راه‌هایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 120
  • 0
  راه‌هایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی

  همان طور که آمار و اراقام نشان می‌دهد در یک سال اخیر تورم قابل توجهی در کشور برقرار بود. اما در این بین، اقلام خوراکی و مواد غذایی تورم چشمگیر و بالاتری را تجربه کردند. تورم خوراکی‌ها به ویژه برای کسانی که به اصطلاح دست‌شان در خرج زندگی است ملموس‌تر بوده و نرخ تورم نقطه‌ای 50 درصدی فروردین نیز تاکیدی بر این موضوع است. به هر صورت با هر میزان تورم از هر چیز می‌شود گذشت جز اقلام مصرفی و خوراکی‌ها که برای بقا از ضروریات هستند. حال با چنین اوضاعی باید چه کرد و با توجه به قیمت‌ خوراکی‌ها باید چه رویکردی داشت؟ چند راهکار مدیریت خرید اقلام خوراکی را با هم مرور خواهیم کرد.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  خرید عمده

  از بهترین راهکارها برای مقابله با تورم مواد غذایی و مصرفی خانواده این است که در اول هر ماه به اندازه نیاز یک ماه خانواده خرید انجام دهیم. البته باید دقت داشت که خرید انجام شده تشکیل شده از اقلام ضروری باشد. اگر بخواهیم اقلام ضروری را نام ببریم باید به اجناسی مانند لوازم بهداشتی مصرفی افراد خانواده، گوشت و مرغ، لوازم بهداشتی برای پاکیزگی خانه، سبزیجات مصرفی در غذاها و میوه اشاره کرد. خرید این دست از اقلام به صورت ماهیانه می‌تواند خیال ما را از فراهم کردن ضروریات راحت کند و ذهن‌مان روی پس انداز متمرکز شود.

  رویداد هفته

  آمارهای تکان دهنده دیگری به جز تورم مواد غذایی نیز وجود دارد. یکی از این آمارهای تکان دهنده میزان غذایی است که ما در هر هفته و ماه دور می‌ریزیم. خانواده‌هایی هستند که برای خود یک روز را به عنوان رویداد هفته انتخاب کرده‌اند و غذاهایی که در طول هفته باقی مانده است را در وعده‌های غذایی همان روز مصرف می‌کنند. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که اگر باقی مانده غذای خانواده‌ها را که راهی سطل زباله می‌شوند در کنار هم قرار دهیم می‌توانیم تمام جمعیت گرسنگان جهان را سیر کنیم. جدا از این که کدام استان ها بیشترین و کمترین تورم را دارند باید به این فرهنگ کلی کشور توجه کنیم که اسراف در نظر همه ما کار اشتباهی است و باید از آن دوری کنیم.

  از برندها فاصله بگیرید

  هر قدر که تورم در قیمت خوراکی‌ها بیش‌تر می‌شود به همان میزان باید انعطاف به خرج دهیم و از تمایلات خود کوتاه بیاییم. یکی از این تمایلات خرید اجناس برند است. باورش برای کسانی که به طور کل تمایلی برای خرید اجناس برند ندارند سخت است اما باید گفت که در بیش‌تر مواقع قیمت یک پیراهن یا حتی یک جنس خوراکی از یک برند معروف به اندازه چندین قلم خوراکی و کالای مصرفی ضروری است. خرید اجناس برند در چنین مواقعی که باید بیش از گذشته صرفه جویی کنیم یک نوع بی رحمی تمام عیار در حق خود و خانواده‌مان است.

  برنامه برای بودجه

  برنامه ریزی و بودجه بندی یکی از بهترین راهکارها برای زمانی است که تورم خوراکی‌ها می‌تواند میزان پول در حساب ما را تهدید کند. با بودجه بندی دیگر لازم نیست نگران هدر رفتن پول باشیم. بودجه بندی می‌تواند همه چیز را قبل از وقوع تحت تسلط خود قرار دهد و مخارج را آن طور که باید تنظیم کند.