صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت کیان

صندوق‌های با درآمد ثابت تحت نظارت سازمان بورس

صندوق با درآمد ثابت صندوقی است که به موجب قوانین موضوعه بازار سرمایه و تحت نظارت سازمان بورس، پول مردم را جمع‌آوری کرده و در اوراق با درآمد ثابت بورسی، سپرده‌های بانک و تا حد کمی سهام سرمایه‌گذاری می‌کند. تا کنون بیش‌از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع نقدی مردم در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری شده است.

بازدهی مرکب ۲۷٪ در سال ۹۸

بیش‌از ۳ سال است که بیش از هزاران نفر در صندوق با درآمد ثابت کیان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. نمودار روبرو عملکرد این صندوق و میزان نوسان آن را نشان می‌دهد.

صندوق کیان در عرض یک روز نقد می‌شود.

هر زمان تصمیم بگیرد در عرض یک روز کاری، پول سرمایه‌گذاری شده یا هر قسمت آن در حساب شما خواهد بود و از این جهت با حساب جاری شما (یا سپرده کوتاه مدتی که دوره قفل ندارد.) قابل مقایسه است.  

چرا نرخ بازدهی صندوق‌ها نسبت به بانک‌ها بالاتر است؟

صندوق‌ها چون پول‌های خرد مردم را جمع می‌کنند، به‌طور عمده با بانک‌ها مذاکره می‌کنند، می‌توانند نرخ بهتری برای مشتریان فراهم کنند.

کلیه درآمدهای صندوق به نسبت بین تمام سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود. مدیر صندوق نمی‌تواند دخل و تصرفی در آن نماید و هیچ ترجیحی برای پول‌های بزرگتر وجود ندارد.

مدیر صندوق به غیر از حق مدیریت خود هیچ هزینه دیگری را نمی‌تواند برای صندوق ایجاد کند و این باعث عملکرد بهتر صندوق نسبت به بانک می‌شود.

فرق صندوق با درآمد ثابت با سپرده کوتاه مدت بانکی

صندوق با درآمد ثابت کیان مانند یک سپرده کوتاه مدت است که تقریباً دو برابر آن سود می‌دهد. صندوق با درآمد ثابت از آن‌جهت مثل سپرده کوتاه مدت است که هر روز می‌توانید تصمیم بگیرید در عرض یک روز کاری اصل و سود پول خود را نقد کنید.

باید توجه داشت که قیمت صندوق ممکن است در مقاطع تغییر نرخ بهره در بازار با نوسان مواجه شود. صندوق کیان در یک سال گذشته چنین نوسان‌هایی نداشته ولی این نوسان‌ها در صندوق‌های با درآمد ثابت طبیعی است. از این منظر به کسانی که نسبت به پایین آمدن ارزش سرمایه‌گذاری در مقاطع کوتاه مدت حساس هستند سرمایه‌گذاری در این صندوق را برای کوتاه مدت (کمتر از ۶ ماه) توصیه نمی‌کنیم.

تقسیم سود

واحدهای صندوق با درآمد ثابت کیان در بورس قابل معامله هستند. سود هر روز به قیمت واحد اضافه می‌شود (یا ممکن است در بعضی روزها از قیمت کم شود). شما هر روز که بخواهید می‌توانید با فروش قسمتی یا کل واحدها هر میزان از مجموع اصل و سود را که خواستید نقد کنید.

تفاوت صندوق با درآمد ثابت با سپرده بلندمدت بانکی

سپرده بلند مدت بانکی ممکن است به همین اندازه سود بدهد ولی باید توجه کرد که در سپرده بلند مدت بانکی اگر شما زودتر از انتهای دوره سپرده به پول خود احتیاج داشته باشید نرخ سپرده برای کل دوره به شدت افت خواهد کرد. در صورتی‌که در صندوق می‌توانید با فاصله یک روز کاری بدون جریمه به پول خود برسید.

از سوی دیگر سود سپرده بلند مدت بانکی به حساب کوتاه مدت با سود بسیار پایین‌تر واریز می‌شود و سرمایه‌گذار باید هر بار آن مبلغ را دوباره با افتتاح یک حساب بلندمدت دیگر در سپرده با سود بالا قرار دهد که انجام هر ماهه اینکار تقریباً نشدنی است.

از طرف دیگر، در صورتی‌که تا انتهای دوره سپرده پول شما در بانک بماند دریافت سود سپرده بلند مدت قطعی است. در خصوص صندوق در صورت بالا رفتن نرخ بهره ممکن است در کوتاه مدت ارزش صندوق شما افت کند.

صندوق کیان یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) است.

در صندوق‌های قابل معامله در بورس، سرمایه‌گذار واحدهای خود را در بورس می‌خرد و در موقع نیاز به منابع آن را در بورس می‌فروشد. با اپلیکیشن کیان دیجیتال هیچ گونه نیاز به دانش بورسی یا کارگزاری برای سرمایه‌گذاری در این صندوق وجود ندارد.

جزئیات بیشتر