سرمایه+>ملک و آپارتمان>گرانی 3 درصدی خانه نسبت به بهمن 99>

روایت متفاوت مرکز آمار از رشد قیمت مسکن شهر تهران در اسفند

گرانی 3 درصدی خانه نسبت به بهمن 99

  • اشتراک‌گذاری
  • 15
  • 0

مرکز آمار ایران در گزارشی به بررسی وضعیت قیمت و معامله آن در شهر تهران پرداخت. بر اساس این گزارش، قیمت مسکن در اسفندماه نسبت به بهمن 99 رشد 3.2 درصدی داشته است. بر همین اساس، قیمت هر متر مربع مسکن در پایتخت، در مقایسه با اسفند سال 1398 افزایش 81.9 درصدی نشان می‌دهد. این آمار و ارقام در حالی منتشر می‌شود که بانک مرکزی نیز در گزارشی تحولات مسکن در پایتخت را با ارقام متفاوتی ذکر کرده بود. در ادامه به بررسی این دو گزارش و رشد قیمت مسکن در یک سال اخیر خواهیم پرداخت.

ترمز رشد قیمت مسکن کشیده شد؟

طبق این گزارش، در بهمن ماه سال 99 افزایش قیمت نسبت به ماه قبل، یعنی دی 1398، 4.7 درصد و نسبت به بهمن 98 تقریبا 91.3 درصد بود. به این ترتیب، گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که رشد قیمت مسکن در اسفندماه 99 کمتر شده است. هرچند این رشد هنور هم مثبت است. این در حالی است که اگر به گزارش بانک مرکزی نگاه کنیم، آمار و ارقامی خواهیم دید که تا حدودی متفاوت هستند. بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن تهران در اسفند 1399 حاکی از آن است که در اسفندماه سال 99 قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مقایسه با بهمن 99 حدود 6.6 درصد و در مقایسه با اسفند ماه سال 98 حدود 93.7 درصد رشد داشته است. همچنین قیمت مسکن در بهمن 99 نسبت به دی همان سال در گزارش بانک مرکزی 3.7 درصد رشد کرده بود.

بنابراین، طبق گزارش مرکز آمار، رشد قیمت مسکن شهر تهران در اسفند نسبت به بهمن 99 افت کرده اما طبق گزارش بانک مرکزی شاهد رشد قیمت مسکن در این بازه زمانی بوده‌ایم. علت این تفاوت، استفاده این دو نهاد از دو روش مختلف برای سنجش رشد قیمت مسکن است. نکته مشترک در این گزارش رشد قیمت مسکن بیش از تورم ماهانه است که البته در مقدار رشد دو گزارش اختلاف دارند. در واقع، رشد قیمت مسکن در اسفند ماه نیز تداوم داشته است.

اشتراک دو گزارش از روند تورم مسکن

از سوی دیگر، طبق هر دو گزارش مقایسه تورم نقطه به نقطه مسکن شهر تهران در ماه‌های اسفند و بهمن سال 1399 نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه مسکن در اسفندماه نسبت به یهمن ماه 1399 با افت روبرو بوده است. همان طور که گفتیم در این بازه طبق گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه اسفند با کاهش 9.5 درصدی نسبت به بهمن به 81.9 درصد رسیده، در حالی که در گزارش بانک مرکزی این تورم نقطه به نقطه 3.5 کاهش یافته و به 93.7 درصد رسیده است. این دو گزارش نشان می‌دهند که رشد تورم مسکن رو به کاهش است.

جمع‌بندی

همان طور که گفتیم معاملات مسکن در ماه‌های اخیر کاهش یافته و به نظر می‌رسد مسکن می‌تواند دچار رکود شود. با این همه، وجود تورم در اقتصاد ایران و حتی احتمال تشدید آن می‌تواند اهرمی برای افزایش قیمت اسمی مسکن باشد. هرچند قیمت واقعی آن رشد چندانی پیدا نکند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...