بهترین صندوق های طلا در بورس کدام است؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 826
  • 0
  بهترین صندوق های طلا در بورس کدام است؟

  بسیاری از افراد برای بررسی بهترین صندوق‌های طلا، تنها به بررسی بازدهی می‌پردازند و آن‌چه که بازدهی ارائه دهد را تنها مبنای انتخاب صندوق به عنوان بهترین صندوق طلا قرار می‌دهند. این در حالی است که این نوع بررسی معیار، تک‌بعدی است و به تنهایی، نتیجه درست را برای انتخاب بهترین صندوق طلا ارائه نمی‌دهد.

  سرمایه گذاری در طلا برای بسیاری از افراد جذابیت بالایی دارد. بسیاری از افراد مایل به سرمایه گذاری مستقیم و خرید طلای فیزیکی هستند اما برخی دیگر نیز مایلند در طلا به صورت غیر مستقیم سرمایه گذاری کنند. این کار در بورس امکان‌پذیر است. در واقع، صندوق‌های سرمایه گذاری طلا این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کرده‌اند که طلا را به صورت غیرفیزیکی بخرند و از رشد قیمت آن سود ببرند. حالا نکته مهم این است که بهترین صندوق‌های طلا در بورس کدامند و باید کدام یک از آن‌ها را انتخاب کنیم؟ معیارهایی برای انتخاب بهترین صندوق‌های طلا در بورس وجود دارد که در ادامه به بررسی این معیارها خواهیم پرداخت.

  صندوق سرمایه گذاری طلا در بورس چیست؟

  در پاسخ به اینکه صندوق طلا چیست؟ باید بگوییم که این صندوق، سبدی متشکل از اوراق شمش طلا و گواهی سپرده سکه طلا بورسی است. هر کدام از صندوق‌های سرمایه گذاری طلا، بنابر ترکیب دارایی خود فعالیت می‌کنند. ممکن است در یک صندوق سرمایه گذاری طلا، میزان اوراق شمش بیش‌تر از میزان اوراق سکه طلا بورسی باشد یا برعکس.

  معیارهای بازدهی و ریسک در انتخاب بهترین صندوق های طلا

  بسیاری از افراد برای بررسی بهترین صندوق‌های طلا، تنها به بررسی بازدهی می‌پردازند و آن‌چه که بازدهی ارائه دهد را تنها مبنای انتخاب صندوق به عنوان بهترین صندوق طلا قرار می‌دهند. این در حالی است که این نوع بررسی معیار، تک‌بعدی است و به تنهایی، نتیجه درست را برای انتخاب بهترین صندوق طلا ارائه نمی‌دهد. طلا هم مانند دیگر دارایی‌ها، از عوامل متفاوتی تاثیر می‌پذیرد. یعنی بر خلاف باور عموم، حرکت قیمت طلا برای همیشه و به طور مداوم نمی‌تواند صعودی باشد. طلا هم بنابر شرایطی مانند قیمت جهانی طلا و نرخ ارز می‌تواند دچار افت یا صعود شود.

  معیار بازدهی را با یک مثال ساده می‌توان به عنوان یکی از معیارهای انتخاب بهترین صندوق‌های طلا توضیح داد. به عنوان مثال، اگر چند واحد سرمایه گذاری طلا را در بازه زمانی مشخصی به قیمت 500 هزار تومان بخریم و در بازه زمانی دیگری به قیمت 1 میلیون تومان بفروشیم، بازدهی ما 100 درصد خواهد بود. اما همان‌طور که اشاره شد، بازدهی نمی‌تواند به تنهایی، معیاری برای انتخاب بهترین صندوق های طلا باشد. در کنار بازدهی، باید NAV را هم در انتخاب بهترین صندوق طلا در نظر گرفت. بازدهی که قبلا به آن اشاره شد، به قیمت پایانی واحد سرمایه گذاری طلا مربوط است. اما نوع دیگری از بازدهی هم به نام NAV وجود دارد. NAV یعنی ارزش خالص دارایی هر واحد سرمایه گذاری.

  نکته‌ای که در مورد NAV باید در نظر داشت، این است که هر چه قیمت طلا به NAV یا همان ارزش خالص دارایی نزدیک‌تر باشد، می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که میزان حباب اسمی صندوق طلا کم‌تر است. NAV را می‌توان با مراجعه به سامانه‌های آنلاین فیپیران، رهاورد و TSETMC به دست آورد.

