سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بیم و امیدهای بازار سهام در سال جدید>

افت اندک بورس در هفته چهارم فروردین 1400

بیم و امیدهای بازار سهام در سال جدید

  • اشتراک‌گذاری
  • 19
  • 0
بیم و امیدهای بازار سهام در سال جدید

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت باز هم با افت روبرو بود و میزان شاخص کل به یک میلیون و 243 هزار واحد افت کرد. در پایان هفته پیش، این شاخص به مرز یک میلیون و 250 هزار واحد رسیده بود. به این ترتیب بازار سهام در یک هفته اخیر نیم درصد افت کرده که نسبت به دو هفته کاری ابتدای سال کمتر است. این موضوع شاید تا حدودی برخی از سرمایه‌گذاران را امیدوار به بهبود وضعیت این بازار کند. در ادامه به بررسی وضعیت بازار در هفته‌های اخیر خواهیم پرداخت و در بخش جمع‌بندی به بیم و امیدهای بازار سرمایه در سال جدید می‌پردازیم.

بازار سهام و دو روی یک سکه

سرمایه‌گذارانی که بیش از یک سال است وارد بازار سهام شده و هنوز خارج نشده‌اند، اکنون دو روی بازار را دیده‌اند. روزهای صعود قابل توجه و چشمگیر بازار که در مدتی کوتاه شاخص را به بیش از 2 میلیون واحد رساند و نزول قابل توجهی که ماه‌ها است گریبانگیر بازار شده و شاخص کل را در پایان دی ماه 1399 تا مرز یک میلیون و 150 هزار واحد نیز پایین آورد. بسیاری از کسانی که زود وارد این بازار شده بودند، سودهای چشمگیری ملاحظه کردند، اما برخی افرادی که دیر هنگام وارد آن شدند، هنوز هم با زیان روبرو هستند.

وضعیت بازار سهام در سال 1400

در نخستین روز کاری 1400، با باز شدن بازارها بورس شاهد رشد مثبتی بود، اما در سایر روزها بازار صرفا قرمز پوش شد. دیروز بالاخره بازار سهام پس از 11 روز کاری منفی، رشد مثبتی را تجربه کرد. با این حال، امروز نیز بازار شاهد افت بود تا در نهایت بازار در هفته جاری در عدد یک میلیون و 243 هزار واحد متوقف شود. اما وضعیت شاخص هم‌وزن تا حدودی متفاوت بوده است. شاخص هم‌وزن در 3 روز اول سال 1400 مثبت بود و هفته نخست کاری سال جدید را با رشد مثبت به پایان رسانید. البته در هفته دوم شاخص هم‌وزن نیز منفی شد. این روند به معنای آن است که در هفته کاری نخست سال 1400 سهام شرکت‌های کوچک‌تر اندکی مثبت و برخی شرکت‌های بزرگ در زیان بودند. این در حالی است که در هفته سوم فروردین بازار شاهد قرمز پوشی نسبتا کاملی بوده و معدودی از شرکت‌ها شاهد رشد بوده‌اند.

در هفته جاری نیز شاخص هم‌وزن بازار سهام به بیش از 435 هزار واحد رسیده است که در مقایسه با آمار و ارقام پایان هفته پیش، نشان دهنده افت 0.43 درصدی این شاخص است. در واقع، به نظر می‌رسد در هفته چهارم فروردین هم شرکت‌های بزرگ بورسی زیان بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچک شاهد بوده‌اند.

جمع‌بندی: بیم و امیدهای بازار سرمایه

بازار سهام در هفته چهارم سال 1400 هنوز هم شاهد افت است. به نظر می‌رسد نااطمینانی در این بازار زیاد باشد، هرچند نشانه‌های کوچکی از بهبود در آن به چشم می‌‎خورد. به طور کلی می‌توان گفت علاوه بر نااطمینانی، مسائلی مانند توافق سیاسی و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر، افت قیمت دلار در بازار آزاد و شاید سرمایه‌گذاری‌های جانشینی مانند ارزهای دیجیتال بر بازار سهام تاثیرگذار هستند. با این حال، بازگشت اطمینان به این بازار می‌تواند زمینه را برای بهبود آن فراهم آورد.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها