چند درس برای سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 136
  • 0
  چند درس برای سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام

  سرمایه گذاری در سهام زمانی به شکل موفق امکان پذیر است که شناخت کافی نسبت به سهم‌های موردنظرمان پیدا کنیم. یکی از عوامل مهم در سرمایه گذاری موفق این است که همیشه به یاد داشته باشیم که با خرید سهم و یا ورود به هر نوع زمینه سرمایه گذاری دیگر، ما تبدیل به بخشی از تجارت در جریان آن سهم و یا زمینه سرمایه گذاری می‌شویم. سهام به خودی خود چیزی نیست. سهام نمایشی از حرکت و عظمت یک شرکت واقعی را به نمایش می‌گذارد؛ بنابراین باید به آن چه که می‌خریم و معامله می‌کنیم دقت کنیم. به طور کل می‌توان گفت هنگامی که سهام خریداری می‌کنیم باید به تجارب و حرکت شرکت هر سهم دقت کنیم.

  سرمایه گذاری در سهام

  ارتباط قیمت و ارزش

  در سرمایه گذاری در سهام ارتباط تنگاتنگی میان «قیمت» و «ارزش» وجود دارد. ارتباط این دو کاملا به کسب و کار در جریان پشت صحنه هر سهم بستگی دارد. گاهی میان قیمت و ارزش هر سهم فاصله می‌افتد که این خود نشان دهنده میزان ارزش کسب و کاری در جریان هر کدام از سهام است. زمانی که قیمت و ارزش در یک سهم از هم فاصله می‌گیرند دلایل مثبت و منفی متنوعی را می‌توان مورد بررسی قرار داد. با این دست بررسی‌ها می‌توان گفت که یک سر و گردن از رقبای خود در بازار سهام بالاتر هستند. سرمایه گذار هوشمند کسی است که بر اساس این نوع ارزیابی‌ها یک سرمایه گذاری و معامله هوشمند را انجام دهد. به عنوان مثال صندوق های سرمایه گذاری که به طور روزانه به نمایش شفافیت اطلاعات خود می‌پردازند و هر روز خبر از صعود و حتی نزول دارایی‌های خود می‌دهند می‌توانند به عنوان سرمایه گذاری هوشمند تلقی شوند.

  بررسی کسب و کار در سرمایه گذاری

  هنگامی که صحبت از سرمایه گذاری می‌شود همه چیز به عملکرد کسب و کار پشت سرمایه گذاری بر می‌گردد. عملکرد کسب و کار کلید انتخاب سرمایه گذاری و سهام است. سوابق بلند مدت هر شرکت نشان می‌دهد که آیا سهام آن شرکت جایی در فهرست خرید شما دارد یا خیر. به عنوان مثال صندوق های سهامی فعال و موفق در کشور به طور روزانه به بررسی سوابق چنین شرکت‌هایی می‌پردازند و بر اساس تحلیل‌ها دارایی صندوق را از ارزنده‌ترین سهام تشکیل می‌دهند. گاهی این گروه متخصصین با توجه به بررسی کسب و کارها در جریان پشت هر سهم به انتخاب برخی سهام کم رشد و یا به ظاهر ایستا می‌پردازند و عده‌ای از سرمایه گذاران را متعجب می‌کنند. اما بعد از مدتی با رشد زیادی در ارزش آن سهم رو به رو می‌شویم و تازه متوجه می‌شویم که انتخاب انجام شده بر مبنای کسب و کار بوده است و از بنیاد مستحکمی برخوردار بوده است.

  انتخاب بر اساس دوام

  تاب آوری در انتخاب و سرمایه گذاری در سهام از مهم‌ترین عوامل به حساب می‌آید. این که چهره اقتصاد کشور و جهان با توجه به سرعت بسیار بالایی که پیدا کرده است به کدام سمت می‌رود مشخص نیست و یا برای فهمیدن آن به تحلیل حرفه‌ای نیازمندیم که البته برای ما واجب نیست. کاری که ما در برابر هر نوع تغییری می‌توانیم انجام دهیم این است که به سراغ زمینه‌های سرمایه گذاری با دوام – و اگر در سهام سرمایه گذاری می‌کنیم – سراغ سهام ارزنده برویم تا تغییر شرایط اقتصادی نه تنها تاثیر منفی برای ما نداشته باشد بلکه بتواند قدرت سرمایه ما را بیش‌تر کند.

  سرمایه گذاری بلند مدت به جای کوتاه مدت

  سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند بزرگ‌ترین ریسک‌ها در بازارهای سرمایه – به ویژه سرمایه گذاری در سهام – را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. اگر به بازدهی‌های بازارهای سرمایه در بازه‌های 5 تا 10 سال دقت کنیم متوجه می‌شویم که تمام بازارهای دارایی به ویژه بازار سهام از بازدهی خارق العاده‌ای برخوردار بوده است. البته این سوال در ذهن پیش می‌آید که در یک سال اخیر با نزول سهام رو به رو بوده‌ایم؛ بنابراین چطور می‌شود به بازده‌ای این بازار دارایی امیدوار بود؟ شکل گرفتن این سوال در ذهن به این دلیل است که تنها مدت کوتاهی است که در بازار سهام حضور داریم. بازار سهام روزهای بدتر از این هم دیده است اما آن دسته از سرمایه گذارانی که سرمایه گذاری بلند مدت را انتخاب کرده‌اند بازدهی اعجاب انگیز این بازار را در بلند مدت دیده‌اند.

  بیشتر بخوانید: بهترین صندوق‌های درآمد ثابت 6 ماه اخیر کدام بودند؟

  سرمایه گذاری در سهام

  سرمایه گذاری هوشمندانه به ویژه سرمایه گذاری در بورس نیازمند دانش کافی و تسلط به ابزار تحلیلی این بازار است. بی شک بسیاری از ما به دلیل مشغله‌هایی که داریم وقت کافی برای مطالعه در زمینه سهام و شناخت ابزار تحلیل این بازار را نداریم؛ بنابراین بهتر است به مشاوران سرمایه گذاری در این حوزه اعتماد کنیم و یا با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مسیر درست را پیش بگیریم.