  اما باز این نکته را تکرار می‌کنیم که تنها بازدهی و انواع آن نیست که در انتخاب بهترین صندوق های طلا باید در نظر گرفت. ریسک هم از دیگر معیارهایی است که باید در نظر گرفت.

  اهمیت ریسک در انتخاب بهترین صندوق های طلا

  دومین عامل که در مقابل بازدهی قرار دارد، ریسک است. صندوق‌های سرمایه گذاری طلا بر اساس سبد دارایی‌هایی که دارند، میزان ریسک متفاوتی را شامل می‌شوند. حالا که اشاره به سبد دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری شد، بهتر است به این نکته اشاره کنیم که صندوق سرمایه گذاری طلا، به طور معمول متشکل از اوراق سکه بورسی و گواهی سپرده شمش طلا و برخی دارایی‌های دیگر است.

  آن‌چه که میزان ریسک در بهترین صندوق های طلا در بورس را دست کم به صورت سرانگشتی مشخص می‌کند، نسبت دارایی‌ها در سبد آن‌ها است. بعضی از صندوق‌های سرمایه گذاری طلا بیشتر سبد دارایی خود را به شمش طلا تخصیص می‌دهند و بخش کمی را به سکه طلای بورسی اختصاص می‌دهند. این در حالی است که تعدادی دیگر از صندوق‌های سرمایه گذاری طلا سهم کمتری از پورتفوی خود را به اوراق شمش طلا اختصاص داده و بیشتر روی سکه طلای بورسی سرمایه گذاری می‌کنند. انواع ترکیب دارایی در سبد صندوق طلا امکان دارد. نسبت این دارایی‌ها در موقعیت‌های مختلف، میزان ریسک متفاوتی ایجاد می‌کنند.

  به عنوان مثال، زمانی که قیمت دلار بالا می‌رود و تقاضای سکه در بازار افزایش می‌یابد، می‌توان انتظار داشت که بازدهی صندوق‌های طلا که سبدشان بیش‌تر مبتنی بر سکه است، بیشتر از صندوق‌های طلای دیگر بالا برود. البته این افزایش قیمت در انواع سکه طلا به معنای به وجود آمدن حباب قیمتی سکه طلا هم هست. به این معنی که اگر شرایط تغییر کند و حباب قیمتی سکه طلا کم شود، صندوق‌های مبتنی بر سکه با افت بیشتری نسبت به سکه‌های مبتنی بر شمش روبرو خواهند شد. این به معنای آن است که در شرایط بالا، ریسک صندوق‌های طلا که سبدی مبتنی بر اوراق سکه طلا دارند، بیشتر از صندوق‌های مبتنی بر شمش است.

  بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا چه ویژگی هایی دارند؟

  علاوه بر بازدهی مناسب، ریسک متعادل و مقایسه ریسک و بازدهی که بسته به سبد دارایی صندوق می‌توانند تغییر کنند، ویژگی‌های دیگری هم شامل بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا می‌شوند. بررسی مواردی مانند ارزش معاملات، سابقه صندوق و عملکرد بازارگردان از دیگر ویژگی‌ها یا همان معیارهایی هستند که سرمایه گذاران می‌توانند با بررسی آن‌ها اقدام به انتخاب بهترین صندوق طلا کنند. شناخت این ویژگی‌ها هم می‌توانند به کمک انتخاب بهترین صندوق های طلا در بورس بیایند.

  ارزش معاملات

  ارزش معاملات یا تعداد و حجم رو به افزایش معاملات زمانی رخ می‌دهد که یک سرمایه گذاری برای مردم یا فعالان بازار جذاب شده باشد. به همین ترتیب، صندوق طلای مورد نظر زمانی از بهترین صندوق‌های طلا در بورس به حساب می‌آید که تعداد معاملات در آن روز به افزایش باشد.

  سابقه صندوق

  یکی دیگر از معیارهای انتخاب بهترین صندوق‌های طلا در بورس، سابقه صندوق است. هر صندوق سرمایه گذاری از یک برهه زمانی شروع به فعالیت کرده است.

  تمام آن‌چه که صندوق سرمایه گذاری در بازه زمانی حضورش به کار گرفته است را سابقه آن به حساب می‌آورند. بنابراین برای سرمایه گذاران مهم است که سابقه صندوق به عنوان یکی از معیارهای انتخاب را در نظر بگیرند.

  عملکرد بازارگردان

  نقدشوندگی و قرار نگرفتن در صف فروش از خواسته‌های هر سرمایه گذاری است که در بازار سرمایه فعالیت می‌کند. بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است در زمان فروش یا خرید سهام موردنظرشان با صف مواجه شوند و به خاطر همین در صف قرار گرفتن، موقعیت مناسب سرمایه گذاری را از دست بدهند.

  آن‌چه که در بهترین صندوق های طلا در بورس باعث می‌شود سرمایه گذار با صف مواجه نشود، حضور و عملکرد بازارگردان است. متخصص و کاردان بودن بازارگردان در هر کدام از بهترین صندوق های طلا در بورس، از معیارهای انتخاب مهم به شمار می‌آید.

  نگاهی به بازدهی بهترین صندوق های طلا در یک سال اخیر

  با توجه به برشمردن معیارها و ویژگی‌های بهترین صندوق های طلا در بورس، آخرین ارقام منتشر شده از بهترین صندوق های طلا با بازدهی‌های یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و یک‌ساله اخیر ارائه داده می‌شود. بازدهی زیر در بازه یک ساله منتهی به 8 اسفند 1402 محاسبه شده است.

  بازدهی صندوق های طلا با عمر بیشتر از یک سال

  مزایای صندوق طلا چیست؟

  صندوق طلا مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود انتخاب آنها در مقابل سرمایه گذاری مستقیم در طلا برای بسیاری از افراد جذاب باشد.

  تنوع سبد دارایی صندوق

  به طور معمول، آن‌چه که در انتخاب بهترین صندوق‌های طلا در بورس و دیگر صندوق‌های سرمایه گذاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، وجود تنوع سبد دارایی صندوق است. همان‌طور که اشاره شد، تنوع سبد دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری طلا به طور معمول از اوراق شمش طلا و اوراق سکه بورسی و مقدار بسیار کمی از سایر دارایی‌ها مانند اوراق درآمد ثابت، اوراق مسکن و دیگر اوراق تشکیل شده است. نکته‌ای که درباره سبد دارایی‌ها اهمیت دارد، این است که متنوع‌سازی به خوبی در آن‌ها انجام شده باشد تا بهترین نتیجه را در سرمایه گذاری ارائه دهند.

  سرمایه گذاری با منابع مالی اندک

  در زمانی قرار داریم که خرید طلای فیزیکی با منابع مالی اندک تقریبا ناممکن است. برای خرید طلای فیزیکی از سکه طلا گرمی گرفته تا سکه طلای تمام تا انواع دیگر طلای فیزیکی نیاز به میزان وجه نقدی داریم که به طور معمول و در روزمره، در اختیار نداریم. اما گفتنی است که سرمایه گذاری در صندوق طلا با همین منابع مالی اندک امکان‌پذیر است.

  قدرت نقد شوندگی بالا

  همان‌طور که اشاره شد، به دلیل راهکارها و نوع مدیریت مالی که در صندوق‌های سرمایه گذاری به ویژه صندوق طلا وجود دارد، امکان نقدشوندگی قابل توجهی در این ابزار مالی نوین وجود دارد. به این معنی که سرمایه گذاران در زمان خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری بهترین صندوق طلا در بورس در صف خرید و فروش قرار نمی‌گیرند. صندوق طلای کیان یکی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا و از باسابقه‌ترین آنها محسوب می‌شود.

  چطور در صندوق طلای کیان سرمایه گذاری کنیم؟

  مراحلی که برای سرمایه گذاری در صندوق طلای کیان به عنوان یکی از بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا باید انجام داد، شامل این موارد می‌شود:

  1.ثبت نام و انجام مراحل احراز هویت با دریافت اپلیکیشن کیان دیجیتال که به صورت غیرحضوری قابل انجام است.

  2. انتخاب صندوق طلا با اپ کیان دیجیتال و خرید واحدهای سرمایه گذاری آن از همان صفحه شخصی سرمایه گذار در اپ

  3. به جز اپ کیان دیجیتال، می‌توان با جستجوی نماد «گوهر» در بورس اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلای کیان کرد.