نگاهی به وضعیت مسکن تهران در خزان 99

  • اشتراک‌گذاری
  • 93
  • 0
نگاهی به وضعیت مسکن تهران در خزان 99

صاحب مسکن شدن از گذشته تا به امروز برای خانوارهای ایرانی اهمیت داشته است. شاید آنها با تجربه چند دهه‌ای از رشدهای قابل توجه در قیمت مسکن به این نتیجه رسیده بودند که بهتر است زودتر صاحب خانه شوند تا از شوک‌های یکباره آن دور بمانند، هرچند زمان درست خرید بسیار مهم است و دوره های رکودی بازار می‌تواند فرصت خوبی برای پس‌انداز و خرید مسکن در آخرین ماه‌های رکود نیز تلقی شود. امسال هم قیمت مسکن رشد شدیدی را تجربه کرد. اما قیمت زمین، مسکن و اجاره آن به کجا می‌رود؟

معاملات مسکن وارد رکود می‌شود؟

قیمت زمین چقدر رشد کرد؟

بر اساس جدیدترین آماری که مرکز آمار تهران منتشر کرده، متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین در شهر تهران در پاییز، 41 میلیون و 273 هزار تومان اعلام شده است. این آمار و ارقام نسبت به فصل قبل یعنی تابستان 1399 حدود 18.6 درصد رشد کرده و در مقایسه با پاییز سال گذشته 120 درصد افزایش یافته است. به نظر می‌رسد دو برابر شدن قیمت زمین با یک موضوع دیگر نیز همراه شده باشد. تعداد معاملات زمین در پاییز امسال در مقایسه با پاییز سال 1398 حدود 29.4 درصد کاهش پیدا کرده است. گمان بر این است که با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، معاملات و اقبال به بازار مسکن نیز کمتر شود. علاوه بر این، مروری بر تعداد معاملاتی که در فصل پاییز امسال صورت گرفت، نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به تابستان 46 درصد کمتر شده است.

میزان افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی

از سوی دیگر، قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در شهر تهران به طور متوسط به 28 میلیون و 761 هزار تومان رسیده است. این رقم نسبت به تابستان سال 1399 رشد 19.1 درصدی یافته و نسبت به پاییز سال گذشته 111 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر تعداد معاملات شهر تهران در پاییز 1399 در مقایسه با پاییز سال گذشته 8 درصد و در قیاس با فصل قبل 45.6 درصد کاهش یافته است.

اوضاع مسکن چه می‌شود؟

به نظر می‌رسد رشد قابل توجه مسکن در یک سال گذشته، عدم کفایت وام‌ها، کاهش قدرت خرید مردم در دهه 1390 و مسائل دیگری از این قبیل، تقاضای موثر برای قیمت مسکن را کاهش دهند. به تازگی اخباری منتشر شد که بر اساس آن اگر خانوارها به طور متوسط حدود 20 درصد از درآمد خود را پس‌انداز کنند، حدود 109 سال طول می‌کشد تا صاحب خانه شوند. از سوی دیگر، تقاضای سرمایه گذاری برای مسکن هم در صورت کاهش قیمت دلار و توافق‌های سیاسی کاهش خواهد یافت. به طور کلی به نظر می‌رسد صرفا کسانی که تقاضای مصرفی برای مسکن داشته باشند، همچنان خواهان خرید خانه باشند. تمام این شرایط احتمال رکود در بازار مسکن را افزایش می‌دهند.

وضعیت اجاره در تهران به کجا می‌رود؟

وضعیت اجاره در شهر تهران حاکی از این است که در فصل پاییز 99، بهای لازم برای اجاره مسکن در مقایسه با پاییز سال گذشته به طور متوسط حدود 41 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که اجاره بها نسبت به فصل قبل یعنی تابستان 1399 حدود 3 درصد کاهش پیدا کرده است. همان طور که مشخص است، میزان رشد اجاره در مقایسه با رشد قیمت خرید بسیار کمتر بوده است.

بیشتر بخوانید: افزایش 3 درصدی قیمت مسکن پس از دو ماه افت متوالی

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد در صورت افت قیمت دلار، بازار مسکن دچار رکود شود و ترکش‌های آن به بازار اجاره مسکن نیز اصابت کند. البته همین حالا هم با رشد فعلی قیمت مسکن این پدیده تا حدودی رخ داده و معاملات کمتر شده است. به طور کلی، اگر شرایط با افت دلار در بازار همراه شود، کسانی که با قصد سرمایه گذاری وارد مسکن می‌شدند، انگیزه زیادی برای ورود به آن نخواهند داشت. موارد فوق بر عرضضه و تقاضای مسکن تاثیر خواهد گذاشت.

تازه‌ترین‌ها