صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته آخر تیر چقدر سود دادند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 628
  • 0
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته آخر تیر چقدر سود دادند؟

در هفته‌ای که گذشت، به دلیل اوج‌گیری مجدد کرونا بازارها از نیمه هفته تعطیل شدند و تنها 3 روز ابتدایی هفته و در برخی موارد 4 روز باز بودند. تعطیلی بورس و بانک‌ها از روز سه‌شنبه هفته گذشته تا فردا (یکشنبه) صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز با وقفه همراه کرد. با این حال، صندوق‌ها در ابتدای هفته توانستند عملکردی را به ثبت برسانند که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم. به جز تعطیلی که مهمترین اتفاق هفته گذشته بود، نوسانات قیمت دلار نیز بر بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر گذاشت که به آن اشاره خواهیم کرد.

افت اندک بهای دلار در بازار آزاد

بهای هر دلار در بازار آزاد در پایان هفته منتهی به 25 تیر ماه، 24 هزار و 740 تومان بود. با این حال و به رغم تعطیلی بازار از اواسط هفته، در پایان روز سه‌شنبه گذشته قیمت هر دلار به 24 هزار و 620 تومان افت کرد. این افت به معنی این است که بهای دلار در هفته قبل (با توجه به باز بودن 4 روزه بازار) تنها 0.49 یعنی حدود نیم درصد کاهش یافت. این افت روی بازار طلا تاثیر گذاشت اما روی بورس یی‌اثر بود. به نظر برخی کارشناسان بورس و فعالان آن، زودتر از سایر بازارها شروع به حدس زدن در مورد آینده قیمت دارایی‌ها می‌کنند و به همین علت لزوما تابع قیمت لحظه‌ای ارز نیستند.

بورس در سقف 6.5 ماهه، صندوق‌های سهام رو به رشد

این هفته بورس تنها 3 روز باز بود. با این وجود در همین بازه شاخص کل توانست از یک میلیون و 311 هزار واحد عبور و به سقف 6.5 ماه اخیر برسد. تیر ماه برای بورس بسیار خوش یُمن بود و شاخص کل در طول این ماه رشد 12.2 درصدی یافت. بازار سهام در هفته قبل نیز پنجمین هفته رشد متوالی خود را پشت سر گذاشت.

به این ترتیب، در هفته آخر تیر ماه، یعنی هفته گذشته نیز بازار سهام رشد اندک 0.45 درصدی را شاهد بود. اما در 3 روز نخست وضعیت برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز مثبت بود. صندوق آوای سهام کیان در این هفته کاری 3 روزه توانست بازدهی 0.95 درصدی عاید سرمایه‌گذارانش کند. این میزان بازدهی بهتر از شاخص کل بورس در همین بازه است. از سوی دیگر، صندوق آهنگ سهام کیان نیز در همین بازه توانست بازدهی 2 درصدی را به دست آورد که بازدهی بسیار خوبی در این هفته کوتاه به شمار می‌رود. این صندوق‌ها در میان بهترین و معتبرترین صندوق‌های کشور هستند.

صعود اندک صندوق‌های طلا با وجود کاهش دلار و طلای فیزیکی

همان طور که گفتیم در هفته گذشته قیمت دلار حدود نیم درصد کاهش یافت. این هفته قیمت طلای 18 عیار 0.28 درصد کاهش یافت و سکه عملا ثابت ماند (0.02 درصد افت کرد). با این حال نگاهی به صندوق سکه طلا کیان نشان می‌دهد این صندوق در بازه 3 روزه این هفته توانسته است صعود کم‌رمقی داشته باشد. این صندوق 0.06 درصد در هفته قبل رشد کرد. شاید بپرسید چرا با وجود افت قیمت طلا، این صندوق رشد کرده است؟ پاسخ به پورتفوی سرمایه‌گذاری صندوق‌های طلا مربوط می‌شود. صندوق‌های طلا بین 70 تا 95 درصد از دارایی خود را به گواهی سکه اختصاص می‌دهند و مابقی را در گزینه‌های دیگر از سپرده بانکی گرفته تا سایر موارد سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب، زمانی که بازار طلا دچار ریسک افت قیمت می‌شود، معمولا ریزش صندوق‌ها کمتر از افت طلا است.

مقایسه صندوق‌های درآمد ثابت و بانک

آخرین بررسی در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری صندوق‌های کیان به صندوق درآمد ثابت برمی‌گردد. صندوق درآمد ثابت کیان در 2 روز ابتدایی هفته قبل 0.18 درصد عایدی داشت و به طور کلی از ابتدا تا 27 تیر 1.72 درصد عایدی داشته که از بازده 1.33 درصدی ماهانه بانک بهتر است. این صندوق برای افراد ریسک‌گریز یا کسانی که می‌خواهند ریسک پورتفوی خود را کاهش دهند، مناسب است.

تازه‌ترین‌ها