مسکن در آستانه متری 31 میلیون تومان

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 106
  • 0
  مسکن در آستانه متری 31 میلیون تومان

  تازه‌ترین گزارش تحولات مسکن بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مسکن در شهر تهران در مرداد ماه به روند صعودی خود ادامه داده است. بر اساس این گزارش، تعداد معاملات در مرداد ماه امسال نسبت به مرداد 1399 افت کرده اما در مقایسه با تیر ماه 1400 رشد داشته است. افزایش دوباره تقاضا در دومین ماه تابستان امسال را می‌توان نشانه‌ای از افزایش دلار و نیز افزایش انتظارات تورمی دانست. در ادامه به بررسی گزارش تحولات مسکن در مرداد ماه 1400 خواهیم پرداخت.

  متوسط قیمت هر متر خانه در مرز 31 میلیون تومان

  بررسی وضعیت مسکن در مرداد ماه نشان می‌دهد قیمت هر متر مربع مسکن تهران به طور متوسط به 30 میلیون و 970 هزار تومان رسیده است. ماه قبل قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران 30 میلیون تومان بود. این در شرایطی است که هر متر مربع مسکن در مرداد سال قبل 23 میلیون و 108 هزار تومان معامله می‌شد. این اعداد به ما می‌گویند که در یک ماه اخیر، قیمت خانه در شهر تهران به طور متوسط 3.1 درصد و در یک سال اخیر 34 درصد افزایش پیدا کرده است.

  شرایط ورود مسکن به رکود

  یکی از سناریوهایی که برای مسکن مطرح می‌شود، این است که با افت چشمگیر قیمت دلار مسکن می‌تواند وارد رکود شود. این در حالی است که افزایش قیمت دلار می‌تواند محرکی برای افزایش تقاضای مسکن باشد. در صورت اول، یعنی افت چشمگیر دلار که وابسته به توافق سیاسی است، قیمت مسکن رشد خواهد کرد اما نه به اندازه تورم. در واقع، در این حالت قیمت اسمی رشدی و قیمت واقعی منفی خواهد بود. اما در شرایطی که دلار بار دیگر روند صعودی طی کند، هم قیمت اسمی و هم قیمت واقعی می‌‎توانند رشد کنند.

  بیشتر بخوانید: 4 نکته مهم گزارش تورمی مرداد 1400 / چرا باید جدی‌تر به سرمایه‌گذاری فکر کرد؟

  افزایش معاملات در مرداد ماه

  افزایش چشمگیر قیمت مسکن از یک سو و افت قدرت خرید مردم به دلیل تورم چند سال اخیر، موجب شده است تقاضا برای مسکن تا حدودی در مقایسه با یک سال قبل افت کند. مرداد ماه سال گذشته تعداد معاملات مسکن در شهر تهران به 9080 واحد می‌رسید که در مرداد ماه امسال به 5499 واحد افت کرده است. این یعنی تعداد واحدهای معامله شده مسکن در شهر تهران در بازه زمانی یک ساله 39.4 درصد کمتر شده است. البته اگر میزان معاملات را با ماه قبل، یعنی تیر 1400 مقایسه کنیم، خواهیم دید که معاملات از 5071 واحد به 5499 واحد رسیده که 8.4 درصد افزایش داشته است. نکته اینجا است که در مرداد ماه قیمت دلار در مقایسه با تیر رشد قابل ملاحظه 11.5 درصدی داشت.

  کدام مسکن‌ها بیشتر متقاضی دارند؟

  نگاهی به الگوی تقاضای مسکن نشان می‌دهد تقاضا برای واحدهای زیر 5 سال ساخت کمتر شده است. در مرداد سال گذشته 38.5 درصد از کل تقاضای مسکن مربوط به واحدهای زیر 5 سال ساخت بود، در حالی که این نسبت در مرداد امسال به 33.2 درصد رسیده است. سهم خرید مسکن‌های 6 تا 20 سال ساخت در شهر تهران افزایش یافته است. این به معنی آن است که نسبت معامله مسکن‌های نوساز در تهران کاهش یافته و خرید مسکن‌های با سن بالاتر بیشتر رشد کرده است.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  دماسنج مسکن در مناطق مختلف تهران

  اگر نگاهی به میزان تقاضا در مناطق مختلف تهران بیندازیم، خواهیم دید که بیشترین تقاضا در مرداد ماه مربوط به منطقه 5 با معامله 888 واحد بوده است. میزان تقاضا در این منطقه اختلاف زیادی با سایر مناطق دارد. پس از این منطقه نیز به ترتیب مناطق 10 با 592 واحد و منطقه 2 با 486 واحد بیشترین متقاضی را داشته‌اند. این در حالی است که منطقه 19 با 41 واحد کمترین متقاضی را داشته و مناطق 20 و 22 به ترتیب با 51 و 55 واحد نیز جزو کم تقاضاترین مناطق بوده‌اند.

  در مرداد ماه بالاترین قیمت خانه متعلق به منطقه 1 با متوسط حدودا متری 64.5 میلیون تومان و پس از آن منطقه 3 با متری 61 میلیون تومان است. کمترین قیمت نیز متعلق به منطقه 18 با 14.4 میلیون تومان و پس از آن منطقه 17 با 15.7 میلیون تومان است.

  صعود اجاره‌ مسکن

  یکی از تحولات بازار مسکن در ماه‌های اخیر، رشد اجاره‌بها بوده است. بر اساس گزارش موجود، شاخص کرایه مسکن در شهر تهران 37.8 درصد رشد داشته است. این در حالی است که کرایه مسکن در کل مناطق شهری 41.2 درصد افزایش یافته است.

  تازه‌ترین‌ها