سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار هفته دوم اردیبهشت 1400>

بازارهای دارایی در هفته‌ای که گذشت

پرسودترین بازار هفته دوم اردیبهشت 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 82
  • 0
پرسودترین بازار هفته دوم اردیبهشت 1400

مهمترین اتفاق این هفته بازارهای دارایی، کاهش قابل توجه ارزش دلار در بازار آزاد بود. بهای هر دلار در این هفته تا کانال 20 هزار تومان کاهش یافت و همین موضوع تاثیر زیادی روی بازارها داشت. به نظر می‌رسد احتمال دستیابی به یک توافق سیاسی بین ایران و کشورهای مهم دیگر افزایش یافته است. با این توافق، احتمال آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای شرق آسیا و برخی کشورهای دیگر افزایش می‌یابد و همین موضوع می‌تواند بهای دلار را در ایران کاهش دهد. در ادامه به تاثیر این اخبار بر بازارهای سرمایه‌گذاری و عایدی بازارهای مختلف در این هفته خواهیم پرداخت و بازاری که بیشترین سوددهی را داشته است، معرفی می‌کنیم.

کاهش ارتفاع دلار

همان طور که گفتیم، دلار در هفته‌ای که گذشت با افت قابل توجهی روبرو بود. دلار که در پایان پنجشنبه گذشته به قیمت 23 هزار و 300 تومان در بازار آزاد معامله می‌شد، در پنجشنبه این هفته به 21 هزار و 580 تومان رسید. البته اسکناس سبز معروف در روز چهارشنبه تا کانال 20 هزار تومان نیز افت کرده بود. این افت قابل توجه به معنی آن است که دلار در یک هفته اخیر 7.4 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

بورس تهران همچنان سردرگم

به نظر می‌رسد نااطمینانی در بورس تهران همچنان جریان دارد. بورس که در هفته گذشته بار دیگر و در پی دو روز متوالی صعود به کانال 1.2 میلیون واحدی برگشته بود، در این هفته دوباره به کانال 1.1 میلیون واحدی بازگشت. افت دلار در بازار آزاد مهمترین علت این اتفاق بود. شاخص کل بورس تهران در پایان این هفته به حدود یک میلیون و 172 هزار واحد رسید که نسبت به هفته گذشته افت 2.95 درصدی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بورس نیز به حدود 423 هزار واحد کاهش یافت که در مقایسه با پایان هفته پیش، افت 1.05 درصدی را نشان می‌دهد.

به این ترتیب، در این هفته شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی زیان بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر دیدند. اما در این میان یک نکته مهم وجود دارد. سهام برخی از شرکت‌های کوچک در حال حاضر نقدشوندگی لازم را ندارد و این موضوع یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افت شاخص هم وزن کمتر از شرکت‌های بزرگ‌تر باشد که این نکته امتیاز مناسبی برای شرکت‌های کوچک‌تر نیست. البته انتظار می‌رفت در صورت احیای برجام، شاخص کل روند نزولی طی کند اما همه شرکت‌ها دچار این مساله نخواهند شد و پتانسیل‌هایی هم به خصوص در بلندمدت برای برخی به وجود می‌آید. به خصوص این که سال جاری نیز احتمالا تورمی است.

افت سکه و طلا با اهرم دلار

در این هفته با افت دلار بازار طلا نیز متلاطم بود و بهای سکه و طلا در بازار داخلی کاهش یافت. بهای هر گرم طلای 18 عیار در روز پنجشنبه این هفته به حدود 940 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته افت 4.8 درصدی نشان می‌دهد. از سوی دیگر، بهای هر سکه امامی نیز به 9 میلیون و 493 هزار تومان رسید که نسبت به هفته گذشته 4.6 درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد با کاهش بیشتر قیمت دلار بهای طلا در بازارهای داخلی حداقل در کوتاه‌مدت بیشتر نیز کاهش پیدا کند.

جمع‌بندی: پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم اردیبهشت 1400

نگاهی به بازارهای سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد تا زمان مشخص شدن تکلیف توافق و دستیابی یا ردّ آن، اوضاع چندان به نفع طلا و دلار نیست. در حال حاضر بهترین گزینه سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت به نظر می‌رسند. آنها که با تقویت دلار در بازار سود می‌برند، در این هفته‌ها توانسته‌اند در صدر عایدی بازارها قرار بگیرند. به عنوان مثال، صندوق درآمد ثابت کیان در این هفته توانسته است 0.42 درصد سود بدهد. در این شرایط که بازارهای دارایی همگی در حال افت هستند، این رشد مثبت برای سرمایه‌گذاری معقول و مناسب است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها