بازار سهام با افت اندکی همراه بود. به رغم این که مهمترین عامل اثرگذار بر بورس در حال حاضر وضعیت برجام است و هنوز خبرهای دقیقی از آن به گوش نمی‌رسد، بازار سهام همچنان تمایل خاصی به افزایش نشان نمی‌دهد. در این هفته دلار نیز با نوساناتی همراه بود. در ادامه به بررسی وضعیت بازار سهام در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم.

  دلار در 7 روزی که گذشت

  وضعیت بهای دلار یکی از مهمترین عواملی است که روی رشد یا افت بازار سهام نقش ایفا می‌‎کند. در 7 روز گذشته بهای دلار در بازار آزاد با رشد مواجه بود و از 23 هزار و 930 تومان در چهارشنبه هفته گذشته به 24 هزار و 200 تومان در چهارشنبه این هفته رسید. این رشد اندک 1.13 درصدی بیشتر در پاسخ به گره‌های موجود بر سر راه احیای برجام و احتمال طولانی‌تر شدن مذ اکرات وین رخ داده است. اگر مذاکرات وین دیرتر به نتیجه برسد، به معنی آن است که احتمالا دسترسی ایران به دارایی‌های ارزی بلوکه شده خود کاهش می‌یابد یا دیرتر به آن دست پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند روی بازارهای دارایی از جمله سهام تاثیر بگذارد. با این حال، فعلا به نظر می‌رسد بازار سهام منتظر است تا خبرهای مهمتری به آن برسد.

  بازندگان این هفته بازار سرمایه

  با وجود رشد اندک دلار در 7 روز گذشته، بازار سهام با اندکی افت روبرو شد. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته در حدود یک میلیون و 152 هزار واحد به کار خود خاتمه داده بود، در پایان این هفته به حدود یک میلیون و 148 هزار واحد عقب‌نشینی کرد. این افت به معنای افول 0.36 درصدی شاخص کل بازار سرمایه در یک هفته اخیر است. از سوی دیگر، نگاهی به شاخص هم وزن نشان می‌دهد که شاخص هم وزن بازار سرمایه با افت قابل توجهی روبرو بوده است. این شاخص که در پایان هفته پیش حدود 381 هزار واحد بود، در پایان این هفته به حدود 371 هزار واحدی رسید. این افت به معنای افول 2.67 درصدی شاخص هم وزن بازار سرمایه در طول یک هفته است. به این ترتیب، مشخص است که به طور کلی در هفته اخیر، دارندگان سهام شرکت‌های بزرگ زیان کمتری نسبت به صاحبان سهام شرکت‌های کوچکتر شاهد بوده‌اند.

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در هفته اخیر

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز به طور کلی از وضعیت شاخص کل بازار سهام تبعیت می‌کنند. بنابراین، بازدهی منفی آنها در هفته اخیر دور از انتظار نیست. در این میان در بازه فوق، صندوق آوای سهام کیان 0.7 درصد و صندوق آهنگ سهام کیان 0.71 درصد افت داشته‌اند. این صندوق‌ها از شاخص هم وزن بهتر عمل کرده‌اند.

  تازه‌ترین‌ها