4 نکته در مورد انتخاب نوع سرمایه گذاری

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 63
  • 0
  4 نکته در مورد انتخاب نوع سرمایه گذاری

  انتخاب انواع سرمایه گذاری و نحوه آن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. باید اندوخته‌ای از پس انداز و آن چه که می‌توانیم در آینده به میزان سرمایه گذاری اضافه کنیم را تصور کنیم و پیش روی خود زمینه‌های متنوع سرمایه گذاری را بینیم تا بهترین گزینه را انتخاب کنیم. طلا و سکه، ارز، مسکن، بورس و صندوق های سرمایه گذاری همگی از انواع سرمایه گذاری هستند و هر کس پیشنهادی در رابطه با انتخاب نوع سرمایه گذاری به ما می‌دهد و ما را ترغیب به شروع سرمایه گذاری در یکی از این زمینه‌ها می‌کند. اما جالب است بدانیم که قبل از انتخاب نوع سرمایه گذاری باید نکاتی را در نظر بگیریم تا این انتخاب در حالت معقولی اتفاق بیافتد. نکاتی که هر کسی با توجه به نیازهایش و نه آن چیزی که دیگران می‌گویند و جو حال حاضر بازارها نشان می‌دهد باید در مورد انتخاب نوع سرمایه گذاری بداند.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  اهداف و نیازها

  برای یک بار هم که شده قلم و کاغذ در دست بگیریم و اهداف زندگی خود را بنویسیم. این کار در انتخاب نوع سرمایه گذاری کمک بسیاری زیادی به ما می‌کند. نیازهای‌مان را بدون تعارف روی کاغذ بیاوریم و نگاهی به آن‌ها بیاندازیم. جالب است بدانیم که نوشتن اهداف و نیازها می‌تواند به عده‌ای از افرادی که ریسک گریز هستند کمک کند تا کمی ریسک پذیری خود را در زمینه‌های سرمایه گذاری بالا ببرند. نوشتن نیازها و اهداف به خودشناسی کمک می‌کند و باعث می‌شود به راحتی بتوانیم مانعی را که بین ما و آن چه که واقعا هستیم و می‌خواهیم باشیم برداریم.

  مدت زمان سرمایه گذاری

  نکته دیگری که در انتخاب نوع سرمایه گذاری باید در نظر گرفته شود مدت زمانی است که می‌توانید برای سرمایه گذاری‌تان در نظر بگیرید. بازه‌های زمانی مختلف برای سرمایه گذاری در انواع بازارهای سرمایه متفاوت است. از طرفی، توقع و حد انتظار شما برای نتیجه گرفتن از سرمایه گذاری که کرده‌اید نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال ما برای دریافت حقوق بازنشستگی، به مدت حداقل 25 سال، به صورت ماهانه اقدام به پرداخت حق بیمه می‌کنیم تا در پایان عمر کاری‌مان مشمول دریافت مستمری شویم. حال اگر همین سرمایه گذاری را در یکی از انواع زمینه‌های سرمایه گذاری انجام دهیم، طبق داده‌ها و آمارها، در پایان 25 سال از بازده بسیار بالایی برخوردار خواهیم بود.

  برنامه ریزی برای سرمایه گذاری

  برنامه ریزی یک نمای کلی از میزان ریسک پذیری و مدت زمان قابل تحمل برای سرمایه گذاری را برای ما به نمایش درمی‌آورد. در انتخاب نوع سرمایه گذاری باید مانند دیدن یک تابلو نقاشی یک گام به عقب برداریم و نقشه مسیر و حرکت خود در سرمایه گذاری را کلی‌تر ببینیم.

  بیشتر بخوانید: عمارتی به نام سرمایه گذاری موفق

  متنوع سازی

  بی شک آنقدری که می‌توانیم از دو دست خود بیش‌تر بهره ببریم و با آن‌ها کار انجام دهیم با یک دست نمی‌توانیم. این یک واقعیت است و گفتنش مانند این است که بگوییم آب در دمای 100 درجه جوش می‌آید؛ بنابراین، حالا که این تعریفات تا این حد ساده و قابل فهم است، چرا در بسیاری از مواقع در مقابل متنوع سازی در سرمایه گذاری مقاومت می‌کنیم؟ هر چه تنوع سازی در نوع سرمایه گذاری – به طور معقول – متنوع باشد، می‌تواند خطر متضرر شدن ما را کم‌تر کند. البته باید گفت که در انتخاب نوع سرمایه گذاری باید روی یک مقوله متمرکز باشیم. اما برای جلوگیری از ضررهای احتمالی در زمینه سرمایه گذاری انتخاب شده باید کمی از سرمایه‌های خود را در زمینه‌های سرمایه گذاری دیگر نیز قرار دهیم.