سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام بازار بیشترین سوددهی را در ماه نخست سال داشت؟>

برنده رقابت بازارها در فروردین 1400

کدام بازار بیشترین سوددهی را در ماه نخست سال داشت؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0
کدام بازار بیشترین سوددهی را در ماه نخست سال داشت؟

در فروردین ماه امسال، بازارها برخلاف فروردین 99 عملکرد خوبی نداشتند و سرمایه‌گذاران زیادی با افت ارزش دارایی خود روبرو شدند. با این حال همچنان یک بازار توانسته است در این شرایط نامطمئن که احتمال افت دلار در آن وجود دارد، سودده باقی بماند. در ادامه به بررسی عایدی بازارها در ماه نخست سال 1400 می‌پردازیم و به این سوال که کدام بازار بیشترین سوددهی را در ماه نخست سال داشت ، پاسخ می‌دهیم.

دلار و افت تا کانال 23 هزار تومان

یکی از اتفاقاتی که در آخرین روزهای فروردین رخ داد و روی بازارها تاثیر زیادی داشت، شنیده شدن خبرهای مثبت از توافق سیاسی ایران و کشورهای دیگر بود. این اخبار موجب شد دلار در آخرین روز فروردین ماه به کانال 23 هزار تومان نیز افت کند و تا 23 هزار و 550 تومان نیز برسد. با این حال، از اواسط روز پایانی فروردین بهای دلار در بازار آزاد مجددا افزایش یافت و با ورود به کانال 24 هزار تومان در عدد 24 هزار و 180 تومان به کار خود پایان داد. در پایان سال 99 دلار 25 هزار و 120 تومان بود. به این ترتیب پرونده دلار در فروردین 1400 به این ترتیب بسته شد و در فروردین ماه 1400 ارزش این ارز مهم 3.74 درصد کاهش یافت. در صورت دستیابی به توافق سیاسی، این میزان بیشتر هم می‌تواند کاهش یابد.

شروع سرخ بازار سهام در سال 1400

بازار سهام امسال را برخلاف سال قبل آغاز کرد. این بازار برعکس سال گذشته که رشد قابل توجهی را در شاخص کل شاهد بودیم، با افت سپری کرد. در پایان سال 99 عدد شاخص کل بازار سهام حدود یک میلیون و 308 هزار واحد بود که در پایان فروردین 1400 به یک میلیون و 220 هزار واحد افت کرد. این کاهش به معنای نزول 6.7 درصدی بازار سهام در فروردین ماه 1400 است. در این ماه، بازار سهام تنها 3 روز کاری مثبت را تجربه کرد.

بیشتر بخوانید: کدام سرمایه‌گذاری بهتر است: صندوق‌های سهام یا حضور مستقیم در بازار؟

از سوی دیگر، شاخص هم‌وزن بازار سرمایه نیز در فروردین ماه از 439 هزار و 801 واحد به 431 هزار و 683 واحد رسید که نشان می‌دهد این شاخص بازار سهام در طول یک ماه 1.85 درصد افت کرده است. این افت بسیار کمتر از شاخص کل است و نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ بورسی بیشتر از شرکت‌های کوچک با افت روبرو بوده‌اند. یکی از علل این شرایط در بازار را می‌توان نااطمینانی در بازار و گمانه‌زنی در مورد کاهش قیمت دلار در بازار آزاد در پی دستیابی به توافق دانست.

طلا از سکه افتاد؟

قیمت طلا هم در فروردین ماه 1400 با افت روبرو بوده است. بهای فلز زرد که تا پایان سال 99 به یک میلیون و 86 هزار تومان رسیده بود، در پایان فروردین 1400 به حدود یک میلیون و 23 هزار تومان رسید. این افت قیمت طلا که با کاهش بهای دلار در بازار آزاد همگام بوده است، نشان دهنده نزول تقریبا 5.78 درصدی این فلز گرانبها در ماه اول سال جدید است. علاوه بر این، سکه امامی نیز در بازارهای داخلی از 11 میلیون و 240 هزار تومان در پایان سال 99 به حدود 10 میلیون و 69 هزار تومان در پایان فروردین 1400 رسید که حاکی از افت بیش از 10 درصدی این بازار در ماه نخست بهار است. انتظار می‌رود اگر توافقی سیاسی بین ایران و کشورهای بزرگ دیگر حاصل شود، قیمت دلار در کوتاه‌مدت بیشتر کاهش یابد که به معنی افت طلا و سکه در آن بازه زمانی خواهد بود.

برنده بازارهای فروردین 1400

همان طور که دیدیم بازارهای دارایی در فروردین 1400 برخلاف فروردین سال گذشته نزولی بوده‌اند. در این شرایط و با حدس و گمان مربوط به افت دلار در صورت توافق، احتمال کاهش ارزش بیشتر در این بازارها نیز وجود دارد. اما در این شرایط بهترین جا برای سرمایه‌گذاری کجاست؟ با تقویت ریال در برابر دلار در فروردین 1400، گزینه‌های درآمد ثابت بازدهی مثبتی داشته‌اند و بهتر از سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری عمل کرده‌اند. اگر بانک‌ها طبق خبرهای اخیر ملزم به پرداخت سود مصوب شورای پول و اعتبار شوند، در ازای سپرده‌های یک ساله 16 درصد سود پرداخت می‌کنند که تقریبا 1.25 درصد در ماه است. این نرخ مثبت اما اندک است و در صورت تورم قابل توجه جوابگوی افت سرمایه نیست. در سوی دیگر، صندوق‌های درآمد ثابت قرار دارند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در فروردین 1400 توانسته است حدود 1.8 درصد عایدی بدهد.

بیشتر بخوانید: با احیای برجام کدام بازارها در کوتاه‌مدت سود می‌کنند؟

اگر این عایدی را با بازدهی بازارهای فعلی که در بالا بررسی کردیم و همینطور سود بانکی مقایسه نماییم، می‌توانیم به اهمیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت در این بازه زمانی پی ببریم.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها