سرمایه+>سرمایه‌گذاری>معرفی مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام>

در روزهای افت بازارها با سرمایه خود چه کنیم؟

معرفی مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام

  • اشتراک‌گذاری
  • 134
  • 0
معرفی مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام

«در این شرایط پولمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم تا سود کنیم؟» «مقصد امن سرمایه در چنین شرایطی کجاست؟» اینها سوالاتی است که در روزهای اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران از خود می‌پرسند. در روزهای گذشته خبرهای زیادی پیرامون بازگشت به برجام شنیده می‌شود. همین اخبار موجب شده است بازارهای دارایی واکنش‌هایی نشان دهند و با افت روبرو شوند. اگر شما هم دارایی‌هایی در بازارها داشته باشید، شاید از افت آنها دچار نگرانی شده‌اید و نمی‌دانید این افت تا کجا طول می‌کشد. اگر هم پول نقد دارید، شاید ندانید پولتان را کجا بگذارید تا دچار چنین افتی نشود و همزمان از تورم هم در امان بماند. برای این کار بهتر است بدانیم چه بازارهایی از احیای برجام متضرر می‌شوند و چه بازارهایی رشد خواهند کرد. در ادامه به مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام اشاره می‌کنیم.

دلار در سراشیبی افت

یکی از اتفاقاتی که در سال گذشته از آبان تا دی ماه رخ داد، افت قیمت دلار در بازار آزاد بود. این افت ناشی از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افزایش احتمال احیای برجام بود. در واقع، فعالان اقتصادی گمان می‌کردند با پیروزی بایدن بازگشت به برجام محقق خواهد شد و با آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده در کشورهای شرق آسیا و برخی کشورهای دیگر، راه برای افت دلار در بازار هموار می‌شود. با این حال شرایط آن طور که تصور می‌شد، پیش نرفت و انتظارات فعالان از احیای سریع برجام در پایان دی ماه تغییر کرد. اکنون به نظر می‌رسد با وجود برخی خبرهایی که شنیده می‌شود و دلار را تا مرز 22 هزار تومان و افت به کانال 21 هزار تومانی نیز کشانده، این توافق احتمال بیشتری پیدا کرده است. هرچند زمان دقیق این اتفاق مشخص نیست، اما بازارها از هم‌اکنون به آن واکنش نشان داده‌اند.

چه بازارهایی از احیای برجام آسیب می‌بینند؟

یکی از اتفاقاتی که با احیای برجام و افت دلار رخ می‌دهد، کاهش بهای طلا و سکه در بازار است. علاوه بر این، شاخص بورس نیز احتمالا افت خواهد کرد، هرچند این کاهش شاخص در همه نمادها و شرکت‌ها نیست. برعکس، برخی شرکت‌ها و نهادها می‌توانند از احیای توافق بهره‌مند شوند و کارهای خود به خصوص در حوزه بین‌الملل را از سر گیرند. بنابراین درست است که شاخص بورس احتمالا افت خواهد کرد اما باید توجه کنید که این اتفاق از سوی دیگر برای برخی شرکت‌ها فرصتی برای رشد و افزایش درآمد پدید می‌آورد. شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال 1400 تاکنون حدود 10.75 درصد افت کرده و از یک میلیون و 308 هزار واحد به یک میلیون و 167 هزار واحد رسیده است.

قیمت هر سکه امامی نیز به 9 میلیون و 563 هزار تومان رسیده است که نسبت به پایان سال 1399 افت 14.92 درصدی نشان می‌دهد. بنابراین اگر در بازارهای طلا و بورس سرمایه‌گذاری کرده بودید، احتمالا از اول سال تاکنون در زیان هستید. اما در این شرایط چه باید کرد؟ مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام کجاست؟

مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام

همان طور که گفتیم هنوز زمان دقیق احیای برجام و انجام آن مشخص نیست و صرفا گمانه‌زنی‌ها در این خصوص تقویت شده است. به این ترتیب، بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در بازارهای فوق فعال بوده‌اند، زیان کرده‌اند. در زمینه مقصد امن سرمایه دو نکته مهم وجود دارد. یکی این که انتظارات از امسال اقتصاد ایران هنوز تورمی است و نهادهای معتبر بین‌المللی و کارشناسان داخلی پیش‌بینی می‌کنند امسال نیز با تورم بالایی روبرو باشیم. این موضوع موجب می‌شود بار دیگر دارایی‌ها ارزش پیدا کنند، هرچند ممکن است کمی زمانبر باشد. نکته مهمتر این است که اگر الان پول نقد داریم، کجا برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

به نظر می‌رسد با احیای برجام و افت دلار بازار آزاد، ریال در برابر دلار حداقل در کوتاه‌مدت تقویت شود. این موضوع باعث می‌شود گزینه‌های درآمد ثابت اهمیت بالاتری پیدا کنند. صندوق‌های درآمد ثابت ر چنین شرایطی بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند. سود معقول و ریسک اندک آنها باعث می‌شود بتوانیم آنها را مقصد امن سرمایه در دوره احیای برجام بدانیم. به عنوان مقایسه، صندوق درآمد ثابت کیان از پایان سال 1399 تا 12 اردیبهشت، 2.26 سود داده است که از سود بانکی هم بالاتر است. اگر این مقدار را با بازدهی منفی بازارهای بالا مقایسه کنید، به شرایط مساعد بازار به نفع این صندوق‌ها پی می‌برید.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها