سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نخستین روز کاری 1400>

بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نخستین روز کاری 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 132
  • 0
  بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نخستین روز کاری 1400

  در سال جدید صندوق‌های سرمایه‌گذاری با رشد کار خود را آغاز کرده‌اند. صندوق‌های طلا و درآمد ثابت در کنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام مهمترین صندوق‌های ایران هستند که سرمایه‌های افراد را به خود اختصاص می‌دهند. در ادامه به وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف در آغاز سال 1400 نگاهی خواهیم انداخت و سودآوری ابتدایی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  رشد اندک صندوق‌های طلا

  در ایران 4 صندوق طلا در مرکز پردازش اطلاعات مالی ایرانیان درج شده است. این 4 صندوق عبارتند از: صندوق سکه طلا کیان، صندوق لوتوس، صندوق زرافشان و صندوق مفید. بررسی اطلاعات مربوط به مرکز فوق نشان می‌دهد در ابتدای سال جاری صندوق‌های طلا رشد مثبتی را تجربه کرده‌اند، هرچند میران این رشد چندان قابل توجه نبوده است. در یک هفته‌ای که از آغاز سال جدید می‌گذرد، صندوق‌های طلا به طور متوسط 0.7 درصد سودآوری داشته‌اند. این اطلاعات تا پایان 7 فروردین جمع‌آوری شده‌اند. این رشد اندک در شرایطی است که قیمت هر گرم طلای 18 عیار در ایران در بازه گفته شده نسبت به پایان سال 99 افت اندک 0.2 درصدی هم پیدا کرده بود. قیمت هر سکه امامی نیز در بازار تهران در هفت روز نخست فروردین نسبت به انتهای سال 99 کاهش 0.16 درصدی پیدا کرده بود.علاوه بر این، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز که در پایان سال 99 حدود 1745 دلار بود، به حدود 1733 دلار کاهش یافت. رشد صندوق‌های طلا را می‌توان به دلیل سبد سرمایه‌گذاری متنوع آنها دانست که هرچند سکه طلا بخش بزرگی از آن را تشکیل می‌دهد، اما تعیین کننده همه چیز نیست. از سوی دیگر، امروز 8 فروردین، همگام با رشد دلار، قیمت طلا در بازار افزایش یافت و به نظر می‌رسد روز خوبی برای صندوق‌های طلا بوده است.

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

  بازار سهام روز نخست کاری خود در بهار را با رشد اندک 0.1 درصدی آغاز کرد اما برخی از صندوق‌ها توانستند رشد خوبی در این روز تجربه کنند. البته بازار سهام روز دوم را خوب پشت سر نگذاشت و شاخص کل با افت 2674 واحدی به حدود یک میلیون و 307 هزار واحدی رسید. اما صندوق‌هایی مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان عملکرد مناسبی در روز هفتم فروردین داشتند. در هفتم فروردین امسال، صندوق آوای سهام کیان نسبت به آخرین روز کاری خود در سال 99 رشد 3 درصدی یافته و صندوق آهنگ سهام کیان نیز در همین بازه زمانی 2.42 درصد رشد کرده است. این صندوق‌ها در روز نخست بازار نیز بهتر از شاخص کل بورس عمل کردند. تنها در روز هفتم فروردین، صندوق آوای سهام کیان حدودا 0.7 درصد و صندوق آهنگ سهام کیان 1.69 درصد رشد کرده بود.

  صندوق درآمد ثابت

  صندوق‌های درآمد ثابت نیز شروع امسال را با رشد مثبت شروع کردند. صندوق درآمد ثابت کیان در روز هفتم فروردین ماه 0.04 درصد سود کرد و به طور کلی سود آن در مقایسه با آخرین روز سال 99 جمعا به 0.32 درصد رسید. در واقع در هفته اول فروردین ماه 1400 سود حاصل از صندوق درآمد ثابت کیان 0.32 درصد بوده است.

  بیشتر بخوانید: بازدهی بازار ها در هفته دوم زمستان/ صندوق های درآمد ثابت، گزینه برتر هفته

  جمع‌بندی

  آنچه گفته شد تنها وقایعی بود که در نخستین روز کاری سال 1400 برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری رخ داده بود و به دلیل تعطیلی این ایام چندان نمی‌توان به تداوم این روند تکیه کرد. با این حال، احتمال تورم در سال جاری پتانسیل‌هایی برای رشد قیمت دارایی‌ها در پی دارد و به ما یاد می‌دهد که باید به گزینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری بهتر بیاندیشیم تا از سرمایه خود حفاظت کنیم.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها