بازدهی دارایی‌های مختلف در ماه دوم سال چقدر بود؟

پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 99
  • 0
پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

بازارهای دارایی در اردیبهشت 1400 عمدتا ناشی از نوسانات دلار و اخبار سیاسی مربوط به احیای برجام بودند. افت و خیز دلار در ماه دوم بهار موجب شد بازارهای دارایی نیز بالا و پایین شوند. با این حال، سمت و سوی کلی بازارها در این ماه نزولی بوده است. در ادامه نگاهی به بازده دارایی‌های مختلف در ماه دوم سال می‌اندازیم و پرسودترین بازار اردیبهشت 1400 را نیز معرفی می‌کنیم.

افت و خیز دلار با اهرم بازگشت به برجام

مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازارهای دارایی ایران در اردیبهشت 1400، گمانه‌زنی در خصوص برجام بود. به نظر می‌رسد به طور کلی سیگنال‌های بازگشت به برجام تقویت شده باشد، هرچند در روزهای اخیر رفتار دلار خبر زیادی از کاهش نداده است. در اردیبهشت ماه، بهای دلار از 24 هزار و 180 تومان به 23 هزار تومان برسد. با این حال، در این ماه و در اوج مذاکراتی که برای بازگشت به برجام انجام می‌شود، بهای دلار تا کانال 20 هزار تومان نیز افت کرده بود. به این ترتیب، بازدهی دلار در این ماه نزولی بوده و با افت 4.88 درصدی روبرو بوده است. این افت بر بازارهای دیگر نیز تاثیر گذاشته است و با شکل‌گیری توافق احتمالا تاثیر کوتاه‌مدت آن بر بازارهایی از جمله طلا بیشتر نیز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: با احیای برجام کدام بازارها در کوتاه‌مدت سود می‌کنند؟

بورس، در جستجوی نقطه بازگشت؟

بورس تهران نیز در اردیبهشت ماه با افت روبرو بوده است. در پی کاهش ارزش بازار سهام که همگام با افت دلار رخ داده، شاخص کل بورس تهران از یک میلیون و 220 هزار واحد به یک میلیون و 155 هزار واحد نزول کرده است. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد شاخص کل بازار سهام در یک ماه اردیبهشت 5.3 درصد افت کرده است. از سوی دیگر، نگاهی به شاخص هم وزن بازار سرمایه حاکی از آن است که این شاخص از 431 هزار و 683 واحد به 396 هزار و 981 واحد رسیده است که بیانگر افت 8 درصدی در آن است. به این ترتیب هرچند بازار سهام در یک ماه اخیر با افت روبرو بوده است اما شرکت‌های کوچک‌تر بازندگان بزرگتری بوده‌اند. با این حال، احتمالی هم وجود دارد که با پیش خور شدن انتظارات مربوط به افت دلار و همچنین انتظاارت تورمی در اقتصاد امسال، این افت بورس اندک اندک به پایان خود نزدیک شده باشد.

افت اندک درخشش سکه و طلا

بهای فلز زرد در اردیبهشت 1400 متاثر از قیمت دلار در بازار آزاد بوده است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان فروردین 1400 به یک میلیون و 23 هزار تومان رسیده بود، در پایان اردیبهشت 1400 به یک میلیون و 19 هزار تومان کاهش یافت. این افت اندک 0.34 درصدی ناشی از رشد دلار در روزهای پایانی اردیبهشت است. با این حال، همچنان این احتمال وجود دارد که در کوتاه‌مدت، دستیابی به احیای برجام قیمت طلا را در بازارهای داخلی تحت تاثیر قرار دهد و موجب کاهش آن شود.

بازدهی دارایی‌های مختلف در اردیبهشت 1400 برحسب درصد‌‎‌

صندوق‌های درآمد ثابت؛ پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

گزینه دیگری که در بازارهای دارایی وجود دارد، صندوق‌های درآمد ثابت است. این صندوق‌ها در اردیبهشت 1400 با توجه به تقویت دلار با رشد روبرو بوده و بازدهی مثبتی را پشت سر گذاشته‌اند. در این میان، صندوق درآمد ثابت کیان توانسته است بازدهی 1.48 درصدی در این ماه نصیب سرمایه‌گذارانش کند که از سود بانکی نیز بالاتر است. این صندوق‌ها در شرایطی که ریسک افت دلار در بازار آزاد وجود دارد، گزینه مناسبی بوده‌اند و همان طور که نشان دادیم، توانسته‌اند پرسودترین بازار اردیبهشت 1400 نیز باشند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها