سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بازارهای جذاب سرمایه گذاری در یک هفته اخیر>

هفته دوم بهمن در بازارها چه گذشت؟

بازارهای جذاب سرمایه گذاری در یک هفته اخیر

  • اشتراک‌گذاری
  • 36
  • 0

در هفته‌ای که گذشت، بازارها شاهد نااطمینانی بودند. دلار بار دیگر تا حدودی افزایش یافت، بورس تهران هنوز با ترس سرمایه گذاران مواجه بود و طلا نیز واکنش صعودی به تحولات اخیر داشت. در این فضای نااطمینانی بازارها چه عملکردی داشتند و کدام بازار جذابیت بیشتری داشت؟ در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف در هفته دوم بهمن ماه می‌پردازیم و بازار جذاب این روزها را معرفی می‌کنیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نوسانات دلار با وجود خبرهای مثبت

در پایان پنجشنبه گذشته، هر دلار در بازار آزادبه قیمت 22 هزار و 880 تومان معامله می‌شد. با این حال و به رغم خبرهای مثبتی که از صحنه سیاست به گوش می‌رسد، در روزهای اخیر دلار تا حدودی افزایش قیمت داشته است. بهای دلار در بازار آزاد در حال حاضر 23 هزار و 730 تومان است که البته نسبت به روز گذشته کاهش یافته است. به نظر می‌رسد هنوز در این بازار برخی نااطمینانی‌ها نسبت به بهبود سریع توافق‌ها وجود دارد. افزایش 3.7 درصدی دلار در یک هفته جاری این موضوع را تایید می‌کند. با این حال، فعلا برخی از گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این است که تا رسیدن خبر موثقی درباره احیای توافق‌های سیاسی، قیمت دلار در همین محدوده نوسان می‌کند و البته مستعد کاهش هم هست.

مقاومت در کف کانال 1.2 میلیون واحد

افت بازار سهام در هفته اخیر هم تداوم یافت و برخی از سرمایه گذاران از این بازار خارج شدند. این بازار که در پایان هفته گذشته و روز نخست بهمن ماه به 1.184 میلیون واحد رسیده و نوید رشد می‌داد، اوایل هفته را به خوبی پشت سر گذاشت. با این حال، دو روز پایانی هفته، بازار نشانه‌هایی از افت از خود نشان داد. در هفته اخیر، شاخص کل بازار سهام به حدود 1.208 میلیون واحد رسید که نسبت به پایان گذشته رشد 2 درصدی نشان می‌دهد. این بازار فعلا سرمایه گذاران را در خوف و رجا نگه داشته است. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز از 433 هزار و 130 واحد در پایان هفته پیش، به 424 هزار و 623 واحد یا به عبارتی 1.96 درصد کاهش یافته است. این اعداد یعنی بازار سهام در هفته اخیر برای شرکت‌های کوچک تر جذابیت کمتری داشته است.

واکنش صعودی طلا در هفته گذشته

در هفته دوم بهمن، بازار طلا همگام با افزایش دلار رشد کرد و هر گرم طلای 18 عیار تاکنون به یک میلیون و 65 هزار تومان رسیده است قیمت هر سکه امامی نیز در حال حاضر به قیمت 10 میلیون و 613 هزار تومان معامله می‌شود. با این حساب بازدهی هر گرم طلا در یک هفته اخیر حدود 2.9 درصد و عایدی هر سکه امامی حدود 1.7 درصد بوده است. با این حال، طلا نیز مانند دلار هم اکنون با ریسک کاهش قیمت در صورت خبرهای مثبت سیاسی و مهم مواجه است.

بیشتر بخوانید: برندگان و بازندگان بازارهای سرمایه‌گذاری در بهار 1400

بازار جذاب سرمایه گذاری هفته اخیر

در هفته دوم بهمن ماه، طلا و دلار رشد صعودی را شاهد بودند اما بورس افت کرد. با این حال، هنوز ریسک در بازارها به قوت خود باقی است. با وجود حرکت صعودی طلا و دلار، این بازارها به شدت به آینده تحولات سیاسی وابسته‌اند. به همین دلیل هم گزینه‌های پرریسکی برای ورود در شرایط فعلی و به خصوص در این هفته که رشد کرده‌اند، هستند. به نظر می‌رسد در حال حاضر گزینه‌های درآمد ثابت مانند صندوق‌ درآمد ثابت برای سرمایه گذاری بهتر از سایر گزینه‌ها باشند. برخی از سهام هم می‌توانند با بهبود نسبی بازار به گزینه مناسبی تبدیل شوند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...