پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول مرداد 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 157
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته اول مرداد 1400

  در یک هفته اخیر بازارهای سرمایه‌گذاری نیمه تعطیل بودند. این تعطیلی دو روز ابتدایی هفته را شامل شد و به این ترتیب بازارها تنها 3 روز باز بودند. در این هفته قیمت دلار رشد زیادی پیدا کرد و نه تنها بار دیگر کانال 25 هزار تومانی را تجربه کرد بلکه وارد کانال 26 هزار تومان شد. تغییرات قیمت دلار موجب رشد بازارهای سرمایه‌گذاری در این هفته شد ولی پتانسیل این رشد را در هفته آتی نگه داشت‌. در ادامه، تحولات بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف در هفته اول مرداد 1400 را بررسی می‌کنیم.

  تحولات دلار در هفته‌ای که گذشت

  در این هفته قیمت دلار با رشد زیادی روبرو بود. بهای این ارز خارجی که در پایان هفته پیش (سه‌شنبه و آخرین روز باز بودن بازارها پیش از تعطیلات کرونایی) به قیمت 24 هزار و 620 تومان در بازار آزاد معامله می‌شد، در پنجشنبه این هفته به 26 هزار و 30 تومان افزایش یافت. این رشد 5.73 درصدی نشان می‌دهد دلار در این هفته رشد بالایی داشته که بر روی بازارهای دارایی دیگر نیز تاثیر می‌گذارد. بخش بزرگی از این افزایش مربوط به ظهر روز چهارشنبه بود و به این دلیل ممکن است اثرات آن بر روی بازارهایی همانند بورس در روز ابتدایی هفته بعد پدیدار شود.

  بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

  تداوم رشد بورس در ماه دوم تابستان

  تیر ماه برای بازار سهام ماه خوبی بود و این بازار توانست بالاخره امیدی را برای سهامداران احیا کند. بازده هفتگی بورس در تمام هفته‌های تیر ماه مثبت بود و حالا هفته اول مرداد نیز با رشد مثبت بازار سرمایه همراه بوده است. بورس هفته کاری قبل را در عدد یک میلیون و 311 هزار واحدی به پایان برده بود، اما شاخص کل در پایان این هفته از یک میلیون و 316 هزار واحد گذشت. به این ترتیب بازدهی بورس در این هفته نیمه تعطیل حدودا 0.4 درصد بوده است. از طرفی شاخص هم وزن در این هفته با افت 1.57 درصدی همراه بود. به این ترتیب به طور کلی می‌توان برندگان هفته نخست بازار سهام را شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی دانست.

  بیشتر بخوانید: با 20 میلیون تومان در سال 1400 چکار کنم؟

  صعود طلا در هفته‌ اول مرداد 1400

  در هفته نخست مرداد 1400 بازار داخلی طلا از افزایش قیمت دلار تاثیراتی پذیرفت. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به قیمت یک میلیون و 54 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان این هفته با افزایش حدودا 4 درصدی روبرو شد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته به یک میلیون و 96 هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر قیمت سکه نیز در این هفته در بازارهای داخلی با افزایش روبرو شد. هر سکه امامی که در پایان هفته گذشته به قیمت 10 میلیون و 598 هزار تومان داد و ستد می‎شد، در پایان چهارشنبه این هفته به 11 میلیون و 158 هزار تومان رسید. این رشد قیمت به معنی افزایش 5.28 درصدی بهای سکه امامی در این هفته است.

  افزایش قیمت طلا در بازارهای داخلی در شرایطی رقم می‌خورد که قیمت جهانی طلا در 7 روز گذشته اندکی افزایش یافته است. بهای هر اونس طلا در این مدت از حدود 1807 دلار به حدود 1819 دلار رسیده است. این اعداد حاکی از رشد 0.7 درصدی قیمت جهانی طلا در طول 7 روز هستند. به همین دلیل هم رشد قیمت طلا در بازارهای داخلی را باید ناشی از رشد قیمت دلار در بازار آزاد دانست.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  برنده رقابت بازارها در هفته اول مرداد 1400

  یک مقایسه و مروری ساده بر اعدادی که نوشتیم نشان می‌دهد بیشترین عایدی در هفته اول مرداد متعلق به دلار و سپس سکه امامی بوده است. با این حال نکته‌ای در مورد این هفته بازارها وجود دارد. چون رشد قیمت دلار از ظهر چهارشنبه و بسته شدن بازار سرمایه بوده و در روز پنجشنبه که بازارها تعطیل بود نیز ادامه یافته است، اگر خبر مثبتی به بازار نرسد که موجب افت بهای دلار شود، احتمالا بورس و طلا در روز شنبه از این قیمت دلار متاثر شوند.

  تازه‌ترین‌ها