واکنش بازارها به پیروزی رئیسی در انتخابات

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 115
  • 0
  واکنش بازارها به پیروزی رئیسی در انتخابات

  روز جمعه انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد و صبح شنبه مشخص شد که آیت الله سیدابراهیم رئیسی به پیروزی در این انتخابات دست یافته است. حدود یک ماه و نیم تا تحویل دولت به دولت جدید زمان مانده است و این بازه زمانی می‌تواند با اخباری در خصوص مذاکرات سیاسی همراه باشد. بازارهای سرمایه‌گذاری پس از منتشر شدن نتایج اولیه و تبریک گفتن نامزدها به سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب، واکنش‌هایی داشتند. در ادامه به تحولات بازارها در نخستین روز پس از انتخابات ریاست جمهوری می‌پردازیم.

  افت قیمت دلار در بازار

  امروز صبح قیمت دلار در بازار آزاد با افت همراه بود. بهای هر دلار که در پایان هفته به 24 هزار و 310 تومان رسیده بود، در روز آغازین هفته جاری به 23 هزار و 800 تومان کاهش یافته است. این تغییر قیمت به معنای افت 2.1 درصدی دلار پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات است. با این حال، این سوال پیش می‌آید که آیا چنین روندی ادامه‌دار خواهد بود؟ و این که آیا اخبار سیاسی مثبتی از مذاکرات خواهد رسید که منجر به افت چشمگیر دلار شود؟ باید منتظر خبرهای بیشتر به خصوص از مذاکرات باقی ماند اما به نظر نمی‌رسد استراتژی ایران در دستیابی به توافق تاثیر خاصی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بپذیرد و این موضوع به مجامع بالادستی مرتبط است. با این حال، هنوز گره‌هایی بر سر بازگشت به این توافق بر سر راه طرفین وجود دارد. ضمن این که هنوز هم تورم انتظاری سال 1400 نسبتا بالا است.

  واکنش 3.6 درصدی طلا به افت دلار و قیمت جهانی طلا

  از سوی دیگر، قیمت طلا نیز در روز شنبه با افت همراه بود. هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی به یک میلیون و 26 هزار تومان کاهش یافت که در مقایسه با پنجشنبه 3.58 درصد افت کرده است. هر سکه امامی نیز به 10 میلیون و 312 هزار تومان افت کرد که در مقایسه با پنجشنبه حاکی از افت 1.66 درصدی است. این افت قیمت علاوه بر افت دلار، ناشی از کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز بوده است. بهای طلا در بازارهای جهانی به 1764 دلار رسیده است که در مقایسه با روز جمعه و تعطیلی بازارها در ایران افت کرده است.

  رشد شرکت‌های بزرگ بورس تهران

  امروز بورس تهران در مقایسه با هفته گذشته با رشد همراه بود. شاخص کل بورس تهران در 29 خرداد با 14 هزار واحد افزایش به مرز یک میلیون و 162 هزار واحدی رسید. این رشد 1.25 درصدی در شاخص کل بازار سرمایه برای برخی از سرمایه‌گذاران خوشایند بوده است. این در حالی است که شاخص هم وزن بازار سرمایه در روز شنبه افزایش بسیار کمی داشت و به مرز 371 هزار واحدی رسید. در واقع، شاخص هم وزن بازار سرمایه تنها 0.06 درصد رشد کرد، یعنی عملا ثابت ماند. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که شرکت‌های بزرگ بورسی و سهامداران آنها در روز شنبه برندگان بازار بوده‌اند. البته این رشد را نمی‌توان صرفا نتیجه انتخابات دانست و گزارش‌های بورسی شرکت‌ها نیز در این زمینه موثر بوده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها