سبد غذایی مطلوب خانوارها چقدر هزینه دارد؟ تورم سبد خوراکی‌ها در یک سال اخیر

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 788
  • 0
  سبد غذایی مطلوب خانوارها چقدر هزینه دارد؟ تورم سبد خوراکی‌ها در یک سال اخیر

  نگاهی به تورم اقلام خوراکی حاکی از افزایش قیمت این کالاها در یک سال اخیر است. این تورم هزینه‌های خانوارها را افزایش داده و موجب شده هزینه‌های بیشتری از سوی خانوارها صرف اقلام خوراکی شود. بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در آذر ماه امسال نسبت به سال پیش به ۵۷٫۹ درصد رسیده است. علاوه بر این، تورم اقلام خوراکی آذر ماه نسبت به آبان ۹۹ حدود ۵ درصد بوده است. در ادامه به معرفی سبد مطلوب مواد غذایی برای ایران می‌پردازیم و هزینه این سبد را در آذر امسال و سال گذشته مقایسه می‌نماییم.

  سبد غذایی

  سبد غذایی مطلوب خانواده‌های ایرانی چیست؟

  بررسی‌های سرمایه پلاس از مطالعات صورت گرفته توسط وزارت بهداشت نشان می‌دهد در یک سبد مناسب غذایی، هر نفر باید روزی ۹۵ گرم برنج، ۳۱۰ گرم نان، ۲۰ گرم ماکارونی، ۲۶ گرم حبوبات، ۷۰ گرم سیب‌زمینی، ۳۰۰ گرم سبزیجات، ۲۸۰ گرم میوه، ۳۸ گرم گوشت قرمز، ۶۴ گرم گوشت سفید، ۳۵ گرم تخم مرغ، ۲۵۰ گرم لبنیات، ۳۵ گرم روغن نباتی و ۴۰ گرم قند و شکر مصرف کند. این به معنی آن است که یک خانواده چهار نفره در طول یک ماه باید سبد غذایی داشته باشد که بیش از ۱۱ کیلوگرم برنج، ۳ کیلو حبوبات، ۳۷ کیلو نان و مواردی از این قبیل داشته باشد. در جدول زیر سبد غذایی مطلوب ایرانیان به ازای یک خانوار ۴ نفره در طول یک ماه درج شده است.

  قیمت یک سبد مطلوب غذایی چقدر است؟

  بر اساس برآوردهای سرمایه پلاس، هزینه پرداختی سبد غذایی مطلوب یک خانوار ۴ نفره برای یک ماه در آذر ۹۸ حدودا ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. این هزینه در سال گذشته تقریبا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. در واقع، به نظر می‌رسد هزینه خرید یک سبد مطلوب غذایی برای خانوار در طول یک سال گذشته افزایش ۵۸ درصدی را تجربه کرده است. این عدد با گزارش مرکز ایران مبنی بر اینکه ۳۹ مورد از ۵۳ اقلام خوراکی منتخب در طول یک سال بیش از نرخ تورم نقطه‌ای کشور (۴۴٫۸ درصد) رشد داشته‌اند، سازگار به نظر می‌رسد.

  بیشتر بخوانید: 4 عادت مانع کسب ثروت و موفقیت

  جمع‌بندی

  تورم از مهمترین عواملی است که در یک سال گذشته خانوارهای ایرانی را با مشکل روبرو کرده است. گران شدن مسکن و اقلام خوراکی، در کنار معضلاتی مانند کرونا موجب تشدید این شرایط شده است. در چنین شرایطی نقش سرمایه‌گذاری در سال‌های قبل پررنگ می‌شود. تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است و به نظر می‌رسد در سال‌های آینده نیز همراه ما باشد. به همین دلیل نیز خانواده‌ها باید موضوع پس‌انداز و سرمایه‌گذاری را بسیار مهم تلقی کنند، زیرا موجب حفظ دسترنج و سال‌های کار آنان می‌شود.