3 نکته برای برخورد هوشمندانه با پول

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 466
  • 0
  3 نکته برای برخورد هوشمندانه با پول

  یکی از چیزهایی که باعث می شود در بازارهای مالی زیان کنیم یا نتوانیم عملکرد خوبی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به پس‌انداز و سرمایه گذاری داشته باشیم، کمبود سواد مالی و عدم برخورد هوشمندانه با پول است. کسب مهارت‌های لازم در این زمینه می‌تواند دید ما را نسبت به سرمایه گذاری در بازارها عوض کند و حتی به نوعی آینده ما را تضمین نماید. به همین دلیل هم افزایش سواد مالی اهمیت زیادی دارد. در ادامه مطلب، به بررسی نکاتی برای ارتقای سواد مالی و برخورد هوشمندانه‌تر با موضوعات پولی می‌پردازیم.

  هوشمند بودن در مسائل پولی یعنی چه؟

  در نوشته‌های عمومی به کسی می‌گویند در مورد مسائل پولی هوشمند است که دارای سواد مالی خوبی باشد یا مهارت‌های لازم برای مدیریت پول و گرفتن تصمیمات هوشمندانه و منطقی در مورد آن را داشته باشد. به یاد داشته باشید مهم نیست چقدر سواد مالی دارید یا چقدر در خصوص این مسائل یاد گرفته‌اید، همیشه جا برای بهبود و بیشتر یاد گرفتن وجود دارد. از آنجا که جهان و شرایط اقتصادی که در آن قرار دارید، همیشه در حال تغییر است، تصویری که شما از وضعیت مالی و تصمیمات احتمالی آینده خود در نظر گرفته‌اید نیز مدام نیازمند تغییر و به روز شدن است. به همین دلیل هم برای اینکه از قافله عقب نمانید و تصمیمات درستی در خصوص مالی بگیرید، باید سعی کنید همیشه در حال ارتقای سواد مالی خود باشید. در ادامه به چند نکته در این خصوص اشاره می‌کنیم.

  پول هوشمند

  کودکان را وارد عرصه کنید!

  شاید عجیب باشد و با خود بگویید که کودکی که در خانه دارید هنوز برای ورود به بحث مدیریت مالی آماده نباشد. اما جالب است بدانیم که سن طلایی برای یادگیری و نهادینه کردن دانش مالی و تبدیل پولی که مثل باد از دست می‌رود، همین سنین کم است. دلیل عمده پیشنهاد ورود کودکان به عرصه مدیریت مالی به این خاطر است که انسان در سنین پایین می‌تواند بدون چون و چرا و تعصبات همه چیز را بپذیرد. ناخودآگاه کودکان فعال است و هنوز منطق بر این ناخودآگاه مسلط نشده است. نباید انتظار پیاده سازی مباحث سنگین مدیریت مالی را از کودکان داشته باشیم. همین که بیاموزند قدرت پولی که در دست دارند چقدر است و می‌شود از همان خرده پول‌هایی که به چشم نمی‌آید به عنوان گام‌های اول سرمایه گذاری استفاده کرد، کافی است. سعی کنید اهداف مالی‌شان را جویا شوید. شاید آرزوی داشتن یک کنسول بازی را داشته باشند. به جای این که خودمان اقدام به خرید کنسول بازی کنیم سعی کنیم تا با ارائه مقدار پول مشخصی به آن‌ها بفهمانیم که اگر کمی صبر کنند و پول خود را پس انداز کنند، می‌توانند به هدف دیگری دست پیدا کنند.

  حفظ هویت مالی

  جدا از هویت شخصی که با شناسنامه و کارت ملی و چنین اسنادی قابل اثبات است، هر کدام از ما دارای شخصیت مالی نیز هستیم که با کارت‌های اعتباری و حساب‌هایی که در بانک و یا صندوق های سرمایه گذاری‌ داریم مشخص می‌شود. باید همان طور که حواس‌مان به اسناد هویتی‌مان است، مدام به هویت مالی خود دقت نظر داشته باشیم و حساب‌های شخصی‌مان را بررسی کنیم. نگذاریم روی حساب‌های‌مان خاک فراموشی بنشیند و با ورود به سیستم شخصی حساب خود از چند و چون تراکنش‌ها باخبر شویم و از آن چه که باقی مانده و آن چه که خرج شده یادداشت برداری کنیم. به این شکل می‌توانیم از سرمایه خود در راستای استفاده هوشمند از پول‌مان بهره بگیریم.

  از یادگیری دست برنداریم!

  کتاب‌ها، روزنامه‌ها، وبلاگ‌ها و پادکست‌ها و وبینارهایی که به طور منظم و موقتی به موضوع مدیریت مالی می‌پردازند، می‌توانند بهترین گزینه‌ها برای یادگیری اطلاعات روز از بازارهای سرمایه و مدیریت مالی باشند. نباید از غافله عقب ماند. هر روز روش جدیدی از روش‌های مدیریت مالی و هوشمندسازی پول در دسترس قرار می‌گیرند که هر کدام نکته‌ای جدید در خود دارند. اگر به جای مطالعه، بیش‌تر به حضور در کلاس‌های مالی علاقه دارید نیز می‌توانید از منابع معتبر آموزشی استفاده کنید و در کلاس‌ها شرکت کنید.

  بیشتر بخوانید: چرا داشتن سواد مالی لازم است؟

  نتیجه گیری

  در بالا به بررسی برخی از نکاتی که باعث می‌شود در شناخت بازارهای سرمایه و ارتقای سواد مالی عملکرد موفقی داشته باشیم، پرداختیم. این که ما با دانشی که به دست آورده‌ایم بدانیم که در حال حاضر باید پول‌مان در کجا قرار بگیرد و مسیر مشخص داشته باشد، به نحوی به معنای آن است که پول‌مان را هوشمندسازی کرده‌ایم. هر چه آگاهانه‌تر عمل کنیم به موفقیت نزدیک‌تر خواهیم بود.