بورس بهار را با رنگ سبز آغاز کرد

استارت شروع بازارها در سال 1400 با رشد بورس و دلار

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 31
  • 0
  استارت شروع بازارها در سال 1400 با رشد بورس و دلار

  امروز 7 فروردین برای بیشتر بازارها نخستین روز کاری بود. در این روز، بهای دلار اندکی افزایش یافت و بورس نیز شاهد رشد اندکی بود. از سوی دیگر، بازار طلا شاهد دوگانگی بود. به این معنی که قیمت هر گرم طلای 18 عیار و سکه امامی در بازار داخلی کاهش یافت اما قیمت جهانی طلا اندکی رو به افزایش گذاشت. در ادامه نگاهی به وضعیت بازارها در روز ابتدایی سال 1400 می‌اندازیم و عایدی روز نخست آنها را نیز با هم مقایسه می‌کنیم.

  رشد اندک دلار در بازار آزاد

  امروز بهای دلار در بازار آزاد با اندکی افزایش همراه بود و به 25 هزار و 200 تومان رسید. دلار در پایان سال 99 به 25 هزار و 120 تومان رسیده بود و به این ترتیب در آغاز سال 1400 با اندکی رشد همراه بوده است. گمانه‌زنی در خصوص عدم احیای فوری برجام و احتمال طولانی شدن فرآیند بازگشت به برجام از جمله مواردی است که موجب شده است قیمت دلار در کانال 25 هزار تومان قرار داشته باشد. البته در صورتی که هر گونه گشایشی در روابط خارجی یا آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران انجام گیرد، قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد. با این حال هنوز دورنمای چنین مسیری مشخص نیست.

  بورس: پریدن از ارتفاع کم

  امروز بورس تهران نیز با رشد کار خود را آغاز کرد و در بهار سبزپوش شد. بازار سهام در روز جاری 1866 واحد افزایش یافت که به معنای رشد 0.1 درصدی این بازار در روز کاری نخست سال 1400 بود. شاخص هم وزن بورس نیز 2033 واحد رشد کرد و به عدد 441 هزار و 834 واحد رسید. این افزایش نیز به معنی رشد 0.46 درصدی شاخص هم وزن بازار سهام در امروز است. این موضوع نشان می‌دهد امروز برندگان بازار سهام امروز بیشتر شرکت‌های کوچکتر بازار بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: چطور از رشد بورس جا نمانیم؟

  تغییرات دوگانه قیمت طلا

  قیمت جهانی طلا در روز جاری با افزایش جزیی همراه بود و هر اونس طلا به قیمت 1733 دلار افزایش یافت. این میزان نشان از رشد 0.05 درصدی طلای جهانی دارد. از سوی دیگر، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار به یک میلیون و 80 هزار تومان رسید که نسبت به پایان سال 99 افت 0.5 درصدی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی در بازار به 11 میلیون و 108 هزار تومان رسید که نسبت به آخرین روز سال 99 حدود 1.2 درصد افت نشان می‌دهد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها