صندوق سرمایه‌گذاری طلا و سکه
راه حلی سودمندتر از دلار

آسوده در طلا سرمایه گذاری کن

در سال‌های اخیر و با رشد بازارهای مالی، ابزار جدیدی به نام صندوق سرمایه گذاری طلا برای حل و رفع این مشکلات به وجود آمده است. صندوق طلا با سبدی متشکل از گواهی سپرده سکه و شمش طلا، این امکان را به افراد متمایل به سرمایه گذاری در طلا می‌دهد تا از بازدهی مشابه طلا برخوردار شوند. از جمله صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا می‌توان به صندوق طلای کیان با نماد گوهر اشاره کرد. این صندوق‌ها مزایای زیادی دارند.

برای مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری، شماره تماس خود را وارد کنید.

سودمندتر از دلار با صندوق سرمایه گذاری طلا

نکته اولی که در مورد صندوق‌های طلا وجود دارد، بازدهی آن است. در سال‌های اخیر قیمت دلار در بازار آزاد رشد زیادی داشته است. اما نکته مهم این است که صندوق‌های طلا بازدهی بهتری در مقایسه با دلار داشته‌اند و توانسته‌اند سودمندتر از آن باشند.

در این بخش صندوق طلای کیان با دلار آزاد مقایسه شده است.

مقایسه
سکه طلای کیان
با
دلار
بازه زمانی۱ ماهه۳ ماهه۶ ماهه۱ سالهاز ابتدا

loading...

چگونه صندوق طلا بخریم؟

خرید صندوق طلا از دو طریق ممکن است. یکی با جستجوی نماد بورسی صندوق سرمایه گذاری طلا و خریدن آن در پورتفوی شخصی است. روش دیگر با استفاده از اپلیکیشن سرمایه گذاری کیان دیجیتال یا وبسایت مربوط صندوق‌های طلا است.

صندوق‌ سرمایه گذاری طلای کیان قابل معامله با نماد گوهر

نام صندوقحداقل مبلغ سرمایه‌گذاریسود روزشماردوره تقسیم سودسطح ریسکبازدهی سالانهدارایی کل صندوق (میلیارد تومان)تعداد سرمایه‌گذاران

آیا می‌خواهید در صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان سرمایه‌گذاری کنید؟

پول‌های خردت رو طلا کن!

یکی از ویژگی‌های خوب صندوق طلا این است که می‌توان با استفاده از آن با پول کم هم در طلا سرمایه گذاری کرد. این کار روزانه و ماهانه هم قابل انجام است. از طرفی، وقتی قیمت دلار بالا می‌رود، قیمت طلا و سکه هم افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط با بالا رفتن تقاضای سکه‌های کوچک‌تر مانند ربع سکه و نیم‌سکه، حباب آنها بسیار زیاد می‌شود. این در حالی است که صندوق‌های طلا علاوه بر سکه در شمش هم سرمایه گذاری می‌کنند و به همین دلیل هم در شرایط مشابه حباب کمتری دارند. به همین دلیل ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‌ها کمتر از خرید طلا یا سکه فیزیکی است.

pic motion

با خرید واحدهای صندوق سکه طلای کیان به جای ربع سکه، 40% گرم طلای بیشتری داری

صندوق طلا بهتر است یا سکه

هنگام رشد دلار، قیمت طلا و سکه بالا می‌رود. در این میان قیمت سکه‌های کوچک‌تر به دلیل فشار تقاضا بیشتر رشد می‌کند و دچار حباب می‌شود. در این شرایط صندوق طلا حباب بسیار کم‌تری نسبت به سکه دارد چرا که روی شمش و تمام سکه سرمایه گذاری کرده است. جدا از حباب قیمتی، در زمان خرید قطعات فیزیکی طلا باید اجرت ساخت و مالیات پرداخت کرد. در صورتی که سرمایه گذاری در صندوق طلا، این هزینه‌ها را برای سرمایه‌گذار از بین می‌برد. بنابراین می‌توان در پاسخ به این که صندوق طلا بهتر است یا سکه و طلای فیزیکی، پاسخ داد صندوق طلا بهتر است.

