چگونه برای دوران بازنشستگی سرمایه گذاری کنیم؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 322
  • 0
  چگونه برای دوران بازنشستگی سرمایه گذاری کنیم؟
  سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی که از جوانی آغاز شود، به دلیل جنس بلند مدتی که دارد می‌تواند عایدی خوبی در بلندمدت و سنین پیری ما داشته باشد.

  عده بسیاری از ما از دوران بازنشستگی به عنوان روز مبادا یاد می‌کنیم و به خوبی می‌دانیم که در سنینی که دیگر موهای‌مان مانند دندان‌های‌مان سفید شده است نیرو و حوصله و حتی مجال دوران جوانی را برای از سر گیری حرفه و فعالیتی نداریم. در اصل باید در این دوران خوش گذراند و تفرج کرد. اما تصاویری می‌بینیم که خلاف این حقیقت را ثابت می‌کند. چهره‌های مهربان و چروک خورده که پشت باجه‌های نگهبانی از صبح زود حاضر می‌شوند و تا آخرین لحظات شب از محل زندگی‌مان حراست می‌کنند یا پشت فرمان تاکسی‌های زرد یا خودرو شخصی در شهر شلوغ و پر دود به جا به جا کردن مسافران مشغول هستند. برخی نیز مشغول به ده‌ها شغل این چنینی و مشابه هستند. این مساله همان‌قدر که دردآور است به همان میزان قابل تأمل نیز هست. چرا؟ چرا باید در دوران بازنشستگی دوباره کار کنیم؟ جدا از تورم و گرانی و هزار شکایت دیگر که البته همگی وارد هستند، باید چه کرد که در این دوران لازم نباشد کار کنیم. بی شک سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی تنها و معقول‌ترین راهکاری است که از جوانی باید به آن فکر کنیم و به حقوق مستمری برای این دوران بسنده نکنیم.

  سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

  آرامشی از جنس سرمایه گذاری

  نه تنها ایران بلکه در کشورهای توسعه یافته هم با پدیده نارضایتی و شکایت بازنشستگان از کم بودن میزان مستمری ماهیانه‌شان در مقابل مخارج زندگی مواجه هستیم. البته با این که جنس نگرانی‌ها و شکایت‌ها متفاوت است اما نکته اصلی که نیازمند رسیدن به آن هستیم آسایش و آرامش برای بازنشستگان و بی دغدغه بودن‌شان در مقابل نگرانی‌های مالی است. همه به خوبی می‌دانیم که امکان سر کردن زندگی با توجه به مخارج امروز با حقوق بازنشستگی به سختی امکان‌پذیر و یا اصلا ممکن نیست. به خاطر همین نیاز است از همان سال‌های جوانی که نیروی فوق العاده‌ای برای انجام کار و انباشت سرمایه داریم شروع به یک سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی کنیم. سرمایه گذاری که با ویژگی‌هایی مانند امنیت، اطمینان و با بازدهی مناسب همراه باشد.

  بیشتر بخوانید: انواع ریسک سرمایه گذاری کدامند؟ / آشنایی با ۳ دسته از ریسک‌های موجود

  ثابت قدم در مسیر سرمایه گذاری

  مسیر سرمایه گذاری نیز مانند روزهای زندگی‌مان با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است. اما مهم این است که ما به عنوان تنها رهرو در این مسیر حرکتی مداوم داشته باشیم. همان قدر که باید روزهای جوانی را به بهترین شکل ممکن زندگی کنیم باید گوشه ذهن داشته باشیم که روزی می‌رسد که زمان استراحت و راحتی ما می‌رسد و دیگر نمی‌توان در آن روزها که دوران سالمندی ما است به فکر کار بود؛ بنابراین ذره ذره و در حد توان شروع به سرمایه گذاری در سال‎های پرشور جوانی و میان سالی می‌کنیم تا به پیرسالی برسیم. شاید این سوال برای‌مان پیش بیاید که با این حجم خرج و مخارج چطور می‌توان از حالا به فکر سال‌های دور بود؟ در پاسخ باید گفت که راهکارهایی مانند قاعده 20/30/50 می‌تواند برای انجام این مهم به کمک ما بیاید. اصلا این که از همین حالا به درست پس انداز کردن و درست خرج کردن عادت کنیم، کم کم مسیر سرمایه گذاری مناسب برای حرکت کردن هموار می‌شود. اما همان طور که گفتیم باید ثابت قدم بود می‌توان صفت «ثابت قدم» بودن را به فال نیک گرفت و به سراغ اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی رفت. صندوق با درآمد ثابت هم ریسک خاصی ندارد و هم ترکیب سبد آن به نحوی است که بازدهی به مراتب بیش‌تری در مقایسه با حساب‌های بانکی داشته باشد. این نوع سرمایه گذاری نه تنها از امنیت بالایی برخوردار است بلکه نقدشوندگی بالایی داشته و سود آن نیز روزشمار است.

  بیشتر بخوانید: 8 قانون ساده برای سرمایه گذاری موفق

  افق دید در سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

  بارها به این موضوع که باید در سرمایه گذاری افق دید بلند مدت داشته باشیم، اشاره کرده‌ایم. به طور قطع می‌توان گفت که سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی که از جوانی آغاز شود، به دلیل جنس بلند مدتی که دارد می‌تواند عایدی خوبی در بلندمدت و سنین پیری ما داشته باشد. خوشبختانه می‌توان گفت که زمینه‌های سرمایه گذاری در بلند مدت نتیجه بخش هستند. زمینه‌هایی مانند سهام که نوع حرفه‌ای سرمایه گذاری در این زمینه را می‌توان صندوق سهامی در نظر گرفت هم در افق دیدهای 5 ساله و بیشتر می‌توانند بازدهی شگفت‌انگیزی را ارائه دهند. به هر صورت، موضوعی که باید در نظر گرفته شود این است که هر کدام از ما به دوران بازنشستگی راه پیدا خواهیم کرد. بنابراین باید برنامه ‌ای برای این دوره مهم داشته باشیم که به معنای واقعی کلمه، کرامت‌مان حفظ شود. فکر می‌کنید چه نوع سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی مناسب است؟

  پیشنهاد ما برای مطالعه مطالب طبقه بندی شده مربوط به سرمایه‌گذاری
   مقالات مرتبط
   پربازدیدهای اخیر
   تازه‌ترین‌ها