سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در خرداد 1400 دارند؟>

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در خرداد 1400 دارند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 70
  • 0
کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در خرداد 1400 دارند؟

آمار منتشر شده از خرداد 1400 نشان می‌دهد تورم سومین ماه از بهار به 2.5 درصد رسیده است. این افزایش تورم در حالی صورت می‌گیرد که نرخ تورم در اردیبهشت به 0.7 درصد رسیده بود. همچنین تورم نقطه‌ای کل کشور در خرداد 1400 به 47.6 درصد رسیده که نشان می‌دهد در حال حاضر برای خرید همان کالاها و خدماتی که خرداد سال گذشته می‌خریدید، باید حدودا یک و نیم برابر پول خرج کنید. اما این تورم در بین شهرها و استان‌های مختلف فرق دارد. در ادامه با استان‌هایی که بیشترین و کمترین نرخ تورم را در یک سال اخیر داشته‌اند، آشنا می‌شوید.

استان‌های صدرنشین و قعرنشین تورم ماهانه کشور در خرداد

نگاهی به آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که بیشترین تورم ماهانه خرداد متعلق به استان قزوین با 4.1 درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه نیز متعلق به استان همدان با 1.2 درصد است. یعنی قیمت کالاها و خدمات ساکنان استان قزوین در طول خرداد 4.1 درصد گران‌تر شده است، در حالی که میزان افزایش قیمت یک ماهه در استان همدان 1.2 درصد بوده است.

همچنین در پایان خرداد 1400، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه کل خانوارهای شهری و روستایی (یعنی میزان افزایش قیمت خرداد 1400 در مقایسه با خرداد سال قبل)، متعلق به استان ایلام است که به 56.1 درصد می‌رسد. کمترین تورم نقطه به نقطه نیز در این بازه زمانی متعلق به استان تهران با 43.1 درصد است. یعنی در طول یک سال منتهی به خرداد 1400، قیمت کالاها و خدمات خریداری شده در استان ایلام 56.1 درصد افزایش یافته است، در حالی که قیمت کالاها و خدماتی که تهرانی‌ها می‌خریدند، 43.1 درصد رشد کرده است.

بیشترین تورم خانوارهای شهری و روستایی

در خرداد 1400 بیشترین تورم خانوارهای شهری استان‌های مختلف در مقایسه با خرداد 99، مربوط به استان زنجان با 56.1 درصد و کمترین آن مربوط به استان تهران با 43 درصد است. این اعداد و ارقام به معنی آن است که خانوارهای شهری استان زنجان بیشترین تورم را در بازه یک ساله منتهی به خرداد تجربه کرده‌اند و شهرنشینان استان تهران هم کمترین تورم را در بین شهرنشینان استان‌های مختلف شاهد بوده‌اند. در میان خانوارهای روستایی نیز بیشترین تورم نقطه‌ای خرداد متعلق به استان ایلام با 59.5 درصد و کمترین میزان متعلق به روستانشینان استان کرمان با 45.2 درصد بوده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها