سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>بررسی بهترین صندوق های طلا در بهمن ماه و سوددهی آنها>

صندوق سکه طلا کیان در راس چهار صندوق

بررسی بهترین صندوق های طلا در بهمن ماه و سوددهی آنها

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 175
  • 0
  بررسی بهترین صندوق های طلا در بهمن ماه و سوددهی آنها

  در هفته‌ای که گذشت، سکه امامی با رشد اندکی روبرو بود و در پایان هفته به 11 میلیون و 868 هزار تومان رسید. این در حالی است که بررسی صندوق های طلا نشان می‌دهد که این صندوق‌ها به طور میانگین در بهمن ماه 15.4 و در یک هفته اخیر 1.3 درصد سود داده‌اند. اما بهترین صندوق‌های طلا در بهمن ماه و یک هفته اخیر کدام صندوق‌ها بودند؟ و آیا سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می‌تواند موجب حفظ سرمایه ما شود؟

  صندوق کیان، بهترین صندوق طلای بهمن ماه

  نگاهی به آمار و داده‌های موجود در مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران نشان می‌دهد که صندوق سکه طلا کیان با بازدهی 16.14 درصدی بیشترین بازدهی را در میان صندوق‌های طلا در اختیار داشته است. این صندوق در یک سال گذشته 107 درصد سود داده است. این به معنی آن است که اگر از ابتدای سال گذشته، پولتان را در این صندوق گذاشته بودید، سرمایه شما اکنون دو برابر شده بود. برای مثال 100 میلیون تومان شما در این صندوق پس از گذشت 365 روز، بیش از 207 میلیون تومان شده بود. علاوه بر این، صندوق سکه طلا کیان از ابتدای تاسیس خود در حدود 3 سال گذشته، بیش از 463 درصد عایدی نصیب سرمایه گذاران خود کرده است. یعنی اگر سه سال پیش، 100 میلیون تومان در این صندوق داشتید، الان سرمایه شما بیش از 563 میلیون تومان بود. پس از این صندوق، به ترتیب صندوق‌های مفید، زرافشان و لوتوس قرار دارند.

  بازدهی صندوق های طلا در بهمن 1399 / منبع: مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران

  بهترین صندوق طلا در هفته آخر بهمن: صندوق سکه طلا کیان

  در میان 4 صندوق طلای موجود، بهترین بازدهی در هفته آخر بهمن متعلق به صندوق سکه طلا کیان بود. این صندوق توانست بازدهی 1.37 درصدی در طول این هفته کسب کند. پس از صندوق سکه کیان، صندوق لوتوس با بازدهی 1.36 درصد در یک هفته اخیر قرار دارد و در رتبه سوم نیز صندوق مفید با 1.33 درصد جای گرفته است. در رتبه آخر هم صندوق طلای زرافشان با 1.23 درصد جای دارد. صندوق های طلا یکی از ابزارهایی هستند که می‌توانند سرمایه افراد را حفظ کنند. این صندوق‌ها عموما در خرید گواهی‌های سکه طلا مشارکت می‌کنند و بخش اندکی از دارایی آنها نیز در سپرده‌های بانکی قرار دارد.

  بازدهی صندوق های طلا در هفته آخر بهمن منتهی به اول اسفند / منبع: مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران

  صندوق طلا چه مزایایی دارد؟

  خرید صندوق طلا مزایای زیادی دارد. این صندوق‌ها برخلاف طلای فیزیکی قابل جعل و سرقت نیستند. علاوه بر این کارمزد خرید آنها بسیار کم است و قابل مقایسه با اجرتی که برای ساخت طلا از مشتری گرفته می‌شود، نیستند. علاوه بر این، هنگامی که افت قیمت دلار در بازار محتمل باشد، بازدهی صندوق‌های طلا کمتر از طلا و سکه فیزیکی افت می‌کند. البته از سوی دیگر، وقتی افزایش قیمت دلار محتمل باشد، بازده صندوق های طلا کمتر از سکه و طلای فیزیکی رشد می‌کند. در مجموع ریسک صندوق‌های طلا کمتر از طلا و سکه فیزیکی است.

  بیشتر بخوانید: مقایسه صندوق طلا، سود بانکی و تورم در سال 99

  جمع‌بندی

  در هفته گذشته قیمت دلار به 26 هزار تومان هم رسید اما از اواخر هفته رو به کاهش گذاشت. به همین دلیل هم برخی از کارشناسان گمان می‌کنند بیشتر از این قیمت در کوتاه مدت چندان محتمل نباشد. از سوی دیگر قیمت جهانی طلا هم کاهش پیدا کرده است. این عوامل احتمالی را در بازار به وجود می‌آورند که خرید طلا و سکه فیزیکی با ریسک بالاتری همراه است. به همین دلیل هم به نظر می‌رسد روی آوردن به گزینه کم‌ریسک‌تر بهتر باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها