رشد 12 درصدی بازار سهام در نخستین ماه تابستان

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 39
  • 0
  رشد 12 درصدی بازار سهام در نخستین ماه تابستان

  بورس تهران در این هفته نیز رشد مثبتی پشت سر گذاشت تا در تمام هفته‌های تیر ماه عملکر مثبتی ثبت کرده باشد. بورس که پیش از تیر ماه در حدود یک میلیون و 169 هزار واحد قرار داشت اما در پایان این هفته از یک میلیون و 311 هزار واحد نیز گذشت. این افزایش به معنی آن است که در تیر ماه بازار سرمایه 12.2 درصد رشد کرده است. علاوه بر این، مقدار شاخص کل نشان دهنده آن است که بورس در آخرین روز کاری تیر ماه (یعنی 28 تیر 1400) به بیشترین مقدار در 6 ماه و نیم اخیر رسیده است. آخرین باری که شاخص رقم 1.31 میلیونی را دید، 17 دی 1399 بود. در ادامه نگاهی به تحولات بازار سرمایه در تیر ماه می‌اندازیم و مروری بر بازار می‌کنیم.

  رشد بورس در پنجمین هفته متوالی

  در هفته گذشته شاخص کل بورس تهران در عدد یک میلیون و 305 هزار واحدی به کار خود خاتمه داده بود. با این حال، در روزهای آخر این ماه، پنجمین هفته متوالی رشد بورس رخ داد. هرچند به دلیل بسته شدن بازار سرمایه از روز سه‌شنبه، بورس عملا سه روز باز بود ولی در همین 3 روز توانست بازدهی 0.45 درصدی داشته باشد و به بیشترین مقدار 6.5 ماه اخیر دست پیدا کند. شاخص کل بازار نیز در این هفته 0.36 درصد رشد کرد و به حدود 403 هزار و 74 واحدی رسید. به این ترتیب، در این هفته کاری 3 روزه، شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی عملکرد بهتری داشتند.

  تابستان داغ بورس و شروع طوفانی تیر ماه

  همان طور که در ابتدا هم اشاره کردیم، تیر ماه امسال بازار سهام شاهد رشد خوبی بود. در انتهای خرداد 1400 بهای دلار در بازار آزاد حدود 24 هزار و 100 تومان بود، اما در تیر ماه شرایط احیای برجام مبهم‌تر شد و همین موضوع تغییراتی را در قیمت دلار ایجاد کرد. در بخشی از ماه چهارم سال، دلار در کانال 25 هزار تومان معامله می‌شد اما در این روزها افت کرده و به 24 هزار و 620 تومان رسیده است. با وجود این افت، قیمت دلار در نخستین ماه تابستان تا امروز شاهد رشد 2.07 درصدی بوده است. این رشد روی بازار سهام و چشم‌انداز بازارها نیز تاثیرگذار بوده است. از سوی دیگر تشدید تورم در خرداد، می‌تواند عاملی برای سرمایه‌گذاری در بورس و نگه نداشتن پول نقد باشد.

  به نظر نمی‌رسد دست کم تا یک ماه دیگر خبر بسیار مهمی در خصوص برجام و احیای آن برسد به همین دلیل نیز چشم‌انداز برخی فعالان به بازار سهام شکل مثبتی به خود گرفته است.

  راهکار ورود به بروس برای تازه‌کارها

  بازار سهام در افق بلندمدت پربازده‌ترین بازار بوده است. با این حال بسیاری با آن آشنایی ندارند و ممکن است با ورود بدون دانش به آن تنها زیان ببینند. یکی از بهترین کارهایی که برای پیشگیری از این کار و افزایش سرمایه همراه با رشد بورس مطرح می‌شود، خرید صندوق‌های سهام است. صندوق‌های سهام با استفاده از مدیران باتجربه خود قادر به سود بردن از مزایای بازار هستند. افراد هم می‌توانند بخشی از صندوق سهامی شرکت‌ها را خریداری کنند و به این ترتیب از منافع آن سود ببرند. به عنوان مثال صندوق آهنگ سهام کیان در یک ماه اخیر بیش از 19 درصد عایدی داشته و سومین صندوق برتر کشور در این بازه زمانی بوده است. صندوق آوای سهام کیان نیز از نظر بازدهی 3 ماه اخیر در رتبه دومین صندوق برتر سهام کشور قرار دارد.

  از ابتدای تابستان تا روز 28 تیر صندوق آهنگ سهام کیان 19.2 درصد رشد کرده و صندوق آوای سهام کیان نیز شاهد رشد 16.86 درصدی بوده است. رشد این دو صندوق از صعود 12.2 درصدی شاخص کل بسیار بهتر بوده است.