بزرگترین مشکلات سرمایه گذاری در طلای فیزیکی

عکس پس‌زمینه

احتمال خرید طلای تقلبی

عکس پس‌زمینه

نیاز به پول نسبتا زیاد

عکس پس‌زمینه

نیاز به محل نگهداری

عکس پس‌زمینه

اجرت بالای ساخت طلا

عکس پس‌زمینه

حبابی شدن سکه

عکس پس‌زمینه

ریسک افت دلار یا طلا

pic motion

مزایای صندوق طلا

صندوق‌های طلا مزایای زیادی دارند. با خرید صندوق‌های طلا دیگر خطر جعل یا سرقت سرمایه ما را تهدید نمی‌کند. علاوه بر این، سرمایه گذاری در صندوق طلا با پول کم هم امکان‌پذیر است. از نکات مثبت دیگر سرمایه گذاری در صندوق طلا این است که نیازی به محلی برای نگهداری ندارد، سریع نقد می‌شود و نیازی به پرداخت اجرت و کارمزد بالا نیست.

صندوق سرمایه‌گذاری طلای کیان

اطلاعات بیشتر
  • سرمایه گذاری حتی با 500 هزار تومان
  • نقد شوندگی بالا و یک‌روزه به دلیل وجود بازارگردان
  • معاف از مالیات
  • پوشش تورم
  • مصون ماندن از ریسک‌های خرید فیزیکی طلا

چگونه سرمایه خود را در برابر تورم بیمه کنیم؟

از گذشته تا امروز طلا و سکه پناهگاه امنی برای حفظ سرمایه افراد در برابر تورم بوده است. به همین دلیل هم در کشورهایی که دچار تورم بوده‌اند، طلا همیشه جزو گزینه‌های مهم سرمایه گذاری بوده است. در ایران نیز افراد به طور سنتی آموخته‌اند تا برای مقابله با تورم، به سرمایه گذاری‌هایی مانند خرید طلا دست بزنند. این سرمایه گذاری در طلا از سوی افراد به شیوه‌های مختلفی از سکه طلا گرفته تا قطعه طلای تزیینی و خرید شمش طلا انجام می‌شود.

نمودار مقایسه بازدهی طلا در برابر تورم

انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس

برای انتخاب بهترین صندوق طلا در بورس می‌توانیم چند معیار را در نظر بگیریم. برخی از این معیارهای مهم شامل حجم صندوق، طول عمر، بازدهی، حجم معاملات و پورتفوی آن هستند. می‌توان برای هر کدام از صندوق‌های سرمایه گذاری طلا این معیارها را بررسی کرد. سرمایه‌گذاران می‌توانند با مرور این معیارها، بهترین صندوق طلا در بورس را انتخاب کنند.

حجم صندوق و طول عمر آن

ارزش کل دارایی یک صندوق می‌تواند نشانه‌ای از اعتماد سرمایه گذاران به آن باشد. هر چه ارزش دارایی صندوق طلایی بالاتر باشد، بهتر است. طول عمر یک صندوق طلا نیز می‌تواند نشانه‌ای از اعتماد سرمایه گذاران و تجربه مدیران آن باشد.

حجم معاملات صندوق

حجم معاملات صندوق می‌تواند معیار خوبی برای انتخاب یک صندوق باشد. هرچه حجم معاملات صندوق بیشتر باشد، آن صندوق می‌تواند نقدشوندگی بهتری داشته باشد.

پورتفوی صندوق

یکی از معیارهای دیگری که برای صندوق طلا باید مورد توجه قرار بگیرد، سبد سرمایه گذاری آن است. دارایی صندوق‌ها بیشتر روی گواهی شمش و سکه سرمایه گذاری شده است. بخشی از دارایی صندوق‌ها نیز در دارایی‌های دیگر قرار دارد. بسته به شرایط بازار، صندوق بر اساس شمش یا گواهی سکه می‌تواند برای سرمایه گذاری بهتر باشد.

بهترین زمان خرید صندوق طلا

بهترین زمان خرید طلا هنگامی است که قیمت ارز در بازار بالا می‌رود. علاوه بر این، وقتی قیمت جهانی طلا هم رو به افزایش می‌گذارد، می‎تواند زمان مناسبی برای خرید صندوق طلا باشد. این عوامل می‌تواند باعث افزایش ارزش واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا شود و موقعیتی مناسب را برای سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به وجود آورد.

ساعت معامله صندوق طلا

از آن‌جایی که صندوق‌های سرمایه گذاری طلا قابل معامله (ETF) هستند، سرمایه‌گذاران می‌توانند با جستجوی نماد بورسی صندوق سرمایه گذاری که قصد خرید واحدهای سرمایه گذاری آن را دارند، در ساعات باز بودن بورس اقدام به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلا کنند. ساعت معامله صندوق طلا بین ساعت 12 تا 15 است.

حداقل مبلغ خرید صندوق طلا

سرمایه‌گذاری در طلای فیزیکی و خرید هر گرم طلا به شیوه سنتی برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست. علت آن هم قیمت بالای طلا و افت قدرت خرید خانوارها در طول زمان است. این در شرایطی است که صندوق سرمایه‌گذاری طلا با در نظر گرفتن حداقل مبلغ خرید 500 هزار تومانی، امکان سرمایه گذاری در فلز زرد را برای بسیاری از افراد فراهم کرده است.

سود صندوق سرمایه گذاری طلا

صندوق سرمایه گذاری طلا سود قطعی ندارد بلکه مانند خریدن سکه و شمش طلا است. یعنی به طور کلی اگر قیمت طلا در بازار با افت همراه باشد، این صندوق نیز با افت ارزش روبرو می‌شود و اگر قیمت طلا در بازار بالا برود، صندوق سرمایه گذاری طلا هم سود می‌کند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا و سکه

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا و سکه به تغییر قیمت انس جهانی طلا، سکه و دلار بستگی دارد. البته تغییر قیمت طلا در بازار هم خودش به عواملی از جمله تورم انتظاری و میزان تقاضای طلا بستگی دارد. علاوه بر این، معیارهای دیگری هم که به مدیریت سرمایه بستگی دارد، در بازدهی صندوق طلا نقش ایفا می‌کند. میزانی از دارایی صندوق طلا که در گواهی سپرده و شمش قرار می‌گیرد، در صندوق‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. همین موضوع می‌تواند در شرایط مختلف بازدهی آنها را کمی تحت تاثیر قرار دهد.

کارمزد صندوق طلا

کارمزد صندوق سرمایه گذاری طلا بسیار کم است. کارمزد خرید صندوق طلا 0.115 درصد است. در مجموع، کارمزد خرید و فروش طلا در مجموع 0.0023 کل مبلغ معامله است. به عبارت دیگر، مجموع کارمزد صندوق طلای کیان 0.23 درصد معامله است.

نقدشوندگی صندوق طلا

یکی از مهم‌ترین مزایای صندوق سرمایه گذاری طلا، میزان نقدشوندگی آن است. برای این که قطعه طلای فیزیکی را به وجه نقد در زمان نیاز تبدیل کنیم باید به طلافروشی مراجعه کنیم و خطرات احتمالی مانند سرقت و گم شدن قطعه طلا و کارمزد بالا را در فرآیند فروش طلای فیزیکی در نظر بگیریم. این در حالی است که نقدشوندگی صندوق طلا به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن و بدون خطرات احتمالی اشاره شده و به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

ترکیب دارایی صندوق طلا

مطابق قانون، حداقل 70 درصد از دارایی صندوق سرمایه گذاری طلا باید در گواهی سپرده کالایی سکه طلا و شمش طلا و حداکثر 20 درصد در اوراق مشتقه مبتنی بر طلا و بقیه آن در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شود. گواهی سپرده مبتنی بر سکه طلا از نوع سکه امامی بوده و گواهی شمش طلا این صندوق‌ها نیز با عیار «995 از 1000» است.

مزایای صندوق طلا

صندوق‌های طلا مزایای زیادی دارند. با خرید صندوق‌های طلا دیگر خطر جعل یا سرقت سرمایه ما را تهدید نمی‌کند. علاوه بر این، سرمایه گذاری در صندوق طلا با پول کم هم امکان‌پذیر است. از نکات مثبت دیگر سرمایه گذاری در صندوق طلا این است که نیازی به محلی برای نگهداری ندارد، سریع نقد می‌شود و نیازی به پرداخت اجرت و کارمزد بالا نیست.

تحلیل صندوق طلا

تحلیل صندوق طلا با استفاده از NAV امکان‌پذیر است. با استفاده از این متغیر می‌توان بازدهی صندوق‌ها را محاسبه و مقایسه کرد. به علاوه، با استفاده از محاسبه NAV و اختلاف آن با قیمت معاملاتی صندوق، در زمان درستی وارد صندوق شد. به طور کلی هر چه قیمت معاملاتی از nav کمتر و انتظار ما از آینده طلا صعودی باشد، برای ورود بهتر است.

سوالات متداول:

آیا سوالی دارید که پاسخ نداده‌ایم؟

سوال خود را از ما بپرسید:

ایمیل پشتیبانی: support@kian.digital

تلفن تماس: ۰۱۲۳ ۷۷ ۸۸ ۰۲۱