افزایش 31 درصدی هزینه خانوارها در سال 99

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 56
  • 0
  افزایش 31 درصدی هزینه خانوارها در سال 99

  تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد میانگین هزینه‌های یک خانوار شهری در سال 99 حدود 62 میلیون تومان و یک خانوار روستایی 34 میلیون بوده است. بر اساس این گزارش، در سال 99 هزینه کل خانوارهای شهری 31 درصد افزایش پیدا کرده است. از طرف دیگر، هزینه خانوارهای روستایی نسبت به سال پیش از آن 30.5 درصد افزایش یافته است. به این ترتیب، متوسط هزینه ماهانه هر خانوار شهری کشور در سال 99 حدود 5 میلیون و 200 هزار تومان است که در پایتخت به حدود 8 میلیون تومان می‌رسد. در ادامه نگاهی به وضعیت بهترین و بدترین استان‌ها از نظر درآمد و هزینه می‌اندازیم.

  درآمدها چقدر افزایش یافت؟

  طبق گزارش مرکز آمار، درآمدهای خانوارهای شهری در سال 99 به طور میانگین بیش از 76 میلیون تومان اعلام شده است که در مقایسه با سال قبل 38 درصد بیشتر است. این در حالی است که درآمد سالانه یک خانوار روستایی در سال 99 به طور میانگین حدود 42 میلیون تومان برآورد می‌شود.

  کدام استان‌ها بیشترین میزان درآمد را دارند؟

  طبق گزارش جدید، بالاترین درآمد خانوارهای شهری در کشور متعلق به استان تهران است. در سال 99 یک خانوار شهری در استان تهران به طور متوسط حدود 109 میلیون و 800 هزار تومان درآمد داشته است. کمترین درآمد خانوارهای شهری نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. در سال 99 به طور متوسط هر خانوار شهری در این استان حدود 47 میلیون و 900 هزار تومان درآمد داشته است.

  همچنین بررسی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد پردرآمدترین مناطق روستایی در سال 99 متعلق به استان البرز بوده است. متوسط درآمد خانوارهای روستایی در این استان به حدود 67 میلیون و 700 هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که فقیرترین خانوارهای روستایی در استان سیستان و بلوچستان ساکن هستند. بر اساس این گزارش، یک خانوار روستایی در مناطق سیستان و بلوچستان به طور متوسط 18 میلیون و 100 هزار تومان در طول سال 99 درآمد داشته است.

  کدام استان‌ها بیشترین هزینه را داشته‌اند؟

  همان طور که دیدیم، خانوارهای شهری استان تهران بیشترین درآمد را در کشور دارند. اما از سوی دیگر نیز بیشترین هزینه متعلق به آنان است. به طور متوسط هر خانوار تهرانی در سال 99 حدود 95 میلیون و 700 هزار تومان هزینه کرده است. استان خراسان شمالی نیز کمترین هزینه را در میان خانوارهای شهری در اختیار دارد. این خانوارها در سال 99 به طور متوسط حدود 35 میلیون و 200 هزار تومان هزینه کرده‌اند.

  سهم هزینه‌ها از درآمد خانوارها چقدر است؟

  نگاهی به آمار و ارقام منتشر شده نشان می‌دهد که به طور متوسط 83 درصد از درآمد خانوارهای شهری صرف هزینه‌هایشان می‌شود. البته این نسبت برای استان‌های مختلف متفاوت است. بدترین وضعیت را در این میان استان‌ مرکزی دارد که حدود 99 درصد از درآمد خانوارهای شهری صرف هزینه‌ها شده است. پس از این استان نیز به ترتیب کرمانشاه و سیستان با 94 درصد و کردستان با 93 درصد قرار گرفته‌اند.

  بهترین استان از نظر کفاف درآمد در برابر هزینه‌ها در سال 99 آذربایجان غربی است. در این استان به طور متوسط 65 درصد از درآمد خانوارهای شهری صرف مخارج و هزینه‌ها شده است. آذربایجان شرقی و یزد با 72 درصد و خراسان شمالی با 73 درصد در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند. این نسبت برای تهران 87 درصد می‌شود.

  تازه‌ترین‌ها