سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با تورم>

اگر پولمان را در صندوق سهام می‌گذاشتیم، چقدر سود می‌کردیم؟

مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با تورم

  • اشتراک‌گذاری
  • 158
  • 0
مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با تورم

برای سرمایه‌گذاری معمولا دو راه وجود دارد. یکی این که مستقیما وارد بازارها شویم و در آنها سرمایه‌گذاری کنیم و دیگری آن است که سرمایه خود را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهیم. در حالت اول سود و زیان ما دست خودمان است و به سطح آشنایی ما نیز بستگی دارد. این در حالی است که با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها، دارایی ما در اختیار صندوق‌ها قرار می‌گیرد و ما مالک بخشی از صندوق می‌شویم. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که اگر سرمایه‌گذاری در اختیار این صندوق‌ها قرار بگیرد، چقدر عایدی خواهیم داشت؟ آیا سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ارزش وارد شدن دارد؟ در ادامه به مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در سه سال اخیر می‌پردازیم.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام چقدر سود می‌دهند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام از جمله این صندوق‌ها هستند که توانسته‌اند رشد قابل توجهی در سال‌های اخیر کسب کنند. از جمله این صندوق‌ها می‌توان به صندوق آهنگ سهام کیان و صندوق آوای سهام کیان اشاره کرد. شاید باور آن دشوار باشد اما ارزش صندوق آوای سهام کیان از ابتدای تاسیس خود در زمستان 1395 تاکنون بیش از 23 برابر شده است. ارزش هر واحد صندوق آهنگ سهام کیان نیز که آن هم در زمستان سال 1395 تاسیس شده است، با گذشت 4 سال، بیش از 13 برابر شده است. در واقع اگر ملاک را تورم در نظر بگیرید، با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها در این مدت بسیار از تورم پیش می‌افتادید و به سرمایه خود اضافه می‌کردید.

13 برابر شدن سرمایه با خرید صندوق سهام

هر دو صندوق فوق از ابتدای سال 97 تاکنون سرمایه شما را تقریبا 13 برابر می‌کردند. در واقع اگر از ابتدای سال 97 فقط 10 میلیون تومان در صندوق آوای سهام کیان سرمایه‌گذاری کرده بودید، تا روز 22 فروردین 1400 یعنی کمی بیش از 3 سال بعد، پول شما بالغ بر 138.5 میلیون تومان می‌شد. خرید 10 میلیون تومان از صندوق آهنگ سهام کیان نیز در این بازه باعث می‌شد پول شما به بیش از 134 میلیون تومان برسد.

جدول- رشد ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام از سال 1397 تا 22 فروردین 1400

رشد از ابتدای تشکیل صندوق (درصد)

رشد سال 97 (درصد)

رشد سال 98 (درصد)

رشد سال 99 (درصد)

رشد 1400 (درصد)

صندوق آهنگ سهام کیان

1243.57

60.6

231.78

160.25

3.90-

صندوق آوای سهام کیان

2212.22

116.77

212.73

113.55

4.27-

شاخص کل

85.54

187.08

154.96

5.88-

منبع: مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران

مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با تورم

آمار و ارقام بالا نشان می‌دهد که بورس در بلندمدت می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. درست است که از ابتدای سال 1400 وضعیت بازار سهام چندان مساعد نیست، اما مروری بر تاریخچه این بازار و البته اقتصاد تورمی ایران نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بورس عایدی مناسبی داشته است. این موضوع با توجه به آمارهای سال جاری که حاکی از تورم نسبتا بالا است، اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری حاکی از این است که سرمایه‌گذاری در آنها سود خوبی را عاید سرمایه‌گذاران آن کرده است. یک نکته جالب دیگر آن است که زیان سال 1400 بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام حتی از ضرر شاخص کل هم کمتر بوده است. این موضوع مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های فوق را نشان می‌دهد.

سرمایه‌گذاری مستقیم یا غیرمستقیم؟

همان طور که در بالا مشاهده کردیم، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در برخی موارد می‌تواند عایدی خوبی برای ما همراه داشته باشد. به خصوص در مورد صندوق‌های سهام، اگر فاقد دانش کافی هستید کمک صندوق‌ها می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. علاوه بر این نکته خوب و مفید دیگر این صندوق‌ها آن است که سرمایه‌گذاری با پول کم هم در آنها ممکن است. بنابراین، اگر تا حدودی ریسک‌پذیر هستید و قصد سرمایه‌گذاری دارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام را بیشتر مورد توجه قرار دهید.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها