سود بانکی بهتر است یا خرید صندوق طلا؟

مقایسه صندوق طلا، سود بانکی و تورم در سال 99

  • اشتراک‌گذاری
  • 228
  • 0
مقایسه صندوق طلا، سود بانکی و تورم در سال 99

سرمایه گذاران سنتی در ایران معمولا تعداد کمی از گزینه‌ها را می‌شناسند و تنها به آنها فکر می‌کنند. طلا، مسکن و بانک، 3 گزینه مورد نظر سرمایه گذاران سنتی در ایران است. بسیاری از افراد بانک را به دلیل پرداختی درآمد ثابت خود گزینه مناسبی می‌دانند و سرمایه خود را به سمت آن برده‌اند. اما نکته مهمی در این بین وجود دارد. در شرایطی که تورم در کشور قابل توجه و به بیماری مزمن اقتصاد تبدیل شده است، بانک با بازدهی کمتر از تورم خود عایدی چندانی ندارد و نمی‌تواند سرمایه ما را از دستبرد تورم نجات دهد. اما چرا؟

سود بانکی بهتر است یا صندوق طلا؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه در بهمن امسال به 48 درصد رسیده است. این عدد به معنی آن است که اگر در بهمن امسال بخواهیم همان سبد کالای بهمن پارسال را برای خود بخریم، باید 48 درصد بیشتر یا به عبارتی حدود 1.5 برابر مقدار قبل، پول بپردازیم. اگر نگاهی به وضعیت تورمی ماهانه در یک سال اخیر بیندازیم، می‌بینیم که عایدی سود بانکی همواره کمتر از تورم بوده است. این موضوع به معنی آن است که اگر پولتان را در بانک گذاشته‌اید، در این یک سال بخشی از سرمایه خود را نیز از دست داده‌اید، زیرا کمتر از آنچه به مخارجتان اضافه شده عایدی کسب کرده‌اید. اما چه می‌توان کرد؟ برای حفظ سرمایه خود چه گزینه دیگری داشتیم؟

سکه و طلا بخریم یا صندوق طلا؟

سرمایه‌گذاران سنتی از طلا نیز استقبال می‌کنند. آنها به تجربه فهمیده‌اند که خرید طلا می‌تواند افراد را در مقابل تورم بیمه کند. اما خرید طلا با برخی مشکلات همراه است. طلا به راحتی سرقت می‌شود و در برخی موارد هم در آن تقلب و جعل صورت می‌گیرد. علاوه بر این، کارمزد ساخت آن بسیار بالا است. سکه هم گزینه دیگری است که بسیاری از سرمایه گذاران سنتی را به سوی خود جلب می‌کند. با این حال، سکه می‌تواند هنگامی که با افزایش تقاضا روبرو می‌شود، دچار حباب گردد. این در حالی است که صندوق طلا برخی از این معایب را ندارد. به عنوان مثال، صندوق طلا کارمزد پایینی دارد. علاوه بر این در شرایطی که احتمال می‌رود قیمت دلار افت کند، گزینه بهتری نسبت به سکه و طلا است و ریسک کمتری دارد. البته فراموش نکنید سود صندوق طلا وقتی قیمت دلار رشد کند، کمتر از طلای فیزیکی خواهد بود.

صندوق طلا چیست؟ و بازدهی 10 ماهه آن در مقایسه با طلا و تورم چطور بوده است؟

اگر به نمودار نگاه کنید، این نکته مشخص است. در آبان ماه و پس از اینکه نخستین نشانه‌های تغییر ریاست جمهوری آمریکا پدیدار شد، طلا و صندوق‌های طلا با افت قابل توجهی روبرو شدند. این موضوع در دی ماه نیز دیده می‌شود. اما اگر به ماه‌های اسفند تا مهر نگاه کنیم، همگام با رشد دلار در بازار، صندوق طلا و طلا هم رشد کردند. در بهمن ماه نیز بار دیگر طلا و صندوق‌ها رشد کردند و هنوز هم نااطمینانی در بازارها حضور دارد.

خرید صندوق طلا چه سودی دارد؟

کافی است بار دیگر به نمودار مراجعه کنید. در 12 ماه اخیر، صندوق طلا در 6 ماه بالاتر از تورم و سود بانکی قرار داشته است. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که خرید صندوق طلا در 12 ماه منتهی به بهمن 99 به طور متوسط 112 درصد سود داده است. این عدد را با سود 18 درصد بانکی و تورم 48 درصدی مقایسه کنید تا ببینید چطور می‌توانستید از سرمایه خود محافظت کنید. البته با تغییر شرایط و احتمال توافق‌های سیاسی، این سوددهی احتمالا دیگر مانند امسال نباشد. با وجود این، در بلندمدت و با توجه به مزمن بودن تورم در اقتصاد ایران، به نظر می‌رسد این صندوق‌ها باز هم مناسب باشند. به عنوان مثال، صندوق سکه طلا کیان در مدت 37 ماه از تاسیس خود 410 درصد سود داده است. این در حالی است که سود بانکی در این مدت حدود 67 درصد می‌شد.

طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹

جمع‌بندی

خرید صندوق‌های طلا یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری است که امکان برخورداری از رشد سکه و طلا را بدون خرید مستقیم آنها فراهم می‌کند. این صندوق‌ها در شرایط تورمی رشد خوبی دارند و صرف نظر از نوسانات کوتاه مدت، در بلندمدت و با توجه به مختصات اقتصاد ایران، می‌توانند برای سرمایه فرد مفید باشند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها