داده‌های مرکز آمار در اردیبهشت نشان می‌دهد

بار تورم بیشتر روی دوش چه کسانی است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 29
  • 0
بار تورم بیشتر روی دوش چه کسانی است؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای ایران در اردیبهشت 1400 به 46.9 درصد رسیده است. با این حال این تورم برای دهک‌های درآمدی مختلف متفاوت است. نکته جالب اینجا است که تورم دهک‌های درآمدی پایین‌تر از تورم دهک‌های درآمدی بالاتر در ایران بیشتر است. اما چرا این اتفاق افتاده است و هر دهک درآمدی چقدر با تورم روبرو بوده است؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

تورم در دهک‌های درآمدی مختلف چقدر است؟

نگاهی به این گزارش نشان می‌‎دهد دهک درآمدی اول و دوم در اردیبهشت 1400 تورم نقطه‌ای 50 درصدی را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که دهک‌های هشتم تا دهم کمترین نرخ تورم نقطه‌ای را در میان دهک‌های درآمدی مختلف در فاصله 46.5 تا 47.1 درصدی شاهد بوده‌اند. علت این موضوع هم رشد قیمت کالاهای خوراکی در یک سال اخیر است. در واقع دهک‌های درآمدی پایین‌تر، در صورت گران شدن نمی‌توانند از اقلام خوراکی خود مقدار زیادی بکاهند و از مخارج دیگر کم می‌کنند. حال اگر تورم کالاهای خوراکی رشد زیادی کند، این اقشار با مشکل روبرو خواهند شد.

تورم کالاهای خوراکی و غیرخوراکی چقدر بوده است؟

اگر نگاهی به گزارش بیندازید، مشخص می‌شود که در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته، خوراکی‌ها با تورم 61 درصدی روبرو بوده‌اند و قیمت کالاهای غیرخوراکی 40 درصد رشد کرده است. تورم کالاهای خوراکی در دهک‌های اول و سوم که اقشار آسیب‌پذیر هستند، بیش از 63 درصد و در اقشار مرفه که عموما دهک‌های 8 تا 10 را تشکیل می‌دهند حدود 59 تا 60.5 درصد است. این در حالی است که در اردیبهشت 1400 در مورد کالاهای غیرخوراکی، تورم پایین‌ترین دهک درآمدی 36.8 و تورم بالاترین دهک درآمدی 44.3 درصد بوده است.

بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی برای خانوارها

چه چیزهایی برای هر دهک درآمدی اهمیت بیشتری دارد؟

هر چه میزان درآمد در دهک‌های درآمدی بالاتر می‌رود، خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات اهمیت کمتری پیدا می‌کنند. اهمیت اقلام خوراکی در پایین‌ترین دهک درآمدی به اندازه‌ای است که به 43.3 درصد هزینه‌ها می‌رسد و در دهک‌های دوم و سوم هم 41.08 و 38.28 درصد است. این در حالی است که اهمیت اقلام خوراکی برای دهک دهم و سهم آن در هزینه‌های آن خانوارها تنها 17.2 درصد است. از سوی دیگر، سهم هزینه‌های کالاهای غیرخوراکی و خدمات در پایین‌ترین دهک درآمدی 56.7 درصد است، در حالی که بالاترین دهک درآمدی نزدیک به 83 درصد از هزینه‌هایش را صرف این کالاها می‌کند. با توجه به تورم بالای اقلام خوراکی در یک سال اخیر، مشخص است که اقشار آسیب‌پذیر بیشتر از سایرین با تورم جدال کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: پربازده‌ترین بازار دارایی یک سال اخیر

راهکارها

تورم یک پدیده اقتصادکلان است و در این بعد خانوارها نقش چندانی در آن ندارند. کارهایی که خانوارها می‌توانند در سطح خُرد انجام دهند آن است که سواد مالی خود را ارتقا دهند و سعی کنند سرمایه‌گذاری کنند. این موضوع می‌تواند آنها را در برابر تورم بیمه کند یا حداقل تاثیر آن را بر مردم کاهش دهد. به عنوان مثال درست است که تورم نقطه‌ای یک سال اخیر حدود 47 درصد بوده است اما بازدهی دارایی‌هایی مانند سکه بیش از 34 درصد بوده است و صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق درآمد ثابت کیان هم که برای ریسک گریزها مناسب‌تر است، حدود 28 درصد عایدی داشته‌اند. در بلندمدت بازارهای دارایی می‌توانند حتی زیان تورمی شما را جبران کرده و برای شما سود و سرمایه ایجاد نمایند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها