کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 3803
  • 0
  کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند؟
  بانک‌های مرکزی بعد از جواهرسازی بیشترین تقاضای طلا را در سال 2022 داشته‌اند. بانک‌های مرکزی در سال 2022 حدودا 1135 تن تقاضای طلا داشته‌اند.

  یکی از چیزهایی که از گذشته به عنوان قدرت بانک‌های مرکزی به حساب می‌آمده است، میزان ذخایر طلایی است که در اختیار داشته‌اند. آماری که به تازگی مجمع جهانی اقتصاد گردآوری کرده است، نشان می‌دهد 10 کشور بزرگ دنیا ذخایری معادل با حدود 24 هزار تن طلا در دست دارند. آمریکا بالاترین ذخایر طلا را در جهان در اختیار دارد و پس از آن نیز آلمان و ایتالیا قرار دارند. در ادامه با این کشورها بیشتر آشنا می‌شوید.

  چرا بانک‌های مرکزی طلا نگه‌داری می‌کنند؟

  فضای اقتصادی جهان همیشه شرایط باثباتی ندارد و ممکن است در برخی شرایط به ویژه جنگ و کاهش تقاضا یا هر دلیلی که بتواند فضای اقتصادی جهان را وارد رکود کند، نگهداری طلا در بانک‌های مرکزی موضوعیت پیدا کند. این کار به دلیل آن است که طلا مصارف صنعتی و سرمایه گذاری دارد و در بحران‌های اقتصادی اهمیت پیدا کند.

  یکی از پارامترهای موثر در تمایل بانک‌های مرکزی و سرمایه ‌گذاران برای ذخیره‌سازی طلا، نرخ بهره است. زمانی که نرخ بهره در کشورهای قدرتمند دنیا، به خصوص اتحادیه اروپا و ایالات‌متحده کاهش می‌یابد، تمایل برای خرید و نگه‌داری طلا افزایش یافته و در صورت افزایش نرخ بهره، بانک‌های مرکزی و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند طلای ذخیره‌شده خود را به فروش برسانند.

  یکی دیگر از دلایل خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی نیز به موازنه ترازنامه آنها برمی‌گردد. در واقع، اگر یک بانک مرکزی بخواهد ترازنامه خود را متوازن نگه دارد و پیش از این اقدام به چاپ پول کرده باشد (یا بدهی‌های آن افزایش داشته باشد)، باید دارایی‌های خود را افزایش دهد و یکی از راهکارهای آن بالا بردن دارایی‌ها یا به عبارتی خرید طلا و یا صندوق طلا است.

  نظام برتون وودز

  پیش از برتون ‌وودز، اکثر کشورها از استاندارد طلا پیروی می‌کردند. به این معنی که هر کشوری تضمین می‌کرد ارز خود را به اندازه‌ی پشتوانه‌ی طلای موجود در خزانه‌اش صادر کند. اما پس از اجلاس برتون وودز، اعضا موافقت كردند كه ارز خود را نسبت به دلار آمریکا بسنجند، نه طلا. اما همچنان به نوعی استاندارد طلا برقرار بود.

  اما چرا دلار؟ در آن زمان ایالات ‌متحده حدودا سه‌چهارم از عرضه طلا در جهان را در اختیار خود داشت. هیچ ارز دیگری به اندازه‌ کافی از پشتوانه طلا برخوردار نبود تا این مقدار از طلا را به عنوان جایگزین برگرداند. در آن زمان ارزش هر دلار یک سی و پنجم اونس طلا بود و بر همین اساس می‌شد ذخایر ارزی را نسبت به دلار کنترل کرد. برتون‌ وودز کاری کرد تا کشورها به آرامی از استاندارد طلا به استاندارد دلار آمریكا کوچ کنند. حالا دلار جایگزین طلا شده بود. در نتیجه، ارزش دلار نسبت به سایر ارزها افزایش یافت. این امر تقاضای بیشتری برای دلار ایجاد کرد هرچند ارزش دلار در برابر طلا یکسان باقی ‌مانده بود.

  میزان تقاضای طلا در بخش‌های مختلف اقتصادی در سال 2022

  بیشترین میزان تقاضا برای طلا در سال 2022 در بخش جواهر سازی بوده است. این بخش در سال 2022 بیش از 2189 تن طلا تقاضا داشته است. از سوی دیگر بانک‌های مرکزی بعد از جواهرسازی بیشترین تقاضای طلا را در سال 2022 داشته‌اند. بانک‌های مرکزی در سال 2022 حدودا 1135 تن تقاضای طلا داشته‌اند. در این میان کمترین تقاضا برای طلا در سال 2022 مربوط به بخش تکنولوژی بوده است. صنعت تکنولوژی در سال گذشته میلادی تقاضای 308 تنی برای طلا داشته است.

  10 کشور دارای بیشترین ذخیره طلا

  4 کشور صدرنشین

  در میان کشورهایی که بیشترین ذخایر طلا را دارند، فرانسه با 2436 تن چهارم است که 100 تن از آن را سکه‌های طلا تشکیل می‌دهد. ایتالیا با 2452 تن طلا در رتبه سوم جای گرفته است و آلمان هم با 3355 تن در جایگاه دوم قرار دارد. آلمان از بحران مالی سال 2008 به این سو، به طور مداوم دست به خرید طلا زده است. در رتبه نخست هم ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است که 8133 تن فلز زرد در اختیار دارد. ذخایر طلای این کشور به اندازه مجموع ذخایر سه کشور دوم تا چهارم همین فهرست است و ارزش تقریبی آن به 465 میلیارد دلار می‌رسد. بیشتر این طلا در «فورت ناکس» واقع در ایالت کنتاکی نگهداری می‌شود.

  روسیه و چین در رتبه‌های پنجم و ششم

  چین با ذخیره 2010 تن طلا در دنیا رتبه ششم را در دست دارد. اغلب دارایی‌های ذخیره در چین بر اساس ارزهای خارجی نگهداری می‌شوند و نه به صورت طلا. با این حال چینی‌ها طلای زیادی در دست دارند. روسیه نیز با ذخیره 2298 تنی طلا در رتبه پنجم جهان جای گرفته است.

  ژاپن و سوئیس

  شاید جالب باشد که بدانید ژاپنی‌ها هشتمین کشور از نظر ذخایر طلا در جهان هستند. این کشور توسعه یافته شرق آسیا حدود 845 تن طلا در اختیار دارد. سوئیسی‌ها هم که یکی از معتبرترین مراکز مالی و بانکی در جهان را در دست دارند، 1040 تن طلا در کشورشان ذخیره کرده‌اند. سوئیسی‌ها بالاترین میزان طلا را از نظر سرانه دارند زیرا با جمعیتی اندک، میزان طلای قابل توجهی در کشور خود جای داده‌اند.

  هند و هلند در رتبه نهم و دهم

  شاید در نگاه اول بعید به نظر برسد اما هلند دهمین کشور از نظر میزان ذخایر طلا است. این کشور اروپایی 612 تن طلا در نهادهای مالی خود ذخیره کرده است. هندی‌ها نیز از جمله بالاترین دارندگان طلا در جهان هستند. علاقه سنتی آنها به نگهداری طلا در بین مردم، در کنار تعداد جمعیت بالای آنها باعث شده است این کشور در رتبه نهم بالاترین ذخایر طلا در دنیا قرار گیرد. هندی‌ها 787 تن طلا در دست دارند و دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان به شمار می‎روند. مصرف طلا در ازدواج و مراسم عروسی هندی‌ها یکی از عوامل موثر بر ذخیره طلا در هند است.

  کدام کشورها بیشترین حجم طلا را به ذخایر خود افزوده‌اند؟

  در فصل چهارم سال 2022 تعدادی از کشورهای جهان نسبت به سایر کشورها حجم طلای موجودی در بانک مرکزی خود را افزایش داده‌اند. کشور چین در صدر این جدول قرار دارد. چین در سال 2022 حدودا 62.2 تن به ذخایر طلای خود افزوده است. در رتبه دوم کشور ترکیه قرار دارد. زیرا این کشور در سال 2022 تقریبا 60 تن به ذخایر طلای خود اضافه کرده است. امارات متحده عربی سومین کشور در جهان است که در سال 2022 بیشترین مقدار طلا را به ذخایر خود افزوده است. این کشور در سال 2022 به میزان 15 تن ذخایر طلای خود را بیشتر کرده است.

  کدام کشورها بیشترین حجم طلا را فروخته‌اند؟

  در این فهرست تنها دو کشور بیش از یک تن از ذخایر طلای خود را کاهش داده‌اند. کشور قزاقستان نسبت به سایر کشورها بیشترین کاهش حجم طلا را داشته است. این کشور در سال 2022 تقریبا 30 تن از ذخایر طلای خود را فروخته است و در رتبه دوم کشور بوسنی و هرزگوین قرار دارد. بانک مرکزی بوسنی و هرزگوین نیز 1.2 تن از ذخیره طلای خود را کاهش داده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها