بهترین و بدترین کشورها در برخورد با کووید-19

ایران در رتبه 45 مقابله با کرونا از نگاه بلومبرگ

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 56
  • 0
  ایران در رتبه 45 مقابله با کرونا از نگاه بلومبرگ

  تقریبا یک سال از زمانی که ویروس کرونا در جهان همه‌گیر شد، می‌گذرد. این یک سال دشواری‌های اجتماعی، اقتصادی و سلامت فراوانی در پی داشت. شمار کشته شدگان این ویروس در سراسر جهان از 2.5 میلیون نفر هم گذشته است. اما به نظر می‌رسد با نتیجه مثبتی که واکسن‌ها داشته‌اند، امید به از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و بازگشت به روال سابق زندگی دوباره زنده شده است. اما کشورهای مختلف در مقایسه با این ویروس چه عملکردی داشتند؟ این کشورها در مقایسه با هم چگونه عمل کرده‌اند؟ بلومبرگ در گزارشی به بررسی این موضوعات در 53 کشور پرداخته است که در ادامه مطرح می‌کنیم.

  بهترین کشورها در مقابله با کرونا

  از نظر بلومبرگ بهترین کشور در مقابله با کرونا بوده است. این کشور با کسب 77 امتیاز و شاخص دسترسی 2.47 برابری نسبت به شهروندانش کارنامه درخشانی در این موضوع به دست آورده است. در رتبه دوم، استرالیا قرار دارد که 72 امتیاز دارد و 2.5 برابر شهروندانش واکسن تهیه کرده است. سنگاپور هم رتبه سوم را دارد و خریدهای فعلیش 85 درصد از جمعیتش را تحت پوشش واکسن قرار می‌دهد. کل میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در هر یک میلیون نفر برای نیوزیلند و سنگاپور 5 نفر و برای استرالیا 36 نفر است.

  در رتبه‌های بعدی نیز به ترتیب فنلاند، نروژ، چین، تایوان، کره جنوبی، ژاپن و تایلند قرار دارند. نکته جالب اینجا است که دو کشور اقیانوسیه در صدر مقابله با کرونا قرار دارند، دو کشور از شمال اروپا در 5 رتبه برتر قرار دارند و 6 گزینه دیگر از 10 کشور برتر در این حوزه، در شرق و جنوب شرقی آسیا قرار گرفته‌اند.

  بدترین کشورها در مقابله با کرونا

  از نظر بلومبرگ، مکزیک در رتبه 53 یعنی آخر کشورهای مورد بررسی قرار دارد. امتیازی که بلومبرگ به این کشور داده 33 است. اما ایران چه جایگاهی دارد؟ نگاهی به رتبه‌بندی نشان می‌دهد ایران در حال حاضر در میان 10 کشور با بدترین عملکرد در خصوص کرونا قرار دارد و با امتیاز 42.9 در جایگاه 45 قرار دارد. 10 کشور با بدترین عملکرد در حوزه کرونا عبارتند از: پرتغال، ایران، آفریقای جنوبی، مصر، اندونزی، نیجریه، جمهوری چک، پرو و مکزیک.

  بیشتر بخوانید: 4 عامل اثرگذار بر سلامت در دوران شیوع کرونا

  کرونا در ایران از نگاه بلومبرگ

  بر اساس گزارشی که بلومبرگ تهیه کرده است، آمار ابتلا به کرونا در ایران در یک ماه اخیر به ازای هر 100 هزار نفر 259 نفر بوده است. نرخ مرگ و میر ایرانیان در یک ماه اخیر یک درصد بوده است. به این ترتیب به طور کلی مجموع مرگ و میر در ایران به از ای هر یک میلیون نفر حدود 710 نفر بوده و نرخ مثبت شدن تست‌های کرونا در کشور 14.1 درصد است. این نرخ برای مکزیک بیشترین مقدار است و در کشورهای لهستان، آرژانتین، پرو و اندونزی هم بالاتر از ایران است. با این حال، از نظر توافق‌ها برای دسترسی به واکسن، ایران تاکنون تنها برای 5 درصد از جمعیتش تدارک دیده و در رتبه ماقبل آخر جای می‌گیرد. همچنین هنوز واکسیناسیون به صورت جدی در ایران آغاز نشده و از همین نظر، دوز ارائه شده برای شهروندان صفر است